TAGYAD'dan dikkat çeken eleştiri: Karpuz ağaçta yetişmiyor!

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) Genel Sekreteri Buket Sakmanlı Apaydın, bitki koruma ürün bayiliği yetkisi konusunda yapılan yönetmelik değişikliğine tepki göstererek, "Karpuz ağaçta yetişmiyor" dedi.

TAGYAD'dan dikkat çeken eleştiri: Karpuz ağaçta yetişmiyor!
banner282

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) Genel Sekreteri Buket Sakmanlı Apaydın, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:  “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ve Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 18 Temmuz 2020 günü Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak söz konusu Yönetmelik, bugüne kadar mevcut sistem içerisinde karşılaşılan sorunların çözümü yerine, tam aksine yeni bir kargaşaya yol açtı. Çünkü, Orman Mühendisleri Odası’nın açtığı dava sonucu, eczacı, kimyager, kimya mühendislerinden sonra orman mühendislerine de sınav hakkı verildi.

Oysa tarım ilaçları, uzman tavsiyesine göre kullanılmadığında, özellikle insan ve çevre sağlığı açısından büyük tehlike arz etmektedir. Zirai ilaç satış yetkisinin bu alanda eğitim almamış kişilere verilmesi, sürdürülebilir tarım, üretici, uygulayıcı ve tüketici için ciddi tehdit oluşturacaktır. Araziyi gezen, ilacı, gübreyi, tohumu bilen, bitkinin fizyolojisine hâkim, hastalığı, zararlıyı tanıyan ve bu alanda 4 yıl eğitim alarak uzmanlaşan kişi Ziraat Mühendisidir.

Zirai ilaçların satış yetkisinin farklı meslek kollarına verilmesi, yıllarını tarıma adayan meslektaşlarımıza yapılan büyük bir haksızlıktır, meslek gaspıdır. Bu işi herkesin yapabileceği algısı yaratılarak ziraat mühendisliği mesleğinin itibarsızlaştırılmasıdır.Son sözümüz, bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğidir"

 


 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 16:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oh olmuş iyi olmuş Alma mazlumun ahını.
Oh olmuş iyi olmuş Alma mazlumun ahını. - 2 yıl Önce

Ziraat Mühendisleri Çok sevindim. Ziraat Teknisyeni Ziraat Teknikeri ne iş yapar. İtibardan vazgeçtim haşa Allah olsanız insan değil diyeceksiniz.

Gariban Memur
Gariban Memur - 2 yıl Önce

Bu orman mühendisleri kadar lobisi güçlü, bürokrasiye ve siyasilere yakın başka bir grup yoktur galiba. Her istediklerini alıyorlar. Şimdi de Tarım Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünü ele geçirmişler ki gerisini siz düşünün.

Çözüm Kolay
Çözüm Kolay @Gariban Memur - 2 yıl Önce

Orman Genel Müdürlüğü gibi Zirai İşler Genel Müdürlüğü kurulmalı işler sadeleştirilmelidir.Multidisciplinar çalışma bu ülke gerçeklerine aykırıdır.

Tagyad Derneği
Tagyad Derneği - 2 yıl Önce

Veteriner hekimler sağlıkta şiddete dahil edilmezken, fiili hizmetleri alınırken, zooteknistler, su ürünleri mühendisleri ve gıda mühendisleri veteriner hekimlik mesleğinden her türlü yetki gaspı yaparken ve devam ederken neredeydiniz? Beter olun, beter olun, beter olun, daha beter olun

Başka Yerde Aramayın
Başka Yerde Aramayın - 2 yıl Önce

Kendi içerisinde bir sürü bölüm açarak birbirinden kopuk ziraat mühendisi mezun ediyorlar. Bunların gözü de başka mesleklerin bahçesinde. Örnek: Zooteknisti ve Su Ürünleri, Gıdacısı, veteriner olma derdinde
Sonuç kendi içeriu eylem ve söylem birliği olmayan birinin dediğini öbürünü anlamayan mesleki topluluk.
Çözüm: Fakülte altındaki bölümleri kapatın, tek fakülte yapın, öğretim süresini arttırın. Son yıl veya son birbuçuk yıl branşlaşın. Kökünüz bir olsun

Bucket Sackman
Bucket Sackman - 2 yıl Önce

Ziraat fakültesi akademisyenlerine kadro oluşturmak üzerine her konuya salça ve nane olmak üzere kurulmuş bir öğretim sisteminin sonucudur bu.

Tarlacı
Tarlacı - 2 yıl Önce

Teşekkürler Buket hanım yönetmelik düzeltilene kadar gündemde kalınız.

Ziraatci
Ziraatci - 2 yıl Önce

Agziniza saglik

Harun Göksel
Harun Göksel - 2 yıl Önce

Tıp doktorları insan Sağlığı İçin veteriner hekimler hayvan Sağlığı İçin ziraat mühendisleri de toprağın sağlığı İçin ilaç verirler...
toprağınhekimleriHG


banner151