Sütte 50 kuruşluk artış yeme gelen zamlardan dolayı 1 ayda buhar oldu!

Süt üreticileri, Ulusal Süt Konseyi’nin sütün litre fiyatına yaptığı 50 kuruşluk zamma sevinmeye fırsat bulamadı. Yem sanayicilerinin bir çuval süt yemine 7 lira zam yapmasıyla şok yaşadı. Böylece, süte yapılan zam üreticinin cebine girmeden buhar oldu.

Sütte 50 kuruşluk artış yeme gelen zamlardan dolayı 1 ayda buhar oldu!
banner200

Sözcü gazetesinden Latif Sansür'ün haberine göre, Ulusal Süt Konseyi'nin bu yıldan itibaren geçerli olmak üzere sütün litre fiyatını 2,30 liradan 2,80 liraya çıkarmasıyla bir derece olsun rahatlayacağını düşünen süt üreticileri, art arda gelen iki süt yemi zammıyla sarsıldı.

Geçtiğimiz yıl bu dönemde 60 liraya satılan bir çuval süt yeminin fiyatı, bu hafta yapılan 7 liralık zamla 135 liraya yükseldi. Aydın'ın İncirliova ilçesinde hayvancılık ve süt üreticiliği yapan Murat Şayık, yapılan zamma isyan ederek, “Süt fiyatlarının 50 kuruş artırılmasından sonra iki kez zam geldi. Artık yeter” diye tepki gösterdi.

60 LİRADAN 135 LİRAYA YÜKSELDİ

Geçtiğimiz yıldan bu yana girdi fiyatlarının iki kat arttığını söyleyen Murat Şayık, “Benim 100 baş hayvanım var. Günde yedi çuval süt yemi kullanıyorum. Geçtiğimiz yıl süt fiyatı 2,30 lira iken, yemin çuvalı 60-70 liraydı. Fiyat sürekli arttı, en son yapılan 50 kuruşluk zam sonrası çuvalı 135 liraya yükseldi. Geçtiğimiz yıl 900 lira elektrik parası geliyordu, bu yıl bin 200 lira geliyor. Saman 15-16 liraydı, 25 liraya yükseldi. Bize verilen zam ise sadece 50 kuruş. Tarım Bakanı ve Cumhurbaşkanı'nın bunu görmeleri, ilgilenmeleri gerekiyor” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2021, 13:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Evet süt.fiyati 50 kuruş zamlandı yein çuvalı 120 .TL.den 127 lira oldu 50 kilo cuvalı bakan nerede

Iso
Iso - 11 ay Önce

Boyle yonetimle tarim ve hayvancilik batmaya mecburdur yakinda hayvaci ciftci diye bisey kalmaz o zaman anlar ama is isten gecer gelen gecen bizim tepemize biniyor yemci ayri gubreci ayri yeter birileri gormesi lazim millet ac kaldiksonra uyunirlar

Çiftci
Çiftci - 11 ay Önce

Allah hepinzin belasını versin

Ciftci
Ciftci - 11 ay Önce

Adı tarım bakanı ama tarıma bile bakamiyor süt üreticisine rest çekeceğine yemciye rest ceksinde görelim. Bu nebicim adalet sutcunun ezilmesi hoşuna mı gidiyor.yemciye gösterilen bu ayrıcalığın sebebi nedir .bakanın yem fabrikalarında ortaklığını var .yem fabrikaları vaz geçilmez değiller sütçü bitince yemi kime satacaklar gün gelirde bir gün bakan onlara rest çekerse o zaman ne yapacaklar?

Yem fabrikalarında
Yem fabrikalarında @Ciftci - 11 ay Önce

Yem kalıyor mu? Adamlar yem kavuşturamıyor besicilere sen neden bahsediyorsun. Fabrikalar kampanya bile yapmıyorlar daha.

Doğu
Doğu - 11 ay Önce

Çiftçi arkadaşlar bu inekleri bir an evvel elden çıkaralım zararın neresinden dönersen kardır bu yeme gübreye yetişilmez 125 tl yem olurmu köylüyü hesaba koyan yok şarkıcıların borcu siliniyor.

adalet
adalet - 11 ay Önce

ya tarım bakanı ve cumhur başkanı da hemen ilgilenir bu işle la arkadaş adamlar milletle dalga geçiyor hala anlamadınız mı çiftçi umurlarında bile değil 18 yıldır

banner251