Tarihçi Profesörden önemli uyarı: Açlık kapıda!

Tarihçi Profesör İlber Ortaylı, Hürriyet gazetesinde bugünkü yazısında önemli bir uyarıda bulunarak “Açlık kapıda” dedi. Tarımsal desteklerdeki yanlış uygulamalara dikkat çeken Ortaylı, tarımda yapılan özelleştirmeleri de eleştirdi.

Tarihçi Profesörden önemli uyarı: Açlık kapıda!
banner200

Tarihçi Profesör İlber Ortaylı, Hürriyet gazetesinde 'Karşılaştırma yanlış' başlıklı bugünkü yazısında insanların artık çok ucuza elden çıkarabildiği ürünü toplamamayı tercih ettiğini öte yandan şehirlerdeki pazarlarda insanların aynı ürünü pahalı olduğu için alamadığını belirtti.

TARIM SERBEST PİYASA KURALLARINA BIRAKILAMAZ

Ortaylı, “Ziraatta arz-talep, serbest piyasa kurallarına bırakılamaz. Burada sosyalizan laflar etmeye lüzum yok. Vahşi bir pazar mekanizmasının hiç uğramaması gereken alandır. Yeryüzünün büyük iklim değişiklikleriyle mücadele ettiği bu asırda açlık tehlikesi kapıdadır. Kıtlığı, kimya sanayinin bulguları ve müdahalesiyle bolluğa çevirmemiz mümkün değil. Tarlada ve bahçede yetiştirileni iyi değerlendirmek ve asıl tüketiciye uygun fiyatlı devretmek gerekir, bu bile siyasi tercih meselesi değildir, doğru olanı yapmak ve ona göre örgütlenmek gerekiyor” dedi.

Tarımda kooperatifçiliğin önemine işaret eden Ortaylı, şunları kaydetti:

“Para değerindeki düşmeler ihracatçıya çok yararlı olur, buna rağmen Türkiye tarım ürünleri ihracatında gerekeni yapmıyor, çünkü pazar mekanizmalarının ayarlanamaması dolayısıyla çiftçi artık ya ekmiyor yahut da bahçesindeki sebze ve meyveyi devşirmiyor, tahıl ürünlerinin hasadında gevşek davranıyor.

Marmara havzasının meyve bahçelerinde toplanmamış meyveler, Eğridir Gölü civarında alıcısına ulaşamayan elma bahçeleri, Malatya'da dökülen kayısılar hazin manzaralardır. Tarım ürünlerinin israfı başka hiçbir israf kadar yıkıcı ve utanç verici olamaz. Kooperatif nizamının teşviki, hem de devlet tarafından teşviki ve örgütlenmesine yardımcı olmak gerekir.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Çiftçi para kazanamıyor bu nedenle ne olursa mantığında ve olduğu kadar deyip masraf ve çalışma yapmıyor.Kooperatifler piyasadan pahalı satış yapıyor.Hele Tarım kredi tam kazıklıyor.

Saf vatandaş
Saf vatandaş - 3 yıl Önce

Mehdi Ekersin gidişinden beri tarımın başına tek bir liyakatli kişi gelmedi. Son atamalarda da en olmayacak kişilerin genel müdürlüklere atandığını gördük. Tarım batmış durumda. Bu kararlarla cenazeyi kaldırmış oldular. Hoca gayet haklı. Toplum yavaş yavaş açlığa mahkum ediliyor.

tarim
tarim - 3 yıl Önce

bugday evin unlugu kadar sebze kurutulup sezona yetecek kadar. ciftciligimizde artik gunu kurtardigimiz kadar. bu tarim politikasiyla borclanmamak icin ekim dikim isini burakmaktan baska cikar yol yok

- 3 yıl Önce

Bende 1500 dekar çeltik var önümüzdeki yıl 1 dönüm bile ekmek

- 3 yıl Önce

30 baş büyük hayvan var hepsi kesime veriyorum

- 3 yıl Önce

Tarlami icara verecek veya satacak şehirde
Tarlami satıp bankaya yatırmak faizinle gecinirim ben bundan sonra sabahlara kadar çalışıp hakkını alamamaktadır yok bütün çiftçilere tavsiyemdir biraz açlık çekelim bakalım nasıl oluyormuş

- 3 yıl Önce

Bende 1500 dekar çeltik var önümüzdeki yıl 1 dönüm bile ekmem artik

destekler
destekler - 3 yıl Önce

"Ben bundan sonra üretilen ürüne destek verecem " deyip, sahte fatura sektörünü kontrol edmezsen, 1 kilo buğday üretmeyen buğday desteği alır, 1 kilo buğday alıp satmayanlar kağıt üzeri 100 bin ton buğday satıp köşe olur. Devlet dediğin mekanizma herşeyi görecek, duyacak, gerekene cezayı yazacak

banner151

banner251