Soğanda ihracatın geç açılmasından dolayı Rusya pazarını Mısır'a kaptırdık!

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, soğanda uygulanan yanlış politikalardan dolayı üreticinin zarar ettiğini belirterek, "Rusya bizden soğan istemesine rağmen biz pazarı Mısır'a kaptırdık. Pazar elden gidince tüccara geç açılan ihracat izninin faydası olmadı" dedi.

Soğanda ihracatın geç açılmasından dolayı Rusya pazarını Mısır'a kaptırdık!
banner200

Geçen yıl 6 liraya satılan soğan 50 kuruşa kadar düştü Geçen sene hastalık yüzünden verimi düşük olan ve kilogram fiyatı 6 liraya kadar yükselen soğan bu sene tarlada 50 kuruşa kadar düştü.

Türkiye'nin soğan ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Adana'da hasat sona erdi. Geçen sene hastalık nedeniyle fiyatı 6 liraya kadar çıkan, tanzim satışıyla halka ucuza satılmaya çalışan soğan bu sene ise koronavirüs nedeniyle yurt dışına az ihraç edildi. Hal böyle olunca da soğanın büyük bir kısmı iç piyasa da üreticinin elinde kaldı. Soğan fiyatları ise tarlada boyutuna ve yerine göre 50 kuruşa kadar düştü. Ülkede şu anda Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde ve Şanlıurfa'da hasat edilen soğan, bu sene çiftçinin yüzünü güldürmedi. Geçen yıl 6 liraya satılan soğan 50 kuruşa kadar düştü.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, "Bu yıl çiftçilerimiz soğandan para kazanamadı. Soğan ilk hasat yapıldığında 2 buçuk 3 liradan satıldı. Ama şimdi soğan para etmemekte. Geçen haftada Tarım ve Orman Bakanıyla konferans görüşmesinde kendisi bizzat izinlerin tarım il müdürlüklerine verildiğini söyledi. Şu anda tüccarlar oradan yurt dışına ürün göndermek için izin alacak. Bu sene kötü bir sezon yaşadık ama inşallah ileri ki yıllarda daha iyi olur. Adana'da artık soğan bitti, kalan soğanlar ise sürüldü. Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde şu anda soğan 60 ile 75 kuruş arasında ama Şanlıurfa'da 50 kuruş. Soğan geçen hafta 1-2 gün fiyatları yükseldi ama fiyatlar şu anda geri düştü" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs nedeniyle Adana'da soğanın ilk hasat edildiği Nisan ayında ihracat yapılamadığını kaydeden Doğan, bu nedenle çiftçilerin de zarar ettiğini söyledi.

İHRACAT KAPALI OLDUĞU İÇİN SOĞAN ELDE KALDI 

Mehmet Akın Doğan, şunları kaydetti:"Geçen sene soğanda yaşanan hastalık ve verim düşüklüğü nedeniyle fiyatlar 5-6 liraya kadar çıkmıştı. Bu sene aynı ekim alanı olmasına rağmen koronavirüs salgını nedeniyle restoranların ve ihracatın kapalı olmasından dolayı soğan tüketiminde düşüş oldu. Geçen sene günlük tüketim 5 bin ton iken bu sene 2 bin tona düştü. Yurt dışına da soğan gitmeyince elde kaldı. 2019 senesinde çiftçinin yüzü güldü ama bu sene ihracat kapalı olduğu için soğan elde kaldı. Rusya bizden soğan istemesine rağmen biz pazarı Mısır'a kaptırdık. İlk kapılar açıldığında soğanı 50 rubleye satarken şu an 18 rubleye kadar düştü. Pazar elden gidince tüccara geç açılan izinin faydası olmadı. Soğan az miktarda yurt dışına gitti ve ihtiyaç fazlası olanlar da tarlada sürüldü."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2020, 11:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hataylı sabır taşı
Hataylı sabır taşı - 1 yıl Önce

10 nisanda yazdım cimere bu üretim iç piyasada bitmez çöpe gidecek açın ihracatı diye bana yasak doğru karar olup anca yetiyor diye cevap verdiler işte sonuç Allah herkesin hakettiğini verecek er ya da geç

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Bir avuç ithalat lobisi çiftçiye ektirmememek için elinde geleni yapıyor, sonuç çiftçi perişan, icralık vs. Seçimde bağrı yanan çiftçi ne diyecek, bakalım...

Mehmet kurt
Mehmet kurt - 1 yıl Önce

Dahada bana bu hükümet iyi demeyin çıfçi düsmanı

Tarimci
Tarimci - 1 yıl Önce

O kadarda ilahiyatci sosyolok mimar acik ogretim mezunu ust duzey yonetici atadilar bakanliga nasil politika uretilmez

hüseyi
hüseyi - 1 yıl Önce

yalan haber yapmayın ihracatı şubat ayında kapadın hindistan soan istesin verme depoda malı şişir ADANA soanı çıkmadan ital SOAN PATATEZ getir rusyaya ihracat edilecek ihracatı kısıtlama getir ihracatçı başına 100 ton sadaka gibi ihracat izini ver göstermelik sonra pazarı mısıra kaptır deki mal para etmedi bunu bizde yedik

EMINE FAKILI
EMINE FAKILI - 1 yıl Önce

Ne diyelim..yollar mi kapali idi.neoldu kar mi bastirdi saçmalık.bitti çiftçinin mecali kalmadi

banner151

banner251