Şeker fabrikalarından sonra su kaynakları da özelleştiriliyor!

DSİ Kanunu'nda değişiklik yapılarak su kaynaklarının DSİ tarafından kişilere ya da şirketlere tahsisine olanak sağlayan maddesi kabul edildi. Buna göre DSİ, halen sulama birlikleri tarafından işletilen sulama tesislerini hizmet alımı veya işletme hakkı devri yöntemiyle özel şirketlere devredebilecek.

Şeker fabrikalarından sonra su kaynakları da özelleştiriliyor!
banner200

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda görüşülen DSİ Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının su kaynaklarının DSİ tarafından kişilere ya da şirketlere tahsisine olanak sağlayan maddesi kabul edildi.

Komisyonda görüşülen tasarı ile getirilen düzenlemeler şöyle:

Üreticilerin kullandığı su kaynakları özelleştirme yoluyla kişi veya şirketlere devredilecek. Özel şirketler hiçbir sınırlama olmaksızın su bedelini ve tahsis zamanını belirleyebilecek.

Bir ya da birden fazla havzadaki suların tamamı ya da bir kısmı DSİ'nin alacağı kararla tek bir şirkete verilebilecek.

Sulama birlikleri meclis yönetim kurulu ile denetim kurulunun lağvedilmesi sonucu, DSİ tüm yönetim ve denetim yetkilerini devralacak.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI DSİ'YE BIRAKILDI

Tasarıdaki en önemli düzenlemelerden birisi de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen arazi toplulaştırması çalışmalarının DSİ'ye bırakılması. Bu amaçla, DSİ bünyesinde bir birim oluşturularak Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'ne bağlı personel ve veriler bu birime aktarılacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamdolsun
Hamdolsun - 3 yıl Önce

Yakında havada özelleşise şaşmayın. Ne günlere kaldık. Allah sonumuzu hayır etsin.

- 3 yıl Önce

iyice amerika gibi olduk

banner151

banner251