Tahıl ambarında buğday ve arpada rekolte kaybı büyük! Uzmanlar çiftçiye destek çağrısında bulunuyor!

Yaşanan kuraklık tahıl ambarı Konya'da 1 milyon ton rekolte kaybına neden oldu. Uzmanlar çiftçiye gerekli destek yapılmazsa kuraklıktan mağdur olan çiftçilerin, sonbaharda ekim yapmayabileceği uyarısında bulundu.

Tahıl ambarında buğday ve arpada rekolte kaybı büyük! Uzmanlar çiftçiye destek çağrısında bulunuyor!
banner200

Kış sezonunda yeterli yağış alamayan, bahar dönemini de kurak geçiren Konya Ovası’nda hububat hasadı tamamlandı. En fazla tahıl ürünü yetiştirildiği için 'tahıl ambarı' olarak bilinen ovada yaşanan kuraklık, ürün kayıplarına neden oldu. Hububat ekim sezonunda yüzde 30-40 oranında daha az yağış düştüğünü belirten Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, “İklim değişiyor ve bunu kabullenmek lazım. Özellikle bu yıl da iklim değişikliğinden hububat üretimimiz farklı etkilendi. Ülke genelinde olduğu gibi Konya Ovası’nda da ciddi bir kuraklık yaşandı. Normal ekim sezonunda düşen yağış miktarı, totalde yüzde 30 ila 40 oranında daha az yağış aldık. Bu da rekolteyi olumsuz etkiledi. Ancak sulanabilir alanlarda çiftçimiz oldukça iyi verim aldı diyebiliriz. Ama kıraç arazilerde bazı tarlalar biçilemedi, bazılarında da 50 ila 200 kilo arasında değişen verim alındı. Konya’da bakıldığı zaman toplam 3 milyon ton buğday-arpa rekoltesi oluyor. Tahminimiz bu yıl ikisinin toplamının 2 milyon tonu geçmediği şeklinde” diye konuştu.

'KONYA OVASI’NI SULU TARIM KURTARDI'

Ovadaki verim kayıplarının sulanabilir arazilerden elde edilen rekolteyle telafi edildiğini söyleyen Prof. Dr. Soylu, "Konya Ovası’nı, sulu tarım kurtardı diyebiliriz. Sulanabilir arazilerde dekar başına 800 kilogram ila 1 ton arasında verimler alındı. 600 kilogramın altına düşen çiftçimiz hiç olmadı. Bu da olumlu bir durum aslında. Kıraç arazilerdeki verim kaybını sulanabilir arazilerle telafi ettik. Buradan şu dersi çıkarmamız lazım; Konya Ovası’nda su olduğu zaman verimlilik 5 kat, 6 kat hububat da artabiliyor. Sulanan alan miktarımızı buğday ve arpa alanlarında ciddi arttırmamız gerekiyor. Belki bölgede buğday ve arpaya daha fazla destek vererek, özellikle suyu çok tüketen ürünlere kaymayı engelleyebiliriz. Bu da hem ülkemizin hububat rekoltesinde garantisi olmuş olur.”

'YENİ SEZONDA KURAKLIK ENDİŞESİYLE ÇİFTÇİLER EKİM YAPMAYABİLİR'

Kuraklığa bağlı verim kayıplarının ardından çiftçilerin yeni sezonda ekim yapmaya endişe duyduklarını ifade eden Prof. Dr. Soylu, "Özellikle şunu vurgulamamız lazım. Eylül ve ekim aylarında çiftçilerimiz toprak hazırlığı yapıp, tekrar hububat ekimine başlayacak. Çiftçilerimizin ekimini yapacak bir katkı sağlamamız gerekiyor. Çiftçilerimiz bu sonbaharda ekim yapmayacak olursa, bu yıl yaşadığımızı rekolte sıkıntısını ciddi anlamda önümüzdeki yıllarda da yaşayabiliriz. Tohum ve gübre gibi desteklerde bulunulabilir. Aksi takdirde kıraç arazileri olan çiftçilerimiz kuraklık endişesiyle ya da girdi maliyetleri nedeniyle ekim yapmayabilir. Bunu engellememiz lazım ekilmedik bir karış yer bırakmamamız gerekiyor." diye konuştu. 

