Tarım Bakanı o üründeki kazancı açıkladı: 10 dekar eken 200 bin lira kazanıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çilek üretiminin çok karlı olduğunu belirterek, "10 dekar alanı eken bir üreticimizin yaklaşık 200 bin liraya yakın net kar elde etme imkanı var" dedi.

Tarım Bakanı o üründeki kazancı açıkladı: 10 dekar eken 200 bin lira kazanıyor
banner282

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin çilek üretiminde önemli bir noktaya geldiğini belirterek, "Dünyada çilek üretiminde 4. sıradayız, ihracatta da 8. sıradayız. Verimliliğimiz de dünya ortalamasının çok üzerinde." dedi. Çilekle ilgili Türkiye çapında güzel bir bilgi vermek ve müjde paylaşmak istediğini dile getiren Pakdemirli, "Son 3 yılda üretimimiz yaklaşık yüzde 40 arttı ve 550 bin ton Türkiye çilek üretiyor. Türkiye bu konuda ihracatçı bir ülke haline geldi ve yaklaşık yeni olmakla beraber 25 bin ton kadar da ihracatımız var. Dünyanın en önemli çilek üreticileri arasına girdik." diye konuştu.

Çilek üretiminin çok karlı olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Dünyada çilek üretiminde 4. sıradayız, ihracatta da 8. sıradayız. Verimliliğimiz de dünya ortalamasının çok üzerinde, çok karlı bir üretim. Ben burada pandemiden dolayı tüm vatandaşlarımızla şunu paylaşmak istiyorum, üretim maliyeti bir dekarda 8 bin lira, aşağı yukarı da bir dekardaki gelir de neresinden baksanız 40-50 bin lira arasında değişiyor, son derece karlı. 10 dekar alanı eken bir üreticimizin, yaklaşık 200 bin liraya yakın net kar elde etme imkanı var. Özellikle tabii ki çilek üretmeye elverişli olan alanlarda bu işe girmeyi düşünen tarımla ilgilenen veya tarımla yeni tanışmayı düşünen vatandaşlarımız için son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Sertifikalı fide, mazot, gübre, iyi tarım uygulamaları, organik tarım gibi destekleri dikkate aldığımızda dekara 800 liraya yaklaşan destek söz konusu."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2021, 12:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ben size dedim
Ben size dedim - 9 ay Önce

Bu bakan çok başarılı. Tüm ülke çilek ekip çilek yiyelim. Müthiş fikir

Konyali
Konyali - 9 ay Önce

Konya Hüyük te bir mühendis yillar önce akilli bir iş yapıp önderlik etmiş cilek üretimini memleketinde başlatmış. Şimdi o ilçe ülke çilek üretiminin %10 nu üretiyor. Merak ediyorum o mühendis Şimdi nerdedir ne is yapıyor.

yav arkadaş !
yav arkadaş ! - 9 ay Önce

seneye herkes çilek eker çilek pazarda 50 kuruşa satılır hale gelır sonra devlet üreticinin elinden çileği alır dağıtır patates soğan gibi yapmayın bunu bu çilek üreticisine ihanettir ekmeğine göz dikmektir seneye herkes çilek eker artık !

Ciftci
Ciftci - 9 ay Önce

Inanmayin bu adama. Kepek ekin tarlalara diyen Adam ne anlar tarimdan ticaretten cilekten