Şeker zammı ve pancar üretiminde yaşanan sorunlar!

Ziraat Mühendisi Bedriye Kartal, Ankara Polatlı ilçesinde şeker pancarı üzerine çiftçiler ile bire bir görüşerek, çiftinin şeker pancarı ile ilgili sıkıntı ve sorunlarına dikkat çekti.

Şeker zammı ve pancar üretiminde yaşanan sorunlar!
banner282

Çiftçi artık pancar ekiminden vazgeçiyor. Üreticiler gübre, sulamada kullanılan elektrik ve diğer girdilerdeki yüksek zamlar nedeniyle pancar ekmeyeceğini söylüyor. Bu yüzden 2022 üretim yılında pancar üretiminde çok büyük bir düşüş olabilir. Daha şimdiden birçok çiftçi pancar ekmeyeceğini daha doğrusu ekemeyeceğini söylüyor. Ayrıca su kaynaklarının azalması, kuraklık ve benzeri sorunlar nedeniyle çok su isteyen pancar üretimi bu yönüyle de olumsuz etkileneceği apaçık belli.

ZİRAAT MÜHENDİSİ BEDRİYE KARTAL

Pancar üretiminin azalması nedeniyle dışarıdan şeker ithal etmek yoluna gidiliyor .Ayrıca nişasta bazlı şekere daha fazla bağlanmaya sebebiyet veriyor. Nişasta bazlı şeker mısırdan elde ediliyor. Mısır üretiminde de pancarda yaşanan benzer sorunlar yaşanıyor.

Peki, bu zamların nedeni nedir ve şeker üretimi her geçen gün neden azalıyor?

Pancar fiyatı çok arttığı için şekere zam yapıldığı düşünülüyor. Oysaki son iki yılda pancar çiftçisine verilen alım fiyatına bakıldığında zamların pancar alım fiyatına bağlanamayacağı çok açık. Aslında üretimdeki düşüşün bir nedeni de bu düşük fiyat politikasıdır. Üreticiye maliyetin altında fiyat verilince üretim alanları ve üretim miktarında ister istemez düşüşler meydana geliyor.

ŞEKER FİYATINI SADECE DEVLET Mİ BELİRLİYOR?

Önceleri  pancarın da şekerin de fiyatını devlet belirliyordu. Şeker piyasasında en büyük paya sahip olan Türkiye Şeker Fabrikaları (Türk Şeker)’ nın belirlediği fiyat tüm fabrikalar için geçerli oluyordu. Pancarın fiyatını yine devlet açıklıyor. Fakat şeker fiyatında bu gelenek, bu yapı bozuldu.

NEDEN BOZULDU? 

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde gıda enflasyonu ile mücadele adı altında bazı tarım ve gıda ürünlerinde fiyatlar baskı altına alındı. Örneğin, çiğ süt fiyatı Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenirken Gıda Komitesi’ne bu yetki verildi. Enflasyon artmasın diye çiğ süt fiyatı artırılmadı. Yine şeker fiyatı baskı altında tutularak yaklaşık 2 yıl şeker fiyatı artırılmadı. Özelleştirilen fabrikaların sahipleri, kooperatif şeker fabrikalarının yöneticileri “şeker fiyatı artırılmazsa batarız” diye açıklama yapmalarına rağmen fiyat arttırılmadı.

ÖZEL SEKTÖR ŞEKERE YÜZDE 41 ZAM YAPTI 

Bunun üzerine özel sektör fabrikaları ve kooperatif şeker fabrikaları  şekere önce yüzde 25 sonra da yüzde 16 olmak üzere toplamda yüzde 41 zam yaptı. Türkiye Şeker Fabrikaları ise maliyetlerdeki artışa rağmen bu zammı yapmadı. Böylece piyasada ilk kez ikili bir fiyat oluştu. Özel sektör şeker fabrikaları 50 kiloluk şekerin çuvalını 302-305 liraya satarken, Türk Şeker aynı şekeri 210 liradan satıyordu. Doğal olarak marketler, imalatçılar, üretimlerinde şeker kullanan sanayicilerin hepsi Türk Şeker’den şeker almayı tercih edince büyük bir talep oluştu. Bir tarafta şeker var ama fiyat yüksek diye talep edilmiyor, diğer tarafta şeker ucuz diye arzın çok üzerinde bir talep var. Rafların boşalması da  bundandı.

Öyle bir hale gelindi ki Türk Şeker’den ucuza şeker alıp bu işin ticaretini yapanlar bile ortaya çıktı.

NE YAPMALI?

En başta yüksek girdi maliyetlerini düşürmek bir nebze de olsa çiftçilerimizin yüzünü güldürecek ve bu  artık pancar ekemeyeceğini belirten çiftçilere bir umut kapısı olacak. Ayrıca çiftçilere gereken maddi destek verilmeli ki fabrikalar pancarı işleyebilsin gereken istihdamı yapabilsin.Kısacası  üreticiler pancar üretimine teşvik edilmelidir.Ancak bu şekilde pancar alanlarında ve üretim miktarında artışlar olacağını umut ediyoruz. Aksi halde çiftçi yoksa biz de yokuz.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2022, 17:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğa
Doğa - 1 hafta Önce

Pancara 1.tl den aşağı fiyat verirseniz pancar ektiremezsiniz bizim paramızı neden 6 ay sonra veriyorsunuz paramız bitti hala 2 ay sonra para alacağız bu kadar vijdansızlık olmaz.

Seçkin
Seçkin - 1 hafta Önce

Susurluk şeker fabrikası bizleri harcadı bunlara kim yetki veriyor acaba. Tahmininiz doğru

Fatih
Fatih - 7 gün Önce

Ben senede 200 dekar 1600 ton bir pancar üreticisiyim ama artık ekmeyeceğim çünkü biz bu şekilde zarar ediyoruz şuan sade Gübre maliyeti 2500 TL geçiyor nasıl yetişecek işçi artı suya ayrı bedel öde mazota öyle bir bedel öde işin içinden artık çıkılmıyor

Kirserli
Kirserli - 5 gün Önce

Pancar ekmiyorum ama ekenin de enayi yerine konulduğu nu görüyorum 420 pancar alıp ta 625 posası kuspenin satılması resmen pancar eken insalara enayisiniz demekle aynı şeyden fazla bence bu günkü maliyetlerle 1 dönüm yerin pancar maliyeti 8500 assa deil ona gore Fiyat verilmesi uygun olur daha fazla dalga geçmese ler iyi olur bence tabi bu konuşma bugünkü kurdan

hakan yılmaz
hakan yılmaz - 5 gün Önce

pancarin isciligi diger urunlere gore daha zor çocuk gibi bakacan ona

Seyfi açıkgöz
Seyfi açıkgöz - 5 gün Önce

1000 telenin altında fiyat olursa 1 yıl sonra şekerin torbası 1000 tl kara borsa olur pancar çifçisi zararda

Ali kemali armutlu
Ali kemali armutlu - 6 gün Önce

Çiftçi pancara veda etmekte geç kaldı, zararın neresinden dönsen kardır

banner151