Tarım Bakanı da toplantıda öğrendi! Uruguay’da kim hayvan arıyor? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kırmızı et için Uruguay’da hayvan aradığını açıklarken, Tarım ve Orman Bakanlığının gündeminde böyle bir ithalatın olmadığı ortaya çıktı. Uruguay'da kim hayvan arıyor?

Tarım Bakanı da toplantıda öğrendi! Uruguay’da kim hayvan arıyor? 
banner282

Tarım Bakanlığının gündeminde olmamasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uruguay’dan kırmızı et için hayvan arandığını açıklaması, et lobisini gündeme getirirken, “Uruguay’da kim hayvan arıyor?” sorusunu akıllara getirdi. Diğer yandan Erdoğan’ın ‘kendi üreticimizden karşılayabiliyorsak neden Uruguay’dan alalım’ sözleri ise ‘Erdoğan et lobisi tarafından yanlış mı yönlendiriliyor?’ iddiasını gündeme getirdi. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkiye’de et fiyatları konuşulmaya başladı, et lobisi hemen devreye girdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin kırmızı et için Uruguay’dan hayvan aradığını açıklaması sektörde şok etkisi yaparken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bile yapılacak bu ithalattan haberinin olmadığı ortaya çıktı. Bu durum, ette yakında ithalat kapılarının yeniden açılacağının ilk sinyali olarak değerlendirilirken, et lobisinin de Türkiye’de ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne serdi. 

ERDOĞAN ÇİFTÇİLERLE BİR ARAYA GELDİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Tokat’ta bir grup çiftçi ile bir araya geldi. Çiftçilerle yapılan toplantı yaklaşık 1.5 saat sürerken, toplantıda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadın yetiştirici Tuğba Ezmeci ile diyaloğu gündeme damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırmızı et için Uruguay’dan hayvan getirmeye çalıştıklarını belirterek, eğer karşılanabiliyorsa bu hayvanların Uruguay’dan getirmeyerek yerli üreticiden alınabileceğini kaydetti.

VAHİT BEY HAYVAN ARIYOR!

Erdoğan, şunları kaydetti: “Vahit bey şu an Türkiye için et hayvancılığında hayvan arıyor. Hayvanlarınızı hemen alır. Şuanda Uruguay’dan hayvan getirmeye çalışıyoruz. Hâlbuki burada var. Tabi bu 50 falan yetmez. Kırmızı ette şu anda ihtiyacımız var. Niçin Uruguay’dan alalım. Biz kendi ülkemizdeki hayvanları almak suretiyle, bu işi bitirelim. Et anlamında hayvanları alalım ki bu noktada çiftçimizi de rahatlatalım” 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN HAYVANCILIKTA YAŞANAN SORUNLARDAN HABERSİZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu değerlendirmeleri, hayvancılıkta yaşanan sorunların kendisine iletilmediğini ortaya çıkarırken, Uruguay’dan yapılacak ithalat da gündeme bomba gibi düştü. Uruguay’dan yapılacak ithalat, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gündeminde bile yokken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin kırmızı et için Uruguay’dan hayvan aradığını bildirmesi, et lobisini gündeme getirdi. 

BAKANLIĞIN GÜNDEMİNDE URUGUAY’DAN YAPILACAK İTHALAT YOK!

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, şu an için Uruguay’dan bir hayvan ithalatının gündemde olmadığı belirtilirken, bu konuda Cumhurbaşkanlığı tarafından alınmış bir karar varsa da bunun Bakanlığa henüz iletilmediğine dikkat çekiliyor. Bu durum geçmişte 2008 yılında Bakan Mehdi Eker’in et ithalatının gündemlerinde olmadığını belirtmesine rağmen hemen ardından ithalat kapılarının açılmasını akıllara getirirken, Bakanlığın bile üstünde bir et lobisinin varlığını da gözler önüne serdi. 

BESİCİ HAYVANINI NEDEN DEVLETE KESTİRMİYOR? 

Toplantıda yine besicinin hayvanlarını devlete neden kestirmedikleri de gündeme gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üreticinin yaşanan bu sorundan da habersiz olduğu ortaya çıktı. Bilindiği üzere Et ve Süt Kurumu, serbest piyasada karkas kesim fiyatları 90 liraya çıkarken kesim fiyatlarını artırmayarak (yerli hayvan 60 lira, ithal hayvan 58 lira) olarak uygulamasından dolayı besici de hayvanlarını ESK’ya kestirmiyor. Toplantıda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, karkas kesim fiyatlarında yaşanan bu çelişkiyi anlatmak isterken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “karkası markası bırak” diyerek Bakan Kirişçi’yi konuşturmayarak sözünü kesmesi de dikkat çekti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HÜKÜMETİN VERDİĞİ SÖZÜ UNUTTU! 

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kırmızı et için Türkiye’nin Uruguay’dan hayvan aradığını açıklaması acı bir gerçeği de yine gündeme getirdi. Görevden alınan eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin 2022 yılına kadar kademeli bir şekilde besilik hayvan ithalatını yapacağını ancak 2022’den itibaren besilik hayvan ithalatına son verileceğini ve bütün politikaların buna göre belirlendiğini açıklamıştı. Gelinen noktada Erdoğan’ın kırmızı et için Uruguay’dan hayvan aradığını açıklaması, besilik hayvan ithalatına yönelik hükümetin geçmişte verdiği sözlerin de altının boş çıktığını ortaya koydu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 08:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Hangi verilen söz tutuldu ki buda tutulsun. ( Birisi de çıkmış deli gibi ekin diyor bu mazot ve gübre fiyatlarıyla ancak deli gibi ekilir)

öyle vallahi
öyle vallahi - 2 ay Önce

Reisin hiç bir şeyden haberi yok. Bakan iyi niyetli ama onu çalıştırmazlar aç gözlü danışmanlar

Veteriner Hekimi
Veteriner Hekimi - 2 ay Önce

Bundan sonra her yerde yazacağiz bir et lobisi var ülkeyi bitirdi. Cumhurbaskani yerinde olsam her yere çayciyi kendim atarım hepsini dinlesinler. Hepsini telefonu dinlensin. Aslında en güzeli MİT kritik yerlerin raporunu hep toplasın iletsin takip etsin. Padisahlarda bunu yapıyordu.

Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Hayir