TAGEM: Buğday, arpa, çavdar ve çeltikte 67 yeni çeşit geliştirildi

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü (TAGEM) Özkan Kayacan, teknolojiye hakim olmanın tarımsal üretim alanında sağlayacağı üstünlüğe işaret ederek, tohumda ıslah çalışmalarına önem verdiklerini belirtti.

banner255
TAGEM: Buğday, arpa, çavdar ve çeltikte 67 yeni çeşit geliştirildi
banner200

Yerli tohum çeşitlerinin rakip ülkelerin gerisinde olmadığına işaret eden Kayacan, çiftçilere yerli ve milli çeşitlere yönelmelerini önerdi.

Buğday ve baklagille ilgili çalışmalar yaptıklarını dile getiren Kayacan, şöyle devam etti:

"Bununla ilgili 2019 yılında 67 yeni çeşit geliştirdik. Büyük bir kısmı buğdaygil üzerine. Buğday, arpa, çavdar ve çeltik üzerine. Diğer alanlarda da baklagil dediğimiz fasulye, nohut, mercimek ve tıbbi aromatik bitkiler olmak üzere bunlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye artık kabuğunu kıran bir ülke. Bu konuda ıslah çalışmalarında dünyadaki tüm teknikleri Türkiye'ye getirmiş durumdayız. Özellikle TAGEM bünyesindeki ıslahçılarımız çalışmakta. Bu noktada görülen tablo şu, dünyada ne varsa bizde de var. 2019 yılı içinde Adana'daki araştırma enstitümüzde generasyon merkezi kurduk. Bu ne demek diye sorarsanız, 6 yılı 1 yıla düşüren mekanizmadır. Dünyadaki örneklerinin aynısını kurduk. Bu da bize rakiplerimizle yarışma fırsatı verecek."

YERLİ VE MİLLİ TOHUMU BELLİ BİR SEVİYEYE GETİRDİK

Kayacan, ıslah konusuna çok önem verdiklerini, bu alanda eğitim almak üzere yurt dışına öğrenci gönderdiklerini dile getirdi. Kayacan, yüksek lisans ve doktorasını yapması için yurt dışına gönderdikleri kişilerin büyük kısmının özellikle ıslah konusunda, gerek geleneksel gerekse biyolojik ve biyoteknik konularında uzmanlaşmasının sağlandığını anlattı.

"Yerli ve milli tohumu belli bir seviyeye çıkarttık." diyen Kayacan, hedeflerinin 'yükte hafif, pahada ağır ürünler' denilen Ar-Ge'ye, teknolojiye dayanan çeşitleri ve metodları geliştirmek olduğunu söyledi. Kayacan, "Buğdaylarda yüzde 95 civarında yerli üretimimiz var. Ekilen tohumların büyük kısmı yerli tohumlarımızdan üretiliyor." diye konuştu.

Kayacan, Türkiye'nin tarımda kendine yetebildiğini, bu konuda sıkıntıya düşecek bir ülke olmadığını ifade etti.

Üniversitelerle yaptıkları ortak çalışmalara değinen Kayacan, şunları söyledi:

"Geleceğin sektörü olan biyolojik ve biyoteknolojik ürünlere ağırlık vermek lazım. Bizim de yaptığımız bu. Tabiri caizse biz bu trene lokomotif olmak istiyoruz. Aradaki açığı çok hızlı kapatabileceğimiz bir sektör. Ürünler çıktıkça daha rahat bilgi verebileceğiz. Malum, Ar-Ge süreci biraz uzun ve gizli olması gerekiyor. Biyolojik ilaç üretiyoruz. Biyolojik gübreler, mineral gübreler, organominarel gübreler bunları üretiyoruz. Bunların üretimini kendi öz sermayemizle ve kendi teknolojilerimizle yapıyoruz. Dünyadaki muadillerimize göre hiç de geride değiliz. Her türlü teknolojik altyapıya, laboratuvara, araziye, seraya sahibiz."

