Takvim yazarından şok iddia: Tarımdaki gerçekler CHP tarafından çarpıtılıyor!

Takvim yazarı Ekrem Kızıltaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaroğlu'nun ülkenin tarımla ilgili gerçeklerini çarpıtarak algı oluşturma peşinde olduğunu ileri sürdü. Kızıltaş, “Ana muhalefet liderinin bitmiş-tükenmiş olduğunu ileri sürdüğü ülkemizin tarımı ile ilgili gerçekler, Kılıçdaroğlu'nun olgulardan habersiz bir biçimde ya da bildiği halde çarpıtarak algı oluşturma peşinde olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Takvim yazarından şok iddia: Tarımdaki gerçekler CHP tarafından çarpıtılıyor!
banner200

Takvim yazarı Ekrem Kızıltaş, 'Tarım, iddialar ve gerçekler' başlıklı yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Külliye'de düzenlenen çiftçi buluşmasında gündeme getirdiği rakamlara dikkat çekerek şok bir iddiada bulundu. Kızıltaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin tarımla ilgili gerçeklerini algı oluşturmak için çarpıttığını ileri sürdü.

Takvim yazarı Ekrem Kızıltaş'ın yazısında dikkat çeken başlıklar şöyle:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde Külliye'de düzenlenen "Türkiye'nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde" Programında verdiği rakamlar, ülkemizin tarım ve hayvancılık bakımından oldukça iyi bir noktada olduğunun göstergesi.

TARIMSAL HASILAYI ÖRNEK GÖSTERDİ

2002'de yaklaşık 37 milyar lira olan tarımsal milli gelirin 190 milyar liraya; tarım ürünleri ihracatının da 3, 7 milyar dolardan 17,7 milyar dolara yükselmiş olması, tarımsal hasıla bakımından Avrupa'nın ilk sırasında yer alan Türkiye'nin temel tarım gerçeği…

Kılıçdaroğlu'nun sıklıkla dile getirdiği tarımsal destek ödemeleri ise 2002'de 1.8 milyar lira iken şimdilerde 16 milyar lirayı aşmış durumda.

ÇİFTÇİ MAĞDUR EDİLMİYOR!

Başta CHP Genel Başkanı olmak üzere birçoklarının iddia ettiği gibi çiftçilerin mağdur edilmediğini aksine sürekli olarak desteklendiğini gösteren bir diğer rakam da, geçen yıl çiftçilere Ziraat Bankası aracılığıyla yaklaşık 32 milyar, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla 6,4 milyar lira kredi kullandırılmış olması.

KREDİ GERİ ÖDEMELERİNE DİKKAT ÇEKTİ!

Uygun şartlarda sağlanan bu kredilerle alakalı bir başka dikkat çekici husus ise, çiftçilerin geri ödemelerinin yüzde 98-99 düzeyinde gerçekleşmesi.

Türkiye'de elde edilen tahılın 30,8 milyon tondan 34,5 milyon tona çıkması da, birilerinin iddia ettikleri gibi, tarımda gerileme değil ilerleme olduğunu gösteriyor.

Ülkemizde üretilen meyve miktarı 13,3 milyon tondan 20,5 milyon tona, sebze ise 25,8 milyon tondan 30 milyon tona yükselmiş durumda.

Cumhurbaşkanımızın haklı olarak altını çizdiği, 'bitkisel üretimimizin toplamda 98 milyon tondan 117 milyon tona ulaşmasının, tarıma verilen desteklerin karşılığının alındığının işareti olduğu' hususu da, aslı astarı olmayan iddialarla insanımızın kafasını karıştırma peşinde olanlara verilen en güçlü cevaplardan birisiydi.

HAYVANCILIKTA RAKAMLAR İYİ DURUMDA

Derin emeller güdenler...

Cumhurbaşkanımızın aktardığı hayvancılıkla ilgili rakamlar da, geçmişe nazaran iyi bir duruma geldiğimizi gösteriyor:

"Bu konuda çok uğraşmamıza rağmen maalesef hala vatandaşlarımıza istediğimiz seviyede uygun fiyatlardan et sunamadığımızı itiraf etmem gerekiyor. Esasen rakamlara baktığımızda hayvancılıkta durumumuz her geçen gün daha iyiye gidiyor. Mesela büyük baş hayvan varlığımız 2002 yılında 9,9 milyon adet idi. Bu rakam 17,2 milyonu geride bıraktı. Küçükbaş hayvanlarda da yaklaşık 32 milyondan 46,1 milyonluk adete yükseliş göze çarpıyor."

