Şeker pancarı: Üretme ben ithal edeceğim!

CHP Bursa Milletvekili ve PM üyesi Orhan Sarıbal, Türk Şeker tarafından açıklanan şeker pancarı alım fiyatına tepki gösterdi. Sarıbal, “Bütün girdiler en az %40-50 artarken şeker pancarı alım fiyatı %12 oranında arttırıldı. Şeker ithalatına milyonlarca dolar ödeyen AKP iktidarı şeker pancarı üreticisine ‘üretme, ben ithal edeceğim’ demiş oldu” dedi.

Şeker pancarı: Üretme ben ithal edeceğim!
banner282

Şeker pancarı hasadının 2 aya yakın süredir devam ettiğini ama bir türlü alım fiyatının açıklanmadığını hatırlatan CHP Genel Başkanı Tarım Politikaları Başdanışmanı Orhan Sarıbal, “Geçen yıl tonu 300 TL’den fiyat açıklanan şeker pancarı için üretici en az 400 TL alım fiyatı bekliyordu. Ton başına sadece 36 TL’lik bir artış yaptılar. Her şeyi reklam için fırsata çeviren iktidar, o kadar komik bir şeker pancarı alım fiyatı açıkladı ki, bunu da yazılı açıklama ile ve yazılı olarak yapmak zorunda kaldı” dedi. Sarıbal, şunları söyledi:

Açıklanmasaydı da olurmuş

“Üreticinin aylardır beklediği 2020 ürünü şekerpancarı alım fiyatı akşam saatlerinde yazılı olarak açıklandı. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.(Türk Şeker)’den yapılan yazılı açıklamaya göre geçen yıl 300 TL’den alınan 16 polar şekerpancarının tonu 336 liradan alınacak. Hiç açıklanmasaydı da olurmuş. Son bir yılda mazot, gübre, ilaç, tohum, işçilik giderleri %30 ile %50 arasında zam almışken şeker pancarının alım fiyatı sadece %12 artmış oldu. Oysa üretici ton başına en az 400 TL fiyat bekliyordu. Üstelik açıklanan fiyat Türk Şeker bünyesindeki 15 fabrika için geçerli olacak. Özelleştirilerek satılan fabrikaların bu fiyattan şeker pancarı alıp almayacakları da şüpheli.

Bu fiyat üreticiye ‘ekmeyin, ben ithal edeceğim’ demenin bir başka ifadesidir. Fiyatı açıklayanlar da yapılan artışın ‘komik’ olduğunun farkında. Öyle olmasa reklam için fırsat kollayan AKP ve yönetimi, şeker pancarı alım fiyatını Türk Şeker’e gece yarısı yazılı olarak yaptırmaz, kendileri açıklarlardı. Nitekim geçen yıl AKP Genel Başkanı açıklamıştı.

İthalata var çiftçiye yok

AKP diğer üreticiler gibi maalesef şeker pancarı üreticisini de gözden çıkardığını bu fiyatla bir kez daha ortaya koydu. Üretmek yerine yine ithalat yapmayı tercih etti. İktidara geldiği günden beri bütün tarımsal ürünlerde ülkeyi dışa bağımlı hale getiren AKP, bu yılın ilk 9 ayında geçen yılın ithalat rakamını geçerek 174 bin ton şeker ithalatına 71 milyon dolar ödeme yapılırken, son 18 yılda ise 1.3 milyon ton şeker ithal ederek, 623 milyon dolar para ödendi.

Tek Adam Keyfi Yönetimine geçtiğimiz son iki yılda ithal edilen 429 bin ton şekere 140 milyon dolar verildi. AKP yönetimi ülke tarımına ve ülke çiftçisine destek olmak yerine ithalat ile bir avuç ithalat lobisini ve yabancı ülke çiftçilerini desteklemeyi tercih ediyor.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seçkin
Seçkin - 1 yıl Önce

Bursa vekilimiz tarım konusuna hakim. Tıpkı tarım bakanımız gibi kepek ektirmez inşAllah

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Evet doğru, verilen şeker pancarı için taban fiyat gülünç, şekerpancarı ekilen yerler AKP kaleleri, kendi kalelerine üç beş göl attılar. Şimdi paraları yok, ithal edemezler kur çok yüksek, cyaginda, buğdayda, vs yaşananlar şekerde yaşanır. Urettirmediler hep ithal,ithal, yapılan yanlisdi, bunun sandığa yansıması çok olumsuz olur.

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

Tarımı bitirmek böyle olur üç beş zenginin ithalattan cebi doluyor çiftçi kimin umurunda ama ne kadar sürer işte hastalık sürecinde iş ortada kimse ürününü satmıyor stok yapıyor aslında elimizde çok iyi fırsat var tarım ülkesiyiz ülkemizde her şey yetişiyor ama bir türlü bu avantajı kullanamıyoruz dışarıdan ithalat yapıyoruz geçmişteki hüsnü yusuf gökalp gibi tarım bakanı arıyoruz .