Şeker İş: Koronavirüs fırsatçılarına şeker pancarı kalkan oldu

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, koranavirüs fırsatçı ve stokçularına şeker pancarının kalkan olduğunu söyledi. Kolonya ve dezenfektanların üretiminde kullanılan etil alkole olan ihtiyacın şeker üretiminin ve şeker sanayinin stratejik önemini bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Gök, şeker fabrikalarının vakit kaybetmeden çalışan-üretici ve kamunun da içinde bulunduğu bir modelle yeninden yapılandırılması gerektiğinin altını çizdi. 

Şeker İş: Koronavirüs fırsatçılarına şeker pancarı kalkan oldu
banner282

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, koronavirüsle mücadele kapsamında şeker pancarının ve şeker sanayinin stratejik öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, yanlış özelleştirme politikalarından vazgeçilmesini istedi. 2018 yılında yapılan özelleştirmelerde satılan şeker fabrikalarında alıcı firmaların pancar üretim kültürünün bulunmamasından dolayı 100 bin ton şeker üretiminin düştüğünü vurgulayan Gök, "Bu durum, hammaddeyi garanti altına almayan bir modelin hayata geçirilmesinin sonuçlarını görmemiz bakımından oldukça önemli olup, gereken kota aktarımının TÜRKŞEKER’e yapılması ve üretimin garanti altına alınması gerekiyor" dedi. 

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

TÜRKÜN GİZLİ SİLAHI

"Ülkece yaşadığımız bu zorlu günlerde, yeni tip koronovirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında yabancı basında “Türkün gizli silahı”  benzetmesiyle öne çıkan kolonya ve dezenfektanların ana bileşeni olan etanol (etil alkol) üretimi gereksinimine talebin son derece artması, benzin türlerine etanol harmanlanması zorunluluğunun askıya alınmasına neden olmuş, bu zorlu süreçte ülkemiz şeker fabrikalarından milli çözüm reçetesi çok geçmeden devreye girmiştir. 

ETİL ALKOLDEKİ ARZ AÇIĞINA MİLLİ MÜDAHALE 

Ülkemiz kamu şeker fabrikaları TÜRKŞEKER ve kooperatif fabrikalarından Konya Şeker ile Amasya Şeker üretim kapasitelerini harekete geçirerek derinden hissedilen arz açığına milli bir girişimle müdahil olmuş, şeker pancarından şeker üretiminin önemi ve şeker sanayinin stratejik bir üretim alanı olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir. 

KARABORSANIN PANZEHİRİ OLDU 

Geçtiğimiz günlerde Sanayi Bakanlığı’mızın da deklare ettiği gibi, etil alkol üreticisi TEZKİM ve TARKİM’le birlikle  TÜRKŞEKER ve  KONYAŞEKER, piyasada oluşan yüksek fiyatlardan indirime gitmiş, milli bir irade göstermiş, karaborsanın panzehiri vazifesi görmüşlerdir. Bu konjonktürde karaborsaya ve stokçuların piyasa fiyatlarını artırarak halkımıza fahiş fiyatlarla sundukları ürünlere geçit vermemişler, sahte üreticilerin zehirli maddelerinin halkımızla buluşmasının önüne geçmişlerdir. 

MİLLİ BİR PANCAR ŞEKERİ SANAYİNE SAHİP OLMAMIZ BİZİ KURTARDI 

Nitekim uluslar arası pazardan etanolün temin edilmesinin mümkün olmadığı bu günlerde etanol üretiminin ham maddesi olan melas açığının yaşanmaması, ülkemizin milli bir pancar şekeri sanayine sahip olması avantajından ileri gelmiştir. 

Ülkemizin sahip olduğu büyük bir fırsat olarak nitelendirilebilecek şeker pancarından, yakıt etanolü için yeterli hammadde potansiyeli ve kurulu kapasitesi mevcuttur. Nitekim ülkemiz bu alanda ürün, yan ürün ve atıkların değerlendirilmesi suretiyle rekabet gücü yüksek entegre (küme) tesislere dönüşebilir bir altyapıya sahiptir. 

FABRİKALARDA SADECE ŞEKER ÜRETİLMİYOR 

Şeker fabrikalarının salt şeker üretimi yapan tesisler olmadığı, aynı zamanda sosyal işlevleriyle kırsal kalkınmadan, hayvancılıkta kaba yem ihtiyacının giderilmesine, et, süt, kozmetik, maya, taşımacılık ve diğer istihdam olanaklarına kadar geniş bir yelpazede hareket kabiliyeti olan kuruluşlar olduğu tüm dünyanın kabulü olarak stratejik sektörler içerisinde yerini almasına sebep olmuştur.  

