Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin: Berat Albayrak'tan gerekli desteği görememek bizleri üzüyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin üreticinin beklentisine rağmen süt fiyatlarında sessizliğini korurken Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Gıda Komitesinin başında bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı eleştirerek, "Şuana kadar beklediğimiz olumlu desteği Ekonomi Bakanlığımızdan görememek bizleri oldukça üzmektedir" dedi. 

Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin: Berat Albayrak'tan gerekli desteği görememek bizleri üzüyor
banner282

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, süt fiyatlarındaki belirsizliğin devam etmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile ilgili bir eleştiriye yer verilmezken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak eleştirildi. Keskin, "Gıda komitesinin başında bulunan, Ekonomi Bakanlığımızın üreticilerimizin feryadına karşılık vermesi ve sesimizi duyması gerekir. Şuana kadar beklediğimiz olumlu desteği Ekonomi Bakanlığımızdan görememek bizleri oldukça üzmektedir" dedi.

SÜTTE BÖLGESEL İHALELER GERİ GELECEK

Sektörde süte beklenen zammın kaçınılmaz olduğunu belirten Keskin, "Bu gidişle üreticilerimizin mağdur olmaması için konseyden önce olduğu gibi bölgesel ihalelerle süt fiyatları belirlenmesi de söz konusu olacaktır" dedi.  

Keskin'in yaptığı yazılı açıklamada dikkat çeken başlıklar şöyle: 

AİLELERİN TEMEL GEÇİM KAYNAĞI 

"Ülkemizde Tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir çok aile işletmesi bulunmaktadır. Süt , genellikle küçük ölçekli işletmeler (1- 10 baş) tarafından üretilmekte ve satışa sunulan sütten elde edilen gelir işletmedeki ailenin temel geçim kaynağını oluşturmaktadır.

SÜT ÜRETİCİLERİ ARTIK SON NOKTAYA GELDİ 

Pandemi ve yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen üretmeye devam eden ve devletimizin yanında olan ülkemizin her köşesinde üstün emekler ve zahmetlerle üretmeye çalışan, zorluklarla mücadele eden ve zorlu koşullara rağmen ayakta durmaya çalışan süt üreticilerimiz artık son noktaya gelmişlerdir.

AYLARDIR SÜT ÜRETİCİLERİ OLARAK SÜT FİYATLARININ DÜZENLENMESİNİ BEKLİYORUZ

Aylardır süt üreticileri olarak süt fiyatlarının düzenlemesini beklemekteyiz. Üreticilerimiz ürettiğini değer fiyattan satamazken tüm girdi maliyetlerimize başta saman ve besi yemine üst üste gelen zamlarla uğraşmaktan yorulmuş ve küçük üreticilerimiz neredeyse üretimi bırakma noktasına gelmiştir. 

EN KISA ZAMANDA SÜT FİYATLARINA DÜZENLEME GELMEZSE DİŞİ HAYVANLARIN KESİM HIZLARI DURMAYACAK 

En kısa zamanda süt fiyatlarına düzenleme gelmediği takdirde dişi hayvanlarımızın kesim hızlarını durduramayacağız. Kesime giden dişi hayvan sayımız günden güne hızlanacak bu durumu engelleyemeyeceğiz. Geçmiş yıllarda yaşandığı gibi, daha sonra hayvanları yurt dışından getirmek zorunda kalacağız. Ülkemiz bugün süte yapılacak zamdan daha çok maliyetle karşı karşıya kalacaktır. 

ÜRETİM YAPILAMAZ HALDEDİR 

Ülke olarak genç nüfusu zaten bu şartlarla üretime teşvik edemiyoruz, şehirlere göçün önüne geçilmezken var olan yorulmuş süt üreticilerimizin de ayakta duracak güçleri kalmamıştır. Üretim yapılamaz haldedir. 

HAYVANCILIK BÜYÜK DARBE ALACAK 

Üreticilerimiz üretimden çekilirse ülke ekonomimiz büyük ölçüde etkilenecektir. Acilen yeni fiyat uygulamasına geçilmez ve hayvanlarımızı kesimden kurtaramazsak hayvancılığımızın toparlanması da hayli zaman alacaktır.

EKONOMİ BAKANLIĞI SESİMİZİ DUYMASI GEREKİYOR 

Gıda komitesinin başında bulunan, Ekonomi Bakanlığımızın üreticilerimizin feryadına karşılık vermesi ve sesimizi duyması gerekir. Şuana kadar beklediğimiz olumlu desteği Ekonomi Bakanlığımızdan görememek bizleri oldukça üzmektedir. 

BÖLGESEL İHALELERLE SÜT FİYATLARIN BELİRLENMESİ SÖZ KONUSU OLACAK 

Hal böyleyken, sektörde süte beklediğimiz zam kaçınılmaz olup, bu gidişle üreticilerimizin mağdur olmaması için konseyden önce olduğu gibi bölgesel ihalelerle süt fiyatları belirlenmesi de söz konusu olacaktır. 

SÜT ÜRETİCİLERİ EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALACAĞI TARIM VE HAYVANCILIK YAPMAK İSTİYOR

Süt Üreticileri olarak emeklerimizin karşılığını alacağımız, daha fazla üreteceğimiz, istihdama katkı sağlayacağımız ve işletmelerimizi ayakta tutabilecek tarım ve hayvancılık yapmak istiyoruz. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 12:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Türkiye'de üretici iflas ettirilmiştir. Ne desdegi arıyorsun bayım.

Allah Allah
Allah Allah @Fettah - 2 yıl Önce

Hayırdır başkan, konuşmaya başlamışsın? Bence çiftçinin gazını alıyorsun.

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Sizi takmiyorsa sizin orada oturupta şikayetçi olman hicap duyulucak bir durum senin açından ben olsam birdakika durmam ayrılırım ..no nema olmak kötü bir durum bir deardında temsil ettigin üreticiler var ....

Çiftci
Çiftci - 2 yıl Önce

Şubat ocaktan iyi olacak, martta şubattan, hele nisan martın canına okucak, hele o haziran yokmu o haZirannn mayısı şaşkına uğratıcak. Temmuz ağustosu söylemiyorum bile . Hele bide ekonomi bakanı var oda ülkenin anasını ağlatacak

Muammer kayacioglu
Muammer kayacioglu - 2 yıl Önce

Aylardır nerdeydiniz sayın başkan daha yeni sesiniz çikiyor,geç kalmadınız mı biraz

Tok açın halinden
Tok açın halinden - 2 yıl Önce

Berat bey bizim halimizden anlamaz hiç umrundamı millet batmış.işi gücü boş masal anlatmak beyfendinin

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Bazı konular gündeme gelince sende kendine pay çıkarıp konuşuyorsun. Bu güne kadar ne yaptın elinden ne geldi o koltuğun hakkını veremiyorsun. Çek git sahada küçülme üreticiler seni hep beceriksiz başkan ? Olarak hatirlayacak

Tekirdağ
Tekirdağ @Ciftci - 2 yıl Önce

Başkan senin sütün ineğin yok, çoluk çocuğuda kps siz işe soktun saltanatın yeter bak rahatına biz ahırda oğraşalım

Ehil
Ehil - 2 yıl Önce

Her isin ehlini getiecek bakan olarak orneyin berat bey ne anlar hayvandan nasil bakilir nasil yetisir maliyeti ne

Zengin ne anlar fakirin halinden dayana bildigimiz kadar devam

Hazin durum
Hazin durum - 2 yıl Önce

Burada sorun Berat albayrakta değil tarım bakanında..eger durumu yeteri kadar anlstamazsan olayı bütün yönleriyle ifade edemezsen kimse seni takmaz.etrafında bulunan çok bilmiş danışmanlar aslında hepsi kendi derdinde..hepsi kendi yumağını büyütme derdinde. Berat albayrak meselesi değil olay tarım bakanının yetersizliği kardeşim..