Sicili bozulan çiftçilere yönelik Tarım Bakanlığının bir çalışması var mı?

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, sicili bozulduğu için kredi kullanamayan çiftçilerin sorunlarıyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. 

banner255
Sicili bozulan çiftçilere yönelik Tarım Bakanlığının bir çalışması var mı?
banner200

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye kamu ve özel bankalardan krediye yönelik başvurularında sicilleri ile ilgili sorun yaşayan çiftçiler için Bakanlığın bir çalışmasının olup olmadığını sordu. CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Covid-19 salgını dolayısıyla küçük ve büyük ölçekli işletmeler, çiftçiler, kanatlı küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin yaşadıkları ekonomik sıkıntıları TBMM’ye taşıyarak; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Dünya genelinde ve ülkemizde etkisini gösteren Covid-19 salgını dolayısıyla çiftçi, kanatlı, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin süreçle birlikte ekonomik ve sosyal zorluklarla karşı karşıya geldiğini ifade ederken, ağır vergi ve gider yükü altında olan işletmeler sürecin ayrıca katmış olduğu olumsuzluklardan etkilendiklerinin altını çizdi.

Kaplan, verdiği soru önergesinde “Hükümet destek paketleri adı altında açıklamalar yapmış; ancak hayata geçişi ve piyasaya yansıması tam anlamıyla gerçekleşememiştir. Stratejik açıdan son derece yüksek önem arz eden hayvancılık ve tarım sektörü pandemi sürecinde almış olduğu ağır kayıplardan bir nebze olsun kurtulabilmek için hükümetten bir an önce yardım beklemektedir” dedi.

Kaplan, Bakan Pakdemirli'den şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

Kamu ve özel bankalarda krediye yönelik başvurularında sicilleri ile ilgili sorun yaşayan çiftçilerimiz için Bakanlık olarak bir çalışmanız olacak mıdır? 

Yapılan Tohum desteği belli tarımsal ürünleri ve bazı bölgelere yönelik sınırlı tutulmuştu. Farklı bölgeler ve ürünlere yönelik fide, ilaç, gübre vb destek çalışması var mıdır?  

Çiftçilerin SGK- BAĞKUR borçları için ilgili bakanlıklarla yeni bir düzenleme yapılacak mıdır?

Daha önce gündeme gelmiş olan çiftçi ürünlerinin tüketiciye direkt ulaşması için aracılar ilgili bir düzenleme yapılması ile ilgili çalışmalar hangi aşamadadır?

Pandemi dolayısıyla daralan sektörde küçük ve büyükbaş hayvancılığa yönelik destek, iyileştirme vs. ek bir çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir? 

Kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik pandemi süreci içerisinde yapılan destek var mıdır? Varsa hangi destekler verilmiştir? 

Pandemi sürecinde satış olmaması sebebiyle küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde satış süresi uzadığı için yem giderlerinin artması ve hayvan yetiştiricilerinin masraflarının çoğalması ile ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır? Konu ile ilgili yem desteği üzerine bir çalışmanız olacak mı?

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 21:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hurmalar
Hurmalar - 11 ay Önce

sicil deyince aklıma teftiş kurulu başkanı geldi

Günay ay
Günay ay - 11 ay Önce

Sizin dönemizde bakan bey bakanlığın sicili bozuldu, siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Bence bu kelimeleri konuşmanız çok çok ...hata

Ciftci
Ciftci - 11 ay Önce

Ekonomi bakanı yerli sandığı tartı aletinin ithal ürün olduğunu öğrenince şaşırmış çok doğal dışarıdan gelen yani ithal edilen etler marketlerde yerli ucuz et olarak satılıyor ve yıl sonu hesaplarında yerl üretim miktarı olarak açıklanıp üretim çok gosteriliyor

Dikili ağaç
Dikili ağaç - 11 ay Önce

Cifcinin sicilini kimyasini denge duzen bozan tkk haksiz uygulama isbilmez bankamatik genel muridler yonetim idare vs vs vs vs vs vs bakmak tan vaz gecin tkk yi duzeltin cifci ins düzelir bir isci bir sabah 8 aksam 5 ulkesi icin calisacak bunlar yuksek maas yolluk orim harcirak ikramiye imza parasi huzursuzluk verdigi icin para cart para curt para yeter da Allah 'tan korkun yetmedi sti kulkiyen zarar yazacak ve hala bunlar sanki koltuklaarina vidalanmis gibi oturacak sorarrim size Allah icin bu tkk sizin olsa bunca zarar yazan birilerini hala o koltukta tutarmisiniz cevap hayir demesenizde neden neyi bekliyor hala anlamis degilim ya devlet basa ya kuzgun lese..

banner151

banner251