Tarım Bakanı Pakdemirli tarımsal kuraklıkta yaşayabiliriz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin bu yıl hiç yağış almaması halinde tarımsal kuraklık da yaşayabileceğini belirterek, 2021’de kuraklıkla mücadele için bir eylem planı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Planın en önemli unsurunu ise yer altı barajları oluşturuyor.

Tarım Bakanı Pakdemirli tarımsal kuraklıkta yaşayabiliriz
banner282

Milliyet Gazetesinden Didem Özel Tümer'in haberine göre, Türkiye’nin bu yıl hiç yağış almaması halinde tarımsal kuraklık da yaşayabileceğini kaydeden Pakdemirli, 2021’de kuraklıkla mücadele için bir eylem planı üzerinde çalıştıklarını söyledi. Planda en önemli yeri tutan yer altı barajları. Suyun buharlaşma riski olmayan, bildiğimiz barajlara oranla çok daha düşük maliyetli ve çevre tahribatı oluşturmayan bu barajları daha önce de Bakan Pakdemirli’den dinlemiştim. 2023’e kadar 150 yeraltı barajı yapmayı hedeflediklerini söyleyen Pakdemirli, şunları kaydetti:

TÜRKİYE'NİN YER ALTI JEOLOJİSİ BUNA ÇOK MUSAİT

“Bu tür baraj örnekleri çok yağış almayan, Suriye, İran, Arabistan’da var. Türkiye’nin yer altı jeolojisi de buna çok müsait. Baraj olacak yerler belli. Kamunun elinde ne kadar dijital harita varsa hepsini topladık. Artık yağışların şiddeti artıyor. Şiddet arttıkça vurup geçiyor. Geriye bir şey kalmıyor. Şiddetli yağdıkça bizim bunları toplamamız gerekiyor. Böylece yeraltı suyu seviyesini yukarıya çıkarabiliriz. Bu barajları tarımda, sulamada kullanmamız lazım” dedi.

Yer altı barajları kadar, yer altı sulamanın da önemli olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, tarım ve hayvancılıkta tasarruf için henüz çok yaygın olmayan yer altı sulamaya geçilmesi gerektiğini söyledi. Pakdemirli, Eylem Planı’nda da yer alan bu adım için “Burada da yüzde 30-40 tasarruf var. Bu yöntemle kurak bölgeleri kolaylıkla tarıma kazandırabiliriz” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 12:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 1 yıl Önce

Doga bile seni istemiyor...yeter gidin artik millet biraz rahat etsin

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 1 yıl Önce

Kuraklıkla ilgili tedbirleri almakta geç kalıyoruz iş işten geçmeden tarımda, sanayide, konutlarda su kullanımıyla ilgili eylem planının hemen uygulanması gerekir.

HOP
HOP - 1 yıl Önce

Elektirikli traktörü halettin şimdide yeraltı barajı yapacaksın. Işiniz gücünüz rivriv.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Tarım konusunda bu kadar fakülte var hicmi bu konuları bilimsel açıklayan yok.

Ali dag
Ali dag - 1 yıl Önce

Olsun sayın bakanım kuraklık olsada olmasada ithalata dayalı bir politikası olan bir bakanlıkta hiç bir sıkıntı olmaz sorun halkta

sezai demir
sezai demir - 1 yıl Önce

faizsiz 5 takit

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Devlet bize sırtını dönmüş doğa ana da dönse nolcak

Akp Sayenizde her felaketi yaşarız
Akp Sayenizde her felaketi yaşarız - 1 yıl Önce

Biraz önce haberlerde maden yetkilisi köylülere horozlaniyordu buraya 200 jandarma yığarım yinede sondajı başlarım dedi,,yani yine orman ağaç katliamınız devam ediyor içecek su bile bulamayacak bu millet,,özendiğiniz Arap ülkeleri gibi çöl yapmak üzere siniz ülkeyi gerçi size nedesek boş devam edin beter olsun bu ülke haktir


banner151