Sulama avansı çiftçinin hesabına yatırıldı

Konya Şeker, pandemi nedeniyle zor günler yaşayan ve pandemiye rağmen üretimlerini sürdürme mücadelesi veren üreticilerine sulama avansı olarak 44 Milyon 381 Bin Lira tutarında avans ödemesini dün (28 Ağustos 2020) yaptı.

Sulama avansı çiftçinin hesabına yatırıldı
banner200

Ülke tarımının lokomotifi Konya Şeker, henüz sona ermeyen korona virüs salgınına rağmen ülkemizin gıda güvenliğinin riske girmemesi, milletimizin tabağındaki yemeğin azalmaması için gayret gösteren, tarlayı, tapanı boş bırakmayan üreticiye desteklerine devam ediyor. 2020-21 Kampanya Döneminin başlangıcından bu yana 9 defa verdiği ayni ve nakdi avanslarla tarlalardaki üretimin aksamamasını sağlayan Konya Şeker, sulama avansı olarak 44 Milyon 381 Bin TL tutarındaki 10’ncu avansını da çiftçilerin hesaplarına yatırdı.

Dağıtımı dün yapılan ve nakit olarak ödenen sulama avansı ile birlikte Konya Şeker, 2020-2021 Kampanya Döneminin başladığı mart ayından bu yana, 6 aylık bir periyotta üreticiye 10’uncu kez avans ödemesi yapmış oldu. Avanslar 28 Ağustos 2020 Cuma günü (Saat 17.00’de) hesaplara yatttı. Son avansla birlikte Konya Şeker üreticilerine 2020-21 Kampanya Döneminde toplamda 298 Milyon 133 Bin 100 TL’lik ayni ve nakdi avans desteği sağlamış olurken, bu destek kooperatif ekipman ve girdi desteği ile kümülatif olarak 520 Milyon 45 Bin 161 Liraya ulaşacak. 

25 ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk avans dağıtımı ile ilgili yaptığı kısa açıklamada üretimde sürekliliğin esas olduğunu belirterek, birinci önceliklerinin, üreticinin ve üretimin desteklenmesi olduğunu söyledi. Üretimde sürekliliğin sağlanması ve refah seviyesinin yükseltilmesi için çiftçinin desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Konuk, avans desteğini aksatmadan sürdüren Konya Şeker’in, tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek herhangi bir sorunun yaşanmaması için gayret gösterdiğini, tarlada alın teri döken çiftçinin namerde muhtaç olmaması için çalıştığını vurguladı. 

TRAKTÖRLER DURURSA BİÇERDÖVER TARLAYA GİRMEZSE ÇİFTÇİ DEĞİL TÜRKİYE KAYBEDER

“Konya Şeker’in üreticiye, üretene desteği, dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de şartlardan bağımsız, zor günde de normal günde de bitmeyerek, sürgit devam edecek. Çünkü biliyoruz ki, traktörler durursa, su motorları çalışmazsa, biçerdöver tarlaya giremezse sadece çiftçi kaybetmez, ülkemiz kaybeder, milletimiz zora düşer” diyen Başkan Recep Konuk şunları söyledi;

“Konya Şeker var olduğu sürece tarla sürülecek, ürünler susuzluktan üretici çaresizlikten boynunu bükmeyecek, milletimiz zora düşmeyecek. Üreticinin daha çok üretebilmesi ve ürettiğinden daha çok kazanabilmesi için üreticinin ürettiğini işleyecek yatırımlar kadar önemli olan husus tarımsal üretim sürecinde desteksiz kalmamasıdır. Biz hiçbir üreticimiz finansman sıkıntısı nedeniyle tarladan uzak kalmasın, tarla ile üreticinin arasına yokluk girmesin diye tarlaya tohum atılmadan başlattığımız desteğimizi hasada kadar sürdürüyoruz.

Çünkü biz bir üretici kuruluşuyuz. Bizim birinci önceliğimiz, malımıza mal, mülkümüze mülk katmak, kârımıza kâr katmak değil. Bizim birinci önceliğimiz üreticinin gücüne güç katmak. Daha çok üretmesini, üretirken karşılaştığı zorlukları dayanışma ile üretimine zeval gelmeden aşmasını sağlamaktır. Bir şahıs şirketinin, bir sermaye şirketinin başarı ölçütü kârlılıktır. Bizim başarı ölçütümüz ise tarladaki üretimin aksamadan sürmesi, üreticimizin ekerken de, biçerken de, sökerken de bir başına, desteksiz kalmaması ve en önemlisi emeğinin karşılığını almasıdır. Bizim için ticari bilançonun pozitif sonuçlanması, gelecekte üreticinin daha çok üretmesi için kurumumuza yeni imkânlar ve kabiliyetler kazandıracak olmasından ibarettir.

Başkaları için ticaret, sanayi daha çok kazanmak için amaç, bizim için ise yatırımlar, sanayi, ticaret üreticimizin daha çok üretebilmesi, ondan da öte üretmeye devam edebilmesi için araçtır. Konya Şeker’in başarı ölçütü bilanço rakamları değil çiftçinin tebessümüdür, mutluluğudur. Ne kadar çok çiftçi mutlu olur ise her bir çiftçinin mutluluğu ne kadar çok artarsa, biz de kendini o kadar başarılı sayan bir şirketiz. Biz servet biriktirmek, para biriktirmek amacında olan bir şirket değil, insan biriktiren bir şirketiz.

O nedenle bizim gözümüz kulağımız üreticidedir. Üreticinin en ufak endişesi, bizim derdimiz olur. Üreticinin karşılaştığı her zorluk bizim aşmamız gereken zorluktur. Bizim yerimiz belli; üreticinin yanında, üretimi zorlayan, üreticiyi yoran her şeyin karşısındayız. Ne piyasalar, ne zorluklar karşısında üreticimizi yalnız bırakmayız. Nitekim, ayçiçeği hasadı başladı, piyasalarda yaprak kımıldamadı, geçen cumartesi biz inisiyatif aldık rakam açıkladık, alımları başlattık, bir de dipnot düştük, günlük fiyat hareketlerini izleyeceğiz dedik.

Piyasaları günlük takibe aldık ve fiyatları güncelleyip yükselttik, üretici faturalar sıkıştırıyor dedi, bugün de 44 Milyon 381 Bin TL tutarında sulama avansını verdik, toplam ayni ve nakdi avans desteğimizi 298 milyon 133 bin TL’ye kooperatif destekleri de dahil edildiğinde 520 milyon TL’ye ulaştırdık. Hasada kadar üreticinin masrafı çok, Allah’a şükür, Konya Şeker var, dert yok. Bu yaklaşımın, yani üreticinin refahına refah, mutluluğuna mutluluk katmak için çalışmanın sonucu ortadadır. Konya Ovasına dikilen 45 Tesis o yaklaşımın eseri, şeker pancarının yanına eklenen ayçiçeğinden, mısıra, arpadan, buğdaya, patatesten süte, besiye 32 kalem tarımsal ürün üreticinin daha çok üretmesi için yapılan çalışmanın sonucudur.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2020, 12:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tekirdağ
Tekirdağ - 1 yıl Önce

Trakya birlik yöneticileri idarecileri saltanatı bırakın Konya şekeri Sn.Recep beyi örnek alın çiftçinin bedduasını bilirmisiniz adamı yakar.

Pancarcı
Pancarcı - 1 yıl Önce

Bakan olacak adam Recep konuk

Hasan palur
Hasan palur - 1 yıl Önce

Bizim çiftçilerede Dedaş avans verecek,tarım bakanın bile haberi yok

Pancarcı
Pancarcı - 1 yıl Önce

Bak

banner151

banner251