" />

Sarıbal, tarımda 2016 yılında rekor küçülme yaşandı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, tarımda 2016 yılında rekor küçülme gerçekleştiğini söyledi. Sarıbal, “Tarım sektörü birinci ve ikinci çeyreklerde yüzde 5,6 küçülürken; yılın 3. çeyreğinde yüzde 7,7 küçülme ile rekor kırdı" dedi.

banner255
Sarıbal, tarımda 2016 yılında rekor küçülme yaşandı!
banner200

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 2016 yılında tarım sektöründe son 20 yılın en sert düşüşünün yaşandığını dile getirdi. Sarıbal, “Buğday rekoltesi önceki yıla göre 2 milyon tondan fazla gerileyerek 20 milyon 500 bin tona düştü. Girdi maliyetlerinin yüksekliği, düşük ürün fiyatları, dışa bağımlılık ve iç talepteki daralma gibi nedenlerle çiftçiler 2016 yılını zorluklarla kapattılar. Sahip olduğu toprak ve su kaynakları, coğrafi konumu ve iklim şartlarından dolayı tarım potansiyeli yüksek bir ülke olan Türkiye, ekolojik zenginlik ve ürün çeşitliliği bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Ancak bu potansiyel yeterince değerlendirmemekte; ihracat artırılamadığı gibi, ithalat da düşürülememektedir. Çünkü İthalat-ihracat dengesinin ihracat yönünde sağlanabilmesi ancak üretim maliyetlerinin düşürülmesi, destekleme araçlarının doğru ve amaca uygun biçimde kullanılması ve istikrarlı politikalarla sağlanabilir" diye konuştu.

Girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle çiftçinin üretemez hale geldiğini söyleyen Sarıbal, şunları kaydetti:

“Türkiye, bitkisel üretimin en önemli girdileri olan tohum, mazot, gübre ve tarım ilacı ile hayvansal üretimin en önemli maliyet kalemini oluşturan yem hammaddeleri bakımından büyük ölçüde ithalata bağımlıdır. Uygulanan tarım politikaları bağımlılığı azaltmak yerine daha da artırmakta; üretimi sürdürülemez hale getirmektedir."

Mazot Fiyatı Son 1 Yılda Yüzde 24 Arttı

“ 2016 yılı başında 3 lira seviyesinde olan dolar kuru günümüzde 3,5 lirayı aşmıştır. Kabaca yüzde 16'lık bir artış söz konusudur. Bu da tarım sektörü açısından üretim maliyetlerinin artması anlamına gelmektedir. Nitekim 2015 yılı Aralık ayında litresi 3,58 lira olan mazotun fiyatı günümüzde 4,45 lira civarındadır. Yani mazot fiyatı son bir yılda yüzde 24 oranında artmıştır."

2016 Yılında Tarımsal Üretim Geriledi

“Olumsuz hava koşulları nedeniyle buğday rekoltesi önceki yıla göre 2 milyon ton gerileyerek 20 milyon 600 bin tona düştü. 2015 yılında yaklaşık 39 milyon ton olan hububat üretimi 2016 yılında yüzde 9 oranında azalarak 35 milyon tona düştü."

Tarımda Rekor Küçülme

"Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2009 bazlı 'yeni' milli gelir serisini 12 Aralık 2016 tarihinde yayımladı. Buna göre Türkiye ekonomisi, 2016 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını içeren üçüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 daraldı. Tarımda ise son 20 yılın en sert düşüşü yaşandı. Tarım sektörü ise birinci ve ikinci çeyreklerde yüzde 5,6 küçülürken; yılın 3. çeyreğinde yüzde 7,7 küçülme ile rekor kırdı."

İthalat Rekoru Yağlı Tohumların

“2016 yılının Ocak-Kasım döneminde toplam 14,3 milyar dolarlık tarım ve gıda ürünü ithal edildi. Bu dönemde 4,7 milyon ton hububat ithalatı için1,1 milyar dolar; 414 bin ton kurubaklagil ithalatı için 342 milyon dolar; 793 bin ton pamuk ithalatı için 1,2 milyar dolar; 2,9 milyon ton yağlı tohum ithalatı için 1,3 milyar dolar; 1,3 milyon ton bitkisel ham yağ ithalatı için 1,4 milyar dolar; 1,4 milyon ton küspe ithalatı için 384 milyon dolar ödendi. Bu kapsamda ithal buğday ithalatı 4 milyon ton, mercimek ithalatı 290 bin ton, soya fasulyesi ithalatı 1,9 milyon ton, ayçiçeği tohumu ithalatı 360 bin ton, ayçiçeği ham yağ ithalatı ise 620 bin tona ulaştı."

Süt İnekleri Kesime Gitti

“Süt üreticisinin kullandığı tüm girdilerin maliyetleri artarken; Ulusal Süt Konseyi'nin 1 Temmuz 2014'te litre başına 1 lira 15 kuruş olarak tespit ettiği çiğ süt referans fiyatı 2016 yılında da sürdürüldü. Bazı bölgelerde çiğ süt fiyatlarının 80-90 kuruşa kadar düşmesi üzerine, sütten para kazanamayan üretici, işletmesini ayakta tutmakta zorlandığı için hayvanlarını kesime gönderdi. Ulusal Süt Konseyi 26 Aralık'ta çiğ süt referans fiyatını Ocak 2017'den itibaren 6 kuruş artırarak 1 lira 21 kuruş olarak belirledi."

670 Bin Baş Canlı Hayvan İthalatına İzin Verildi

“Yıl içerisinde Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) 500 baş besilik hayvan; TİGEM(Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü)'in de 150 bin baş damızlık düve ve 20 bin küçükbaş hayvanı gümrüksüz olarak ithal etmelerine karar verildi. Böylelikle devletin 2016'da ithal edeceğini açıkladığı hayvan sayısı toplam 670 bin başa ulaştı. Sığır ithalatında rekor kırıldı. Türkiye, Amerika'dan sonra en çok sığır ithal eden ikinci ülke oldu."

Sığır İthalatı 2017'de De Sürecek

“Bakanlar Kurulunun, Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından kullanılmak üzere 'Canlı Hayvan İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararı', Resmi Gazete'nin 31 Aralık 2016 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre ESK'ye, 2017 sonuna kadar, sıfır gümrükle olmak üzere 500 bin büyükbaş hayvan ithalatı için yetki verildi."

“Milli Tarım Projