Tarım arazilerinin devrinde tüm mirasçılara vergi kolaylığı getirildi!

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reforma Genel Müdürlüğü, tarım arazilerinin intikal işlemlerinde vergi muafiyetinin genişletildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, vefat tarihinden itibaren bir yıl içinde intikal işlemlerini yaptıran tüm mirasçıların vergi ve harç muafiyetinden yararlanacağı kaydedildi. 

Tarım arazilerinin devrinde tüm mirasçılara vergi kolaylığı getirildi!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reforma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda değişiklik yapan 7255 sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun 04.11.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 7255 Sayılı Kanunun 19. Maddesi ile 5403 Sayılı Kanunun 8/I maddesinde değişiklik yapılarak tarım arazilerinin miras yolu ile intikal işlemlerine vergi ve harç muafiyeti getirilmiştir.

SADECE YETER GELİRLİ BÜYÜKLÜĞE HAİZ OLAN MİRASÇILAR YARARLANABİLİYORDU

5403 sayılı kanunun 8/I maddesinde yer alan intikal işlemlerindeki vergi muafiyetinden yalnızca yeter gelirli büyüklüğe haiz olan kişilerin mirasçıları faydalanabilmekte idi. Yapılan yeni düzenleme ile vefat tarihinden itibaren bir yıl içinde tarım arazilerinin 5403 sayılı Kanunun 8/C hükümlerine göre intikal işlemlerini yaptıran tüm mirasçılar vergi ve harç muafiyetinden faydalanabilecektir."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 22:51
YORUM EKLE
banner151

banner251