Sertifikalı pamuk tohumunda GDO skandalı Meclis gündeminde

Sertifikalı pamuk tohumunda GDO skandalı Meclis gündeminde. Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan GDO’lu tohum skandalını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soran CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “İthali yasak olduğu halde nasıl olur da bazı pamuk tohumlarında GDO çıkar? GDO’lu pamuk tohumları hangi illerde üretildi? GDO’lu pamuktan elde edilen yağ miktarı nedir?” dedi. 

Sertifikalı pamuk tohumunda GDO skandalı Meclis gündeminde
banner200

SADETTİN İNAN

Sertifikalı pamuk tohumunun GDO’lu çıkması Meclis gündemine taşındı. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. 
Türkiye’de şu ana kadar Biyogüvenlik Kurulu’nun sadece yem amaçlı 10 soya çeşidi ile 26 mısır gen çeşidinin ithalatına izin verdiğini hatırlatan Aygun, “Kurul, bugüne kadar GDO’lu pamuk çeşidinin ithaline izin vermediği halde, hayvan yemlerinde ve tohumlarında GDO’lu pamuk genine rastlanmıştır. Bu pamuk çeşidi hangi illerde üretilmiş ve GDO’lu pamuktan ne kadar yağ elde edilmiştir” diye sordu.

Türkiye’de GDO’nun gıda ve tohumlarda kullanımının ve ithalinin yasak olduğunu vurgulayan Aygun, “Hayvan yeminde sadece mısır ve soya ithalatına müsaade ediliyor. Hal böyle iken, hayvan yemlerinde GDO’lu pamuk geni tespit edildi. Daha sonra da Türkiye’de üretilen ve bakanlık tarafından sertifika verilen pamuk tohumlarında GDO çıktı. Bu üzerinde durulması gereken çok ciddi bir sorundur” dedi. 

5977 sayılı Biyogüvenlik Kanunu’nun 5 inci maddesi gereğince  “GDO ve ürünlerinin onay alınmaksızın piyasaya sürülmesi, Kurul kararlarına aykırı olarak kullanılması veya kullandırılması, genetiği değiştirilmiş bitki ve hayvanların üretiminin” yasaklandığını anlatan Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:

“Biyogüvenlik Kurulu, bugüne kadar yem amaçlı 10 soya çeşidi ile 26 mısır gen çeşidi olmak üzere toplamda 36 gen ürününün yem amaçlı ithalatına izin vermiştir. Kurul, bugüne kadar GDO’lu pamuk çeşidine izin vermemiştir. Hal böyle iken hayvan yemlerinde GDO’lu pamuk çıkmıştır. Hayvan yeminde çıkan söz konusu GDO’lu pamuk çeşitleri hangileridir? Bu pamuk tohumlarından ne kadar ekim yapılmış ve nerelerde kullanılmıştır? Bu pamuk çeşitleri hangi illerde üretilmiştir? Elde edilen pamuk yağı miktarı nedir? Bu yağ nerelerde kullanılmıştır?Bu çeşitleri üretenler, kayıt altına alanlar, sertifikalandıranlar hakkında Biyogüvenlik Kanunu gereğince herhangi bir işlem yapılmış ve soruşturma başlatılmış mıdır?”

“MISIR, PATATES, ÇELTİK, SOYA VE ŞEKER PANCARI TOHUMLARINDA GDO VAR MI?”

Aygun, Bakanlık kontrolünde üretilen ve dünyada yaygın olan mısır, patates, çeltik, kanola, soya ve şeker pancarı tohumlarında GDO olup olmadığını da sorarak, şöyle devam etti:

-Biyogüvenlik Kanunu gereğince GDO’lu soya ve mısır çeşitlerinin insan tüketiminde kullanılmaması için alınan tedbirler yeterli midir, ilave tedbirler alınacak mıdır?

-GDO’suz olduğu kabul edilerek üretimi ve pazarlaması yapılan pamuk çeşitlerinde GDO çıktığına göre, GDO’suz olarak kabul edilen ve Bakanlığınızca kayıt altına alınıp sertifikalandırılan mısır, patates, çeltik, soya, kanola ve şeker pancarı tohumlarını halkımızın sağlığını tehlikeye atmamak adına inceletmeyi düşünüyor musunuz?

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL - 2 yıl Önce

“SERTİFİKALI TOHUM” TOHUM DİYE PİYASASA SATILAN TOHUMLARIN EN AZ GDO’LU OLMASI KADAR ÖNEMLİ BİR BAŞKA SORUN DAHA VAR: PİYASADAKİ BUĞDAY, MISIR, PATATES, DOMATES, BİBER, YONCA VE DAHA BAŞKA BİTKİ ÇEŞİTLERİNE AİT TOHUMLARIN SERTİFİKALARI SAHTEDİR. SERTİFİKADA YAZAN ÇEŞİTLE ÇİFTÇİYE KAKALANAN ÇEŞİT FARKLIDIR... EN BÜYÜK SAHTECİLİK BURADADIR... TOHUM TESCİLİNDE, SERTİFİKASINDA, ETİKETİNDE BÜYÜK SAHTEKARLIK VARDIR... SERTİFİKALI TOHUM YALAN RÜZGARIDIR... TALAN RÜZGARIDIR...

TARIMCI
TARIMCI - 2 yıl Önce

Yazık. Halk sağlığı ile ilgili bu kadar önemli bir olay sadece milli gazetenin ve vatansever bir milletvekilinin derdi oluyor. Başka da kimse ilgilenmiyor. Yazık. Keşke haberin içine 2 kelime (tarım ve kredi) koysaydınız da haber ikgi çekseydi.

TÜİK,dolar,enflasyon.
TÜİK,dolar,enflasyon. - 2 yıl Önce

Gerçek olan tüikmi,dolarmı,enflasyonmu,tarım girdileri neye göre yükseltiliyor,birde bu kanal istanbul insanlar itiraz dilekçeleri veriyor arkadaşlar boşuna uğraşıyorsunuz akepeli c.başkanı ya pa cak.araplara okadar tarla boşunamı satıldı.boşuna uğraşmayın

Hodri Meydan
Hodri Meydan - 2 yıl Önce

Enflasyonun olmadığı ülkede GDO hiç olmaz!

vatandaş
vatandaş - 2 yıl Önce

Denetimi bir özelleştirsek acaba başka nelerde gdo çıkar. merak ediyorum.

banner151

banner251