Tarım arazilerinin kiralanmasında DİTAP kolaylığı

Tarım ve Orman Bakanlığı dijitalleşme kapsamında, çeşitli gerekçelerle atıl olabilecek arazilerin üretime yönlendirilmesi için Dijital Tarım Pazarı platformunda tarım arazileri kiralama modülünü kullanıma sundu. Bakanlık bununla ilgili kısa bir video hazırladı. Video üzerinden modülün nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı, atıl tarım arazilerini üretime kazandırmak için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Uygulama ile hem atıl tarım arazileri üretime kazandırılırken hem de arazi sahibi gelir elde edecek.
Tarım ve Orman Bakanlığı dijitalleşme kapsamında, çeşitli gerekçelerle atıl olabilecek arazilerin üretime yönlendirilmesi için Dijital Tarım Pazarı platformunda tarım arazileri kiralama modülünü kullanıma sundu. Kiraya veren ile kiralamak isteyeni dijital ortmada biraraya getiren yeni bir sitem hizmete sunulmuş oldu.

Daha fazla tarımsal üretim yapmak isteyen üreticilerimiz arazi kiralama modülü ile kiralık tarım arazilerini dijital ortamda görebilecekler. Bu sayede daha fazla üretim ve daha fazla gelir elde edebileceklerdir. Tarım arazisini kiraya vermek isteyenler sisteme giriş yaparak, Tapu Kadastro Bilgi Sistemleri üzerinden üzerine kayıtlı tarim arazilerini dijital ekranda görebilecekler ve modülde istenilen bilgileri sisteme kolaylıkla girebilecekler. 

Bu kapsamda, tarım arazisini kiralamak isteyenler; arazisinin sulama sisteminin olup olmadığını, kuru ya da sulu tarıma uygunluğunu, geleneksel üretim, iyi tarım, organik tarıma ya da örtü altı üretim mi olduğunu, araziye ekilen, ekilebilecek ürünleri ve dönüm bilgilerini sisteme kaydedecekler. Ayrıca arazinin fotografını koyabilecek ve detay bilgilerinide açıklama bölümüne yazabilecektir. Böylece, ekilmedik bir karış toprak kalmayacak, üretim artacak, gelir artacak ve çiftçimiz, üreticimiz, ülkemiz kazanacak.

Siteye girmek için: https://ditap.gov.tr 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 12:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa K.
Mustafa K. - 10 ay Önce

Tebrikler büyük iş görür bu sistem tşk

İbrahim erdoğdu   k
İbrahim erdoğdu k - 10 ay Önce

Toplulaştırma tekbir tarlamdan hiç birşey yapmadığı halde 5 dekarını alıyor bu nasıl iş benim hakkım neden yeniyor bir cevap bekliyorum

banner151

banner251