'ÇİFTÇİYİ DAHA AZ SU TÜKETEN BİTKİYE YÖNLENDİRMEMİZ GEREK'       

Bölge çiftçisinin daha az su tüketen bitkilere yönlendirmenin üretime de katkı sağlayacağını söyleyen Soylu şöyle dedi:

"Konya Ovası, Niğde Aksaray ve Karaman’ı da içerisine alan 3 milyon hektarlık büyük bir havza. Allah bu bölgeye bir yer altı suyu rezervi vermiş. Tabii bu sayede belli alanları sulayabiliyoruz. Ama bu da sınırlı. Ciddi kuraklığın yaşandığı yıllarda, aşırı su çekimi nedeniyle yer altı suları daha da aşağıya iniyor. Sulayamadığımız kısımlardan da düşük verimler alıyoruz. Bu küresel iklim değişikliğiyle beraber daha da şiddetlenmeye başladı. Bu su çekilmelerinin daha aşağıya inmesini engellemek istiyorsak, ürün deseninde çiftçiyi daha az su tüketen bitkilere doğru yöneltmemiz gerekiyor. Bu da teşviklerle sağlanabilir. Suyu az tüketen bitkilere yeterince destek sağlayabilirsek ürün deseninde değişiklik olabilir. Konya, 300-330 milimetre yağış alan bir bölge. Bu miktarla bölgede ciddi bir üretim yapmamız mümkün değil. Bölgeyi bilmeyenler, tarımda çok sulama yapılıyor diyor ama bu bölgenin kaderi. Su olmadan yapacağınız üretim çok sınırlı."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2021, 14:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Reis senin ne kadar ürettiğine bakmıyor dünyanın neresinden olursa olsun etrafındaki fırıldak lar daha ucuza mal bulup getiriyorlar senin üretip uretmemen onların umrunda değil 2023 e kadar tarım hayvancılığı bitiricem dedi .

davut
davut - 2 ay Önce

Açıklama yapan Hoca: "kıraç" alanlarda verim kaybı var ama Sulanan alanlar bu açığı kapattı diyor.. Yazının başlığında: "Ürün kaybı büyük diyor" .. Bu ne açıklama, bu ne başlık, bu ne lahana turşusu.. Ya kardeşim desenize kuraklık var. suyu planlı ve etkin kullanmalıyız.. Alanda çiftçi damla sulama sistemi ile resmen vahşi sulama yapıyor.. Sulama birlikleri SİYASİ olmuş.. ""Bitki Su Tüketim Rehberini"" ne bilen ne de kullanan var.. Diye açıklama yapsanıza.. verim kaybı var eeeee sulanan alan kurtardı.. GOLLLLLLLLL. bunu ben de araziyi gezerek söyleyebilirim.. boş boş konuşuyorsunuz..

Misafir
Misafir - 2 ay Önce

Kuraklık nedeniyle hububat ürünlerinde ciddi rekolte kaybı oldu ithalat yapmak zorunda kaldık.
Şimdiden daha tohum ekimi hazırlıkları yapılmadan tedbir tedbir alınması gerekir.
Özellikle İç Anadolu da hububat ürünleri ekiminin teşvik edilmesi gerekir. Sulu alanda üretim yapan üreticiler daha çok kazanmak için getirisi iyi olan ürünleri ekiyorlar. Hububat ve bakliyata öyle bir destek verilmeli ki üreticiler başka ürün arayışına girmesinler. Hem üretim artar ithalat azalır hem de su tasarrufu sağlanmış olur.
Bakanlık da böyle bir endişe göremiyorum korkarım ki tedbir alamayacaklar inşAllah bugünleri aramak zorunda kalmayız.

sadi kara
sadi kara - 2 ay Önce

ekim yapmak istiyoruz bugdayı 2500 sattık tohum 5000 tl geçen yıl ekerken dap gübre 2400 dü şimdi 6500 tl istiyoruz ama ekemeyecegiz bu kesin

Ali
Ali - 2 ay Önce

Kredileri erteleyin artikk

Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Sudan vebosna varken TC üreticisine sıra gelmez

ali malak
ali malak - 2 ay Önce

sadi bey merak etme her ne kadar saklasalarda cumhurbaşkanımız görür ve müdahale eder diye düşünüyorum

banner151

banner251