Suni gübre ve kimyasallar tarım topraklarını öldürüyor!

Sadi Subaşı, hedefhalk.com'da çarpıcı bir yazı kaleme aldı. İbrahim Doğuş isminde bir vatandaşın inceleme yazısını özet alıntılarla köşesine taşıyan Subaşı, Anadolu topraklarının sistemli bir şekilde kısırlaştırıldığını ve artık bizleri doyuramayacak hale getirildiğine dikkat çekti.

Suni gübre ve kimyasallar tarım topraklarını öldürüyor!
banner200
banner217

Subaşı'nın özet alıntı yaptığı yazının dikkat çeken satır başları şöyle:

TARIM TOPRAKLARIMIZIN YÜZDE 43'Ü ÖLÜ TOPRAK!

Bir toprağın tarım toprağı sayılabilmesi için içinde bulunan organik madde oranı yüzde 3'ün üzerinde olması gerekiyor, organik madde oranı yüzde 3'ün altında olan toprak ölü toprak olarak kabul ediliyor. Türkiye'nin tarım topraklarının en büyük kısmı organik madde oranı açısından yüzde 3'ün altındadır. Organik madde oranı az olan topraklar yüzde 43,13, kapladığı alan 14 366 661 Hektardır. İyi ve yüksek organik madde ihtiva eden toprakların toplama oranı ise, yüzde 12,13'dür. Topraklarımızın organik madde oranı, yüksek verim almayı engelleyecek düzeydedir.

PEKİ, BU DURUMA NASIL GELDİK?

Erozyon ve yanlış sulama toprak kaybımızda etkili faktörler olsa da, ana sorun suni gübre ve kimyasallardır.

SOLUCAN TOPRAĞI TEDAVİ EDİYOR

Solucan kendi hacminin 8-10 katı su tutma özelliğine sahiptir. Bu suyu bitki susuz kaldığı zaman toprağa salıyor. Kendi boyunun 20 katı tünel açıyor. Toprağı havalandırıyor. Hiçbir hastalık taşımıyor. Solucan olan toprağın makro, mikro, izo elementleri çok yükseliyor. Toprağın PH seviyesini düzeltiyor. Yani, toprağı tedavi ediyor, besliyor. Kırmızı solucanlardan dolayı İsrail çölde tarım yaptığı toprağın organik mineral oranını yüzde 87'ye çıkardı.

TOPRAK KİMYASALLARDAN KURTARILIYOR

Solucan gübresi ürün artışı sağlıyor. Üç sene solucan gübresi atılan toprak kendine geliyor. Organik madde içeriği yükseldiği için 4. ve 5. Sene gübre atmanıza da gerek kalmıyor. Solucan gübresi ile yetişen ürünlerde böceklenme olmadığı için ilaç atmıyorsunuz.

ÇİFTÇİYE BU GERÇEK ANLATILMIYOR

Hayvan besleyenler sadece solucan alarak ve hayvan gübresi içine atarak kendi gübresini elde edebiliyor. Ne yazık ki çiftçiye bu gerçeği anlatan yok. Uluslararası ilaç tekellerine esir olan siyasetçiler, akademisyenler Ziraat Mühendisleri, Ziraat Teknisyenleri bu ülkenin geleceğini yok ediyorlar. Maalesef ülkemizde sadece aydın(!) ihaneti yok. Meslek ihaneti de var.

ANADOLU TOPRAĞININ RAHMİ PARÇALANIP DOĞURGANLIĞI YOK EDİLİYOR

İlaç tekellerine hizmet eden doktor ve müteahhit hizmetkarı mühendisler, parayı insana tercih ediyor. Anadolu Topraklarının rahmi parçalanıp doğurganlığı bitirilirken, Ziraat Fakülteleri ve Ziraat Mühendisleri ne yapıyor? Fakülteler, dışarıdan kendilerine dikte ettirilen bilgiyi sorgulamadan öğrencilerine veriyor. Gerçek bilim şüpheci değil midir? Sorgulamayan kafa bilim üretebilir mi? 1950 Yılından beri Anadolu toprakları; gübre, ilaçlama altında saldırıya uğramıştır. Türk Milletinde kısırlık yüzde 40'ı geçmiştir. Neden? Niçin? Niye?"

YORUM EKLE
YORUMLAR
vermikompos
vermikompos - 6 yıl Önce

Merhaba hocam; Karaelmassolucangübresi firma yetkilisi olarak sizi kutluyor ve tebrik ediyorum. Müsadeniz olursa sizinle tanışıp değerli vaktinizden ayırabileceğiniz ondakikalık zamanda bu konu ile alakalı neler yaptığımızı anlatmak isterim. Saygılarımla

Yazı bana ait
Yazı bana ait - 6 yıl Önce

Bu yazı bana ait bir yazıdır. Yazının linki:
http://www.zahideucar.com/index.php?option=com_content&view=article&id=382%3Aderin-hanet-katillerin-parmak-izleri&catid=3%3Amakaleler&Itemid=5
YAZININ YAYINLANMASI, YAYILMASI GÜZEL. İLGİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERKEN, KAYNAK GÖSTERİLMESİNİ DE RİCA EDERİM.

Sadi bey bir eksiklik var
Sadi bey bir eksiklik var - 6 yıl Önce

Oncelikle konunun duyulmasi ogrenilmesi cok onemli nedeni zaten okununca anlasiliyor..Bu bir memleket meselesidir..o yuzden tesekkurler ama bir eksik var..orayi tamamlayim..topraklarimiz caliniyor gelecegimiz caliniyor..biz gordugumuz her turlu kotuluge karsiyiz..sizde bu yaziyi galiba taklit etmissiniz..Calinti demiyorum ayip olur Ataturkcu kimliginiz var ona saygi duyuyorum ama Gercek Ataturkculer calinti yapmaz onuda ayrica belirteyim..Kaynak belirtirseniz sevinirim..Hakki teslim edildigi surece dogru olmasi sartiyla Vatan'a hizmet Hakk'a hizmet unutmayin..

iş fırsatı
iş fırsatı - 5 yıl Önce

bu işi yapmak isteyen tüm genç girişimci arkadaşlara bu işi kurmaya, satıştan pazarlamaya hertürlü desteği sağlamaktayız ayrıntılı bilgi için lütfen arayınız. 05313068032

banner151

banner251