Süt kazanı kaynamaya devam ediyor kim kaybedecek?

Ziraat Mühendisi Ergin Kahveci, çiğ süt fiyatlarının bir türlü güncellenmemesine tepki göstererek, “Olan damızlık inek ve düvelere olacak. Yani yine kaybeden biz, tarım sektörü ve üretici olacak. Peki, kazanan kim olacak bu durumda?” diye sordu. 

Süt kazanı kaynamaya devam ediyor kim kaybedecek?
banner200

Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Kahveci, hayvancılıkta mera ve yayla sezonunun sonuna gelindiğini belirterek, kaba ve fabrika yemi döneminin kapıda olduğuna dikkat çekerek, “Maliyetler artacak. Entansif işletmeler zorda” dedi. 

Kahveci, süt üreticisinin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak dikkat çeken bir paylaşımda bulunarak şunları kaydetti: "Süt kazanı kaynamaya devam ediyor! 10 aydır üreticinin çiğ süt fiyatları aynı, raf fiyatları aylık düzenli artıyor. Ay başında 6,95 olan ürün 8,95 olmuş. Mera ve yayla sezonu bitti/bitiyor. Kaba ve fabrika yemi dönemi kapıda. Maliyet artacak. Entansif işletmeler zorda.

Kaba yem fiyatları aynı sanayi yemi fiyatları gibi uçmuş durumda. Ana kaba yem olan Silaj, geçen yıla göre %25-40 arası artmış. Sanayi yemi içeriğinin neredeyse 5/3'ünü ithal hammadde oluşturuyor. Döviz artışı ile de yem fiyatları artışı otomatiğe bağlanmış durumda. Entansif yani ölçek işletmelerinin süt satışlarının ödeme alım vadesi tıpkı toplama sütlerde olduğu gibi en az 35 gün. Ve biz hala bürokrasi ne düşünüyor, ne zaman hareket eder, Süt Konseyi ve ilgili STK'lar ne zaman fiyat artırır diye bekliyoruz. Ama olan Damızlık İnek ve Düvelere olacak. Yani yine kaybeden biz, tarım sektörü ve üretici olacak? Peki kazanan kim olacak bu durumda?"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2020, 18:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tekirdağ
Tekirdağ - 1 yıl Önce

Çiftçi olmayan Ziraat odası başkanı olursa,İnekleri olmayan süt birlik başkanı olursa bu işler böyle olur

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Vijdani olmayan geçim derdi bilmeyen insanlar bunlar zarar ederken varmı yaptırımın varmı yasal hakkın yok ozaman nederlerse o ....

ATİLLA
ATİLLA - 1 yıl Önce

BEN YEM "PARİTESİ FALAN İSTEMİYORUM SADECE 1 LT SÜT FİYATI 1 LT KOLA FİYATIYLA AYNI OLSUN HADİ SIKIYORSA YAPINDA GÖRELİM

Muammer kayacioglu
Muammer kayacioglu - 1 yıl Önce

Bunların umrunda değil hayvancılar Allah cezalarını versin bunların.....

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Şu yazıya en az 500 yorumla katkı saglanmaliydi hani herkesin interneti var bu duyarsizliktabize yapılan muameleyi biz çoktan hak etmişiz size don bize şalvar atasözü bunu açıklar

Adalet
Adalet - 1 yıl Önce

Çok iyi yapıyorlar beline kuvet akp sen bindikçe bindikçe milletin sırtına onlar dahada kucaklıyor hak ediyor çiftçiler

Cavit Balmuk
Cavit Balmuk - 1 yıl Önce

süt fiyatları yem paritesine göre her yeme zam geldiğinde yemede aynı oranda fark gelmeli süt üreticisi süt imalatçısı yem üreticisi ve enerji firması 4 bir araya gelip zamlar yapılmalı ama hey hat enerji sektörü otomatiğe bağlamış zam yapar süt imalatçısı otomatiğe bağlamış zam yapar yemci otomatiğe bağlamış zam yapar. Biz süt üreticileri sen bekle senin zammını ben yapıcam sektör bitkisel hayata girerken bi zam yaparlar şu an girmek üzere inekler ve düveler kesilse ne olacak süt imalatçısı daha çok kazanacak süt üretimi düşecek işlenmiş ürüne talep artacak imalat az talep çok süt yok imalatçı zam üzerine zam yapacak para kazanacak. Bizede sen zam yapma enflasyonu arttırıyorsun de üretilen yoncayı araplara sat içerde ürün azalsın kaba yem fiyatları uçsun ne o ülkeye dolar girsin çiftçi gireni çıkartsın bi daha üretmekmi Allah korusun der ama şemsiye içeride açılmış bir kere. Kör topal yola devam etmek zorunda.

Cengiz
Cengiz - 1 yıl Önce

Süt 2.2 iken yem 1.4 idi yem şimdi 2.1 olmuş süt aynı markette süt 6.5 tereyağı peynir ona keza üretenden başka herkes kazanıyor. Biz kimin ineğin e bakıyoruz belli değil.


banner151

banner251