Tarım Bakanı kulağının üzerine yatmış kırkikindi yağışlarını bekliyor! 

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi eleştirerek "Tarım Bakanı kulağının üzerine yatmış kırkikindi yağışlarını bekliyor!" dedi.  

Tarım Bakanı kulağının üzerine yatmış kırkikindi yağışlarını bekliyor! 
banner200

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa gibi bazı illerde ağır bir şekilde hissedilen kuraklık ve açıklanması beklenen hububat taban fiyatlarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Twitter hesabından paylaşımlarda bulunan Kahveci, dünya tahıl piyasalarının ilk hasatta ve ilk satışlarda bu yıl fiyatların yüksek olacağını işaret ettiğini belirterek, geçmiş yıllardaki 220-240 dolarlık ithalat rakamlarını artık bulmanın zor olduğunun altını çizdi. 

BUĞDAY İTHALATI 2.2 MİLYON TON ARTACAK!

Bazı illerde belirgin bir şekilde hisssedilen kuraklığın Türkiye'nin toplam hububat üretimini olumsuz etkileceğini ifade eden Kahveci, üretim kaybının da ithalatla kapatılacağını dile getirdi. Kahveci, "2020'de DİR dahil 10.8 milyon ton buğday ithal etmişiz. Demek ki kuraklık etkisiyle bu yılın beklenen ithalat rakamı 13 milyon ton civarında olacak" dedi. 

ÜRETİCİYE İYİ BİR FİYAT VERMEK ZORUNDASINIZ

Hububatta taban fiyatların biran önce açıklanmasının önemine değinen Kahveci, bu konuda şunları kaydetti: "Tarım Bakanı kulağının üzerine yatmış kırkikindi yağışlarını bekliyor. Oysa arpada yakında hasat zamanı. Şimdiden söyleyelim; çok iyi bir denge-düzenleme politikasına ihtiyacınız var. Aksi durumda; DİR ürünleride iç piyasadan karşılanmaya çalışılır. Stokların önüne geçemezsiniz. İç piyasada buğday bulamazsınız. Dış piyasada fiyat 300 dolarları bulur. Hem de hasat döneminde. Ezcümle; arz eksik talep fazla ise üreticiye iyi bir fiyat vermek zorundasınız" 

TAHILLARDA ÜRETİM KAYBI KURAKLIKTA YAŞANAN REKOLTE KAYBINDAN DAHA FAZLA 

Diğer yanda tahıllarda yıllık üretim ve kullanma kaybının 2.6 milyon ton olduğuna dikkat çeken Kahveci, buradaki ürün kaybının kuraklıktan dolayı yaşanan rekolte kaybının da üzerinde olduğunu belirtti. Kahveci, "Tahıllarda, toplam, yılda üretim ve kullanma kaybı olarak 2,612 milyon ton ürün kaybediyoruz. Sadece buğday için bu rakam 1,075 milyon ton. Bu sorun ortada dururken, kuraklık yüzünden 2 milyon tonun üzerinde rekolte kaybı olacağını söylüyor TZOB" değerlendirmesinde bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2021, 15:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftci
Çiftci - 5 ay Önce

Gecen gün bir Tweeter paylaşımın da biri acikoğretim mezunu biride ilahiyat fakültesi mezunu genel mudur yardımcısı ve daire baskani tigemin bir işletmesinde hayvancilik ve bugdaytarlalarinda inceleme ve değerlendirme yapmış. Değerlendirme esnasındaki fotoda ziraat mühendisi ve veteriner hekimler arkada bunları izliyor. Resimde kimlerin surat ifadesi ne görmelisiniz. Denetleyenler ve denetlenenler eğitimleri. Malesef ülke tarimi bu durumda.

Fettah
Fettah - 5 ay Önce

Sevgili tarım bakanım anladığım kadarıyla , döneminizde çiftçi denen bir şey kalmadı, ama çiftçi gözüyle sizde bittiniz.

Ali dag
Ali dag - 5 ay Önce

Bunların vereceği fiyat ,2 TL. Zaten gubrefiyatlarindan dolayı maliyet 2.3 TL.ama olsun Almanya bizi kıskanıyorya bize yeter biiznillah din elden gidiyaaa.

üretici
üretici - 5 ay Önce

üretiçi meçbur ürününü satmalıki yeni ürünler ekebilsin busatılan ürünler birilerinin eline bedava geçsin ki sonra fiyt cıklar laar pahalı pahalı lırlar,,, sonrada millete ucuz gıda diye süspaan siyon uygulayıp aşşa yukarı aynı şahısların farklı şirketlerine geri ucuz ucuz satarlar ,,,Allah cc sorsun ne deyelim.........

Ciftci
Ciftci - 5 ay Önce

Gözü bakar görmez kulağı ısıtır. duymaz..acil doktora gitmesi lazim

Günay ay
Günay ay - 5 ay Önce

Yazık ülke tarım ve hayvancılığı bitti, tarım bakanına teşekkür etmek lazım, sayesinde bunları yaşıyoruz.

HOP
HOP - 5 ay Önce

Göreve başladığından beri muhterem hiç uyanmadı ki hep uyudu alttakilerde malı götürdü.

banner151

banner251