Tarım Bakanı Kılıçdaroğlu'nun TMO iddialarına böyle cevap verdi!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TMO'nun bazı tarımsal ürünleri çiftçilerden ucuza aldığı buna karşılık aynı ürünleri daha pahalıya ithal ettiği yönündeki iddialara cevap verdi.

Tarım Bakanı Kılıçdaroğlu'nun TMO iddialarına böyle cevap verdi!
banner282

TMO'nun alım fiyatlarını dünya çiftçilerinin ürününü pazarladığı fiyatların üstünde açıkladığını iddia eden Pakdemirli, "Mayıs ayında açıklanan TMO alım fiyatlarıyla Kasım ayındaki piyasa fiyatlarının karşılaştırılması doğru değildir" dedi. Pakdemirli, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Ülkemizin buğday, arpa, nohut ve yeşil mercimek üretimi genel olarak yurt içi tüketimimizi karşılamaktadır. Son 10 yıla bakıldığında buğday üretimimiz ortalama 20 milyon ton, arpa üretimimiz 7,2 milyon ton, nohut üretimimiz 530 bin ton, yeşil mercimek üretimimiz ise 31 bin ton seviyesindedir. 

TMO'NUN ALIM FİYATI ÇİFTÇİLER TARAFINDAN MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2021 dönemi alım fiyatları 17 Mayıs 2021 tarihinde, bir önceki yıla göre %36 artışla ekmeklik buğday için 2.250 TL/Ton, makarnalık için 2.450 TL/Ton, arpa için ise %37 artışla 1.750 TL/ton olarak açıklanmış ve fiyatlar üreticilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Söz konusu artış oranları son 18 yılda açıklanan en yüksek orandır.

KURAKLIKLA BİRLİKTE FİYATLAR DA YÜKSELDİ

Söz konusu alım fiyatlarının açıklandığı dönemde uluslararası piyasada buğdayın tonu 269 dolar, arpanın tonu 209 dolara karşılık gelmektedir. TMO’nun alım fiyatları, dünya çiftçilerinin ürününü pazarladığı fiyatların üzerinde açıklanmıştır. Ancak Mayıs ayı sonundan itibaren yaşanan kuraklığın etkisinin rekolteye yansıması (üretim azalışı) ve ülkelerin pandemiye bağlı artan talepleri nedeniyle dünya fiyatlarının yükselmesi neticesinde yurt içi fiyatlarda da hızlı yükselişler yaşanmıştır.

ÜRETİCİLERİMİZ ARTAN PİYASA FİYATLARINDAN YARARLANDI

Üreticilerimiz piyasa fiyatlarının daha yüksek olması halinde içinde bulunduğumuz sezonda olduğu gibi ürünlerini yüksek seviyedeki cari piyasa fiyatlarından zaten pazarlamaktadır. Dolayısıyla Mayıs ayında açıklanan TMO alım fiyatlarıyla Kasım ayındaki piyasa fiyatlarının karşılaştırılması doğru değildir. Üreticilerimiz artan piyasa fiyatlarından yararlanmıştır. Nitekim hasat döneminde buğday fiyatları 2.800 TL/ton seviyesine kadar çıkmış olup üreticilerimiz ürünlerini bu fiyattan da pazarlamışlardır.

Öte yandan, ihracat odaklı üretim yapan un, bulgur, bisküvi, makarna ve irmik sanayinin ihtiyaçları için buğday ithalatı yapılmaktadır. Bu kapsamda, 2002-2021 yılları arasında toplam 21 milyar dolarlık buğday ithalatına karşılık 35 milyar dolarlık buğday ve mamulleri ihraç edilmiştir. Böylece bu dönemde yaklaşık 14 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verilmiştir.

Bakliyata bakıldığında ise nohutta; geçtiğimiz 2020/21 sezonunda 10 bin tonluk (11 milyon dolar) ithalat yapılmasına karşılık 167 bin ton (109 milyon dolar) ihracat yapılmıştır. Sonuç olarak ülkemiz hububat ve bakliyatta kendine yeterli olup, pandemi ve iklim koşulları nedeniyle şuanda dünyada oluşan fiyatlarla hasat sezonundan açıkladığımız fiyatları karşılaştırmak doğru değildir. Bakanlık olarak daima çiftçilerimizin yanındayız ve onları desteklemeye devam ediyoruz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2021, 22:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 3 ay Önce

Bu açıklamaya kendi inaniyirsa türk tarımı batması doğal battı dediğiniz Yunanistan'a bir bakın bizi nasıl kandirdiginiz ortaya çıkar ....

Fettah
Fettah - 3 ay Önce

Yıllardır, çiftinin malını ucuza kapattılar, verilen desdekleri abartıp çiftçinin gözüne soktular. Sürekli algı yaptılar. Yerli milli oldular sözde, yabancı çiftçiye çalıştılar. İthalat lobisi obez oldu. Yani, türk çiftçisi battı. Ekecek hali yok. Tarım kredi ve bankalara esir düşürüldü, pusu attılar. Artık, çiftçiyi bu hale getirenler düşünsün.

Senol
Senol - 3 ay Önce

Cumhuriyet tarihinin en iyi çalışan tarım bakanı, çiftçiye sorun, hepisi hürmetle aniyorlar.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 3 ay Önce

Mamul madde (un, makarna, bulgur, irmik vb) ihracatı için buğday ithal ettiğimiz doğrudur. İhracat için ithal edilen buğdayı neden yetiştiremiyoruz, toprak mı yok üretici mi yok?
Sadece İç Anadolu da sulu alanlarda buğday üretimini teşvik etmemiz yeterli olacaktır. Hem buğday da dışa bağımlı olmayız hem de su tasarrufu sağlanınmış olur.

şemsettin fab
şemsettin fab - 3 ay Önce

fox tv ye teşekkür ederim her haberde tarımın sıkıntılarını yayınlıyor, at gözlüklülerin izlediği kanallarda tarım süt liman.tabiki gözbebeğimiz tarımdan haber i unutmuyorum teşekkürler tarım haber

ülke tarımının geldiği nokta
ülke tarımının geldiği nokta - 3 ay Önce

Tarım Bakanlığında tarımdan anlayan tarımla ilişkili olan kimse kaldı mı ki ? ne bekliyorsunuz konuyla alakasız ne kadar kimse varsa Bakan da dahil dolmuşlar. Artık şuna inanıyorum bunlar ülke tarımını batırmak için uğraşıyorlar başka izahı yok.

Vettek
Vettek - 3 ay Önce

Bakanlığımızca iktisatçı isletmeci ekonomist hatta acikogretim mezunu yönetimde personel var bunları ongormustur