Sütte üretici de devlet de kaybedecek!

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, açıklanan çiğ süt fiyatlarının yem fiyatları düşürülmediği durumunda dişi hayvan kesiminin hızlanacağını belirterek, sütte bir diğer tehlikeye dikkat çekti. Keskin, süt prim desteklerinin 20 kuruşa düşürülmesinden dolayı sütte kayıt dışılığın artacağını ve Hazine'nin büyük bir vergi kaybına uğrayacağını dile getirdi.

Sütte üretici de devlet de kaybedecek!
banner282

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlen çiğ süt fiyatlarına yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Keskin, açıklamasıda şunları kaydetti: "Önceki gün Ulusal Süt Konseyince  Gıda Komitesinin de tavsiyesi ile çiğ süt tavsiye satış fiyatı 1 Temmuz-31 Aralık tarihlerinde kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını litre başına 3,20 lira olarak belirlemiştir. 

FİYAT MAALESEF ÜRETİCİNİN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAMIŞTIR 

Bu fiyat maalesef üreticilerimizin beklentilerini karşılayamadı. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) yem fiyatlarına ilişkin çalışmasıyla piyasada yem fiyatlarının düşmesini bekliyoruz. TMO'nun müdahalesiyle fiyatlar düşmezse açıklanan çiğ süt tavsiye satış fiyatı üreticilerimizi zarar ettirir. İneklerimiz kesime gider, üretici üretimden çıkar, ülke ekonomisi zarar görür, zaten azalan üretici sayısı iğce düşer. Yeniden ithalat başlar.  

Üreticilerimizin girdi maliyetleri her geçen gün artmıştır.  Bu zamlar üreticilerimizi olumsuz etkilemektedir. 

SÜT PRİM DESTEKLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİN ÜRETİCİYE VE DEVLETE BÜYÜK ZARARI OLACAK 

Bizim çiğ süt fiyat önerimiz litre başına 3,20 liradan daha yüksek yani en az 1.3 süt yem paritesiydi, fakat çıkan rakam 3.20 TL oldu.  Ayrıca Bakanlığımızca ödenen Çiğ süt litre başına verilen destek pirimler de düşürüldü. 30 kuruş olan çiğ süt litre başına verilen destek 20 kuruşa düşürülmüştür. Bu durumda üreticilerimizi olumsuz etkileyecektir. 

SÜT PRİM DESTEĞİ ACİLEN 40 KURUŞA ÇIKARILMALI 

Bakanlıktan talebimiz, hayvanlarımızın kesilmemesi, üreticilerimizin üretimde kalması, zarar etmemesi ve kayıt dışı üretimi önlemek için süt desteği 20 kuruştan 40 kuruşa çıkarılmalıdır. Bu 20 kuruş destek hem üreticiyi hem devletimizi zarara sokacaktır. Kayıt dışılığı arttıracak, devlet vergi kaybına uğrayacak, merdiven altı diye tabir ettiğimiz üretim çoğalacaktır. Burdan Gıda Komitesine ve Bakanlığımıza bu desteklemelerin tekrar gözden geçirilmesini  üreticilerim adına talep ediyorum.

ÇİĞ SÜTTE BUNDAN SONRA DAHA HIZLI KARAR ALINACAK 

Daha önce toplantılarda aldığımız çiğ süt fiyatı kararlarının Gıda Komitesi tarafından onaylanmasını bekliyorduk. Bu bize zaman kaybettiriyordu artık Çiğ süt fiyatları belirlenirken daha hızlı karar alınacak. Çiğ süt tavsiye satış fiyatının bundan sonra Ulusal Süt Konseyi'nde üretici ve sanayiciler bir araya gelerek daha hızlı karar alınması sağlanacaktır. Anlaşmazlık halinde ise T.C. Tarım ve Orman Bakanlığımız yetkilileri hakemlik yapacaktır. 

KALİTELİ SÜT İÇİN DAHA YÜKSEK SATIŞ FİYATI OLACAK 

Öte yandan, sütte yağ ve protein oranlarına göre satış fiyatının farklı olacağını da belirtmek isterim. Çok kaliteli süt üreten üreticilerimiz var. Eskiden her süt için aynı tavsiye fiyatı baz alınıyordu. Şimdi kaliteli süt için daha yüksek satış fiyatı olacak. Bu durum üreticilerimiz tarafından memnuniyetle karşılanacak. 


Fahrettin Poyraz, hodri meydan! TIKLAYIN

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 18:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 12 ay Önce

Sayın başkan timurun filleri hikayesini oku .eşeğin aklına karpuz kabuğu getirmek .deliye o....ur..demişler deli sı.......mıš bu ata sözleri bugün süt sanayicisi ile süt üreticileri için söylenmiş sanki .bizi daha fazla üzme mahşerde bizleri savunamadigıniçin senden davacı olacaz zaten ....

Bos konuşuyor
Bos konuşuyor @Ali dag - 12 ay Önce

Bu Tevfik Keskin boş konuşmayı öğrendi aynı sendika başkanları, TOBB ve TZOB başkanları gibi. Büyük milletimiz gerek siyasette gerekse de kendi örgütlerinde çok isabetli seçimler yapıyor. Tevfik Keskini değil onu seçenleri tebrik ediyorum. Milletimizi evine karpuz seçerken gösterdiği özeni yöneticilerini seçerken göstermesi için de dua etmeyi gectik artık meditasyon yaparak evrene iyi dileklerimi yolluyorum

Hüseyin CAN
Hüseyin CAN - 12 ay Önce

Lafla olmaz, icraat gerekli yani bir eylem plânınız olmalı.

Ciftci
Ciftci - 12 ay Önce

Senin gibi başkan olduğu sürece sutcunun kıçı hep açıkta kalır.bu karar karşısında utanacagin yerde .bir sekilde açıklama yapıyorsun bir ata sözü yavuz hırsız ev sahibini dovermis

Ciftci
Ciftci - 12 ay Önce

Sen eli kolu bağlı oturuyorsun bizde senden medet umuyoruz. ?

Ciftci
Ciftci - 12 ay Önce

Sen neyin baskanisin.sen pasif aidat emici birisi sin

banner151