TARIMDA ROBOTLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR 

Kayacan, şunları kaydetti: "Teknolojiye hakimseniz önümüzdeki süreçte tarıma siz hakim olacaksınız. Bakanlık olarak yapay zeka, tarım 4.0, akıllı tarım ve tarımsal robotlarla ilgili birçok çalışmamız var. İleride ürünlerimizi birer birer çıkartmaya başladığımızda bunları göreceksiniz. Bununla ilgili Sayın Bakanımızın talimatları ve bizim ortaya koyduğumuz çalışmalarla şu anda tarım 4.0 akıllı tarımda çalışacak 2 enstitü kuruyoruz. Bunlar önümüzdeki 10 yıl içinde sadece Türkiye'de değil, dünyada söz sahibi haline gelecek. Ortalama 400 milyon lira Ar-Ge'ye kaynak ayırıyoruz. Her dönemde bize istediğimiz paralar aktarıldı. Elektrikli traktör çok az para harcanarak ortaya çıkarılmış bir çalışmadır. Dünyada muadili olmayan bir çalışmayı biz çok düşük rakamlarla elde ettik. İnşallah ağustos ayı içinde bunları seri üretimle tüm Türkiye'ye göstermiş olacağız."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
PALAVRAYLA PEYNİR EKMEK GEMİSİ YÜRÜMEZ
PALAVRAYLA PEYNİR EKMEK GEMİSİ YÜRÜMEZ - 1 yıl Önce

siyasetçi müsveddesi bürokratların palavraları bir türlü bitmek tükenmek bilmiyor be... ya.. madem kuldan utanmıyorsunuz bari Allah’tan korkun... böyle çıkıp çıkıp “osuruktan tayyare selam söylen o yare” türküsünden artık vazgeçin.... Ey genel direktör, yüreğin yetiyorsa şu mısır, ayçiçeği, şeker pancarı, patates, pamuk, kışlık sebzeler, ekmeklik sert buğday, makarnalık buğday gibi türlere ait çeşitlerin tohumlarının menşei ülkelerini de bize bir anlatıver... işkembeyi kübradan zort zort atıyorsun... hamaseti bırakın da adam gibi doğru dürüst konuşun, bu milletin beynini iğfal ettiniz palavrayla... tüh

ELEKTRİKLİ İNEK PROJESİ
ELEKTRİKLİ İNEK PROJESİ @PALAVRAYLA PEYNİR EKMEK GEMİSİ YÜRÜMEZ - 1 yıl Önce

Siyasi partilerin “siyaset akademisinden” mezun olup, gelir genel müdür olursan, elbette abuk subuk hamasi atmasyondan başka bir şey konuşamazsın.. Sadece politik özelliklerİ nedeniyle atananlar Türkiye’nin üyesi olduğu uluslararası kuruluşların adını dahi bilmez, söyleyemezler... varın gerisini siz düşünün... NEYSE BİZ KONUMUZA GELELİM: YAKINDA ÇOK BÜYÜK BİR PROJEYİ BAKANLIK TANITACAK... “ELEKTRİKLİ İNEK PROJESİ”.. Bu proje sayesinde Türkiye artık inek ithal etmeyecek.. elektrikli inekleri fişe takacaklar, su çeşmesi hortumunu da bu ineklere bağlayacaklarmış... ondan sonra doldur gitsin süt kovalarını... HAYVANCILIĞIMIZI KURTARMAK İÇİN BAKANLIĞIN İKİNCİ DEV PROJESİ KAYSERİ’DE: “BESİ DANASI FABRİKASI” PROJESİ: FABRİKAYA KANGAL KANGAL SUCUĞU SOKUYORSUN, GENETİK FÜZYONLA HER BİR KANGAL YA DANAYA YADA İNEĞE DÖNÜYOR.. böylece habire sucuk sokup inek çıkartıyorsunuz...

Elektrikli bürokrat
Elektrikli bürokrat - 1 yıl Önce

Eeee gayrı elaktrikli moturdan sonra alaktrikli genel müdürde yapsınlaaa her yere goyelim bu müdürleden. Fişini taktılamı gari, kim tutaa memleketi..

Robotik Genel Müdür
Robotik Genel Müdür - 1 yıl Önce

Yapay zekaya sahip robot genel müdür istiyorum

ankara 06
ankara 06 - 1 yıl Önce

araştırmada 1 gün bile çalışmamış konunun ço uzağında olan bürokratlar faydalı işler yapamazlar. sadece kendilerine ezberletileni tekrarlarlar. çeşit ıslah etmek ve tescil ettirmek tek başına yeterli değil bu çeşitlerin kaç tanesi üretimde ve ne kadar üretiliyor? Ve yabancı çeşitler karşısındaki performansı nedir? Atış talimi yapmak, çok atış yapmak marifet değildir, hedefi vurmak marifettir.

banner151

banner251