Dahası pancar şekeri sanayinin, endüstriyel ihtiyaçlara uygun ve katma değeri yüksek şeker çeşitleri olan küp şeker, sıvı şeker, invert şeker, ilaç sanayi tarafından ithal edilen şekerlerden,  her türlü şekerli mamul üretimine, kojen ve trijen sistemleri ile elektrik üretiminden yakıt etanolü üretimi atığı CO2’in sıvılaştırılarak gıda sanayi ihtiyaçlarına uygun olarak üretilmesine değin ülkemize birçok alanda hizmet etme olanağıyla büyük bir üretim sistemine ev sahipliği yapması, sanayimizin bilinmeyen katma değer sahalarını ortaya koymak bakımından son derece önemli görülmelidir.

PANCAR ŞEKERİ SANAYİSİ GÜÇLENDİRİLMELİ 

Bu bakış açısıyla Türkiye’de pancar şekeri sanayi güçlendirilmeli, hammaddeyi garanti altına alan “çalışan-üretici ve kamunun da içinde bulunduğu bir yeniden yapılanma modeli” ile birbirini denetleyen bir organizasyon yapısı zaman kaybedilmeden hayata geçirilmeli, imalatçı ve ihracatçılarımızın yerli C şekeri (ihraç şekeri) talepleri karşılanmalı, endüstrimiz dünya ülkeleriyle rekabet edebilmeli, milli menfaatlerimize hizmet etme imkan ve kabiliyetinden mahrum bırakılmamalı, sanayinin çözüm bekleyen sorunları milli önceliklerimiz dahilinde nihayete erdirilmelidir. 

PANCAR KÜLTÜRÜ OLMADIĞI İÇİN ŞEKER ÜRETİMİ 100 BİN TON DÜŞTÜ 

Nitekim bu zorlu süreçte oldukça önemli bir tespit daha vardır ki, o da son süreçte özelleşen şeker fabrikalarının pancar üretim kültürlerinin bulunmayışı ve birincil amaçlarının kar elde edimi olması nedeniyle takriben 100 bin ton kota altı gerçekleştirdikleri üretim ile şeker açığına meydan veriyor olmalarıdır. 

KOTALAR TÜRKŞEKER'E DEVREDİLMELİ 

Bu durum, hammaddeyi garanti altına almayan bir modelin hayata geçirilmesinin sonuçlarını görmemiz bakımından oldukça önemli olup, gereken kota aktarımının TÜRKŞEKER’e yapılması ve üretimin garanti altına alınmasının sağlanması noktasına işaret etmektedir.

Bizler hep birlikte nice sorunların ve felaketlerin üstesinden gelmiş bir millet olarak, üretimden halk sağlığına ve gıda erişimine değin yeter ve gerek her türlü alan ve sektörde milli menfaatlerimizi muhafaza edebilmeyi başarabilecek güçteyiz. Bu vesileyle Kovid-19 salgın riskine karşı başta sağlık emekçilerimiz olmak üzere tüm kurumlarımızın olağanüstü çabaları ve milletimizin katkılarıyla ulusal bir mücadele yürüttüğümüz bu dönemde tüm yetkililerimize minnetlerimizi sunar, Şeker-İş olarak bu zorlu sürece verebileceğimiz tüm katkıları sunmaya devam edeceğimizi bildiririz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2020, 19:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylü
Köylü - 2 yıl Önce

Satılmayan fabrikamı kaldı pancar çiftçisi özel fabrikaların zulmü altında eziliyor hakları verilmiyor böyle zamanlarda çiftçinin üretimin ne olduğu ortaya çıkıyor.

Kadir özdemir
Kadir özdemir - 2 yıl Önce

Bunu üreten çifciyi çok galaya alınmıyor p an ar koparatifleri denetlemesi lazım ilaçlar normal piyasada satılan tarımda kullanılan malzemeler ateş parasına çifciye satılıyor çifci nin istihhak olan şeker piyasadan fazlasına çifci den kesiliyor bunun emektar biz çifcilr hiç düşünülmüyo paramızı halbur altı yapıyorlar yazık üretim girdiler çok aşırı çalışma şevki iz kalmadı

banner151