Bu süre içinde süt üretimi 8,4 milyon tondan 22,1 milyon tona, kırmızı et üretimi ise 420 bin tondan 1 milyon 118 bin tona yükselirken, tavuk eti üretimi 700 bin tondan 2 milyon 156 bin tona yükselmiş.

Böylelikle kişi başına yıllık süt tüketimi 122'den 258 litreye, kırmızı et tüketimi 6,1'den 15 kiloya çıkmış.

Hemen her konuda kendisine yettiği bilinen ülkemizde birilerinin suni bir pahalılık oluşturmaya çalışmaları ve bunlara toz kondurmayan birilerinin de pahalılıkla mücadeleyi itibarsızlaştırmaya çalışmaları, günümüzün en önemli meselesi...

Cumhurbaşkanımızın bu husustaki sözleri de şöyle: "Spekülatörlerin gayesi çiftçinin, üreticinin hakkını, hukukunu, çıkarını korumak değildir. Bir kısmı sadece kar hırsıyla hareket ederken, bir kısmı daha derin emeller güdüyor..."

Kar hırsı ne ise, ama 'derin emeller' ve tabii gerçekleri kasıtlı olarak başka türlü göstermeye çalışanlar, üzerinde durmayı hak ediyor...

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

Ben akp uyesiyim ciftciyim CHP de oy vermem ama yazarın anlattığı gibi değil çiftçi bitmiştir kısaca örnek tarım kredinin uyguladığı faiz oranlarına, girdileri gübre,ilaç,tohum, mazotu vs inceleyip ürünlerde hiç zam yapmayıp çiftçi iyi demek pek doğruyu yansıtmıyor,asla doğru değil

Kafa bulms
Kafa bulms - 2 yıl Önce

Mübarek cuma günü ne içiyorda kafa buluyor ,bu arkadaş

Atma
Atma - 2 yıl Önce

Ekrem Kuzıltaş güya tarafsız gazetecisiniz yandaşlığının bırakın yalamalık yapacağım diye tarımdan hiç haberiniz olmadığı anlaşılıyor. Sanki kullandırılan krediler faizsiz gibi sunuyorsunuz bu krediyi çiftci % 30 faizle tarım krediye geri ödüyor. Yandaş kızıltaş sen tarımı yazmayı bırakda 365 gün emekliye müjde diye yazdığınız emekli maaşlarını yaz. Tarımıdaki sıkıntıları ve çözümleri öğrenmek istiyorsan yandaş gazeteleri okuyacağına tarımdan haberi ve yazarlarını oku.

- 2 yıl Önce

bu arkadaşın faizlerden haberi yok herhalde tarım kredi kooperitifine git sor faizler yüzde 28 bu faizle çiftçi ne kadar ekip diker tarımda üretimde bu faiz uygulanırmı çitçi şu an batık durumda

nah
nah - 2 yıl Önce

ben akp liyim diyen arkadaş senin gibiler olduğu sürece bu devranda böyle gider ben hiçbir partiyi savunmuyorum hiçbiride benim babamın oğlu değil ne sağına bakıyorum ne soluna hangisi bana faydalıysa ona oy veriyorum vijdanımda geyet rahat yok bu namaz kılıyor bu kılmıyor onlar boş işler unutmayın allah başka birinin günahından sizi sorumlu tutmaz

Reis deyip zenginleşenler
Reis deyip zenginleşenler - 2 yıl Önce

Çiftçinin zerrece şikayete hakkı yok! Hele bu linki takip edenlerin hiç yok. Kurum idarecilerinin maaşları özel sektörün bile katkat üstünde, önerge verin de kamuyla eşitlensin diyenler oldu, dinlemedi kimse. G. Md ün geliri aylık 100 bini bulurken, kalem müdürü bile milletvekili gelirinden çok kazanıyor. Y.dışı harcırahları günlük 150 eurodan 200 euroya çıkartıldı. Tüm masraflarda kurumca karşılanacak üstelik. Y.dil tazminatı bile 1500-2000 lirayı bulan idareciler var. Gübre pahalı, ilaç pahalı... Kesin sesinizi de oturun. Kendiniz edip, kendiniz çekiyorsunuz.Millet saltanat derdinde, siz hâlâ Reis diyenlerin yalanlarına inanın, verin oyunuzu ve düzeni-oyunu sürdürün.

çiftçi borçları
çiftçi borçları - 2 yıl Önce

cumhurbaşkanımıza çiftçinin borcunun ne kadarının ertelendiğini de söyleselerdiya...

- 2 yıl Önce

Reis çok yanlis


banner151

banner251