Soğan üreticisini bekleyen tehlike: İhracat teşvik edilmezse çiftçinin bütün emekleri boşa gidecek  

Ocak ayından bu yana fiili olarak yasaklanan soğan ihracatı Mayıs ayı itibariyle yeniden kontrollü bir şekilde açılsa da soğan üreticisini büyük bir tehlike bekliyor. Soğan ihracatına sınırlama getirilmesi bir tarafa devlet tarafından desteklenmesi gerektiğine dikkat çekilirken, aksi takdirde Adana ve Reyhanlı’da üreticinin yaşadığı sorunların Türkiye’nin diğer illerine de yayılacağını ve çiftçinin bir yıllık emeği ile ülke kaynaklarının telef olup gideceği uyarısında bulunuluyor.   

Soğan üreticisini bekleyen tehlike: İhracat teşvik edilmezse çiftçinin bütün emekleri boşa gidecek    
banner200

Soğan üreticisi, soğan piyasasında yaşanılan ve bekleyen tehlikeye dikkat çekti. İşte soğan üreticisinin tespit ve uyarıları: "2020 Nisan ayının ilk haftasında Adana Bölgesinde kuru soğan hasatı başladı. Geçen hasat dönemine göre ürün rekoltesi ve kalitesi üst seviyelerde. İhracat yasağının getirilmesi, ülkede ve dünyada pandemi durumunun olması ve bir önceki yıldan yüzde 20’ye yakın fazla ekili alanın olması hasebiyle ürün fiyatı inanılmaz derecede geriledi.

Mayıs ayının başında ihracat kontrollü bir şekilde açılsa da günler süren bürokrasi ve ihracatçı firmalara sınırlı tonaj müsaadesi akıntılı ve hareketli ticarete engel oldu. Adana’da buhranlı ve sıkıntılı hasat devam ederken, Mayıs’ın ilk haftasında ülkenin yazlık kuru soğan üretiminde Adana gibi önemli yere sahip Hatay Reyhanlı hasatı başladı. Reyhanlı’nın da arza başlamasıyla birlikte kriz ciddi boyutlara ulaştı. Fiyatlar maliyetinin yarısına kadar geriledi. Ürün alıcı bulamıyor, 6 aylık emek, milli servet ziyan oluyor.

ADANA VE REYHANLI'DAKİ KRİZ DİĞER İLLERDEKİ ÜRETİCİLERE DE YANSIYACAK 

İş bu kadar zora girmişken, işin ihracat tarafında hala, bürokrasi tıkanıklığı, kota kısıtlaması gibi uygulamalar sürüyor. Bu durumun sürmesi halinde, Adana ve Reyhanlı’da yaşanan bu kriz, Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarında hasatları yapılacak olan ve bu Bölgelerde de bir önceki yıla göre ekili alanın yüzde 20’ye yakın arttığı; Şanlıurfa, Amasya, Çorum, Yozgat, Ankara, Konya, Eskişehir ve Bursa illerimizde kuru soğan hasatları yapılacak ve vahim durum daha da inanılmaz bir boyutlara gelecek.

İhracat kısıtlamasını, zorluklarını ve kotasını kaldırmadıkça hatta kuru soğan ihracatını desteklemedikçe Dünyayı saran salgın sürecinde herkes kendini evine kapattığında ürünlerini üretmek için mücadele veren insanlar çok ciddi zarar görecek, Emek ve Milli Servet göz göre göre ziyan olacak."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2020, 21:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
TARIM BAKANI BAK BAK
TARIM BAKANI BAK BAK - 2 yıl Önce

Bakan bey bakan bey duy sesimizi bu gelen çiftçinin ayak sesleri...
EYYY TARIM BAKANI VE ONUN KRAVATINI ELİNDE TUTANLAR... EĞER TÜRKİYE TARIMIYLA VE ÇİFTÇİSİYLE BÖYLE KEDİNİN FAREYLE OYNADIĞI GİBİ OYNAMAYA DEVAM EDERSENİZ YAPILACAK İLK SEÇİMDE, İSTEDİĞİNİZ HİLEYİ YAPIN, SANDIKTAN ÇIKAMAYACAKSINIZ... Bakın beyler, hart hurtla, sopa göstererek halk partisini de iyi partiyi de kürtçü partiyi de saadeti de şunu da bunu da susturup oturtabilirsiniz... amma aç köpek fırın deler demişler.. bu milletin daha fazla sıktırmayın... yoksa öyle bir patlar ki, alimAllah altımız üstümüze gelir...

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

İdarecilerdeki zihniyet şu, girdiler ne kadar artarsa artsın, dünyadaki diyarda ne kadar artarsa artsın, sen ürünü bedavaya satacaksin. Bu düzenin adı ney, Allah aşkına.

Mehmet.Ali Yaltı
Mehmet.Ali Yaltı - 2 yıl Önce

Çiftçileri.alkislamakla.olmuyor bu işler

Mehmet kahraman
Mehmet kahraman - 2 yıl Önce

Soğanıda versinler Dicle elektrik a.ş ye kökten çözüm olur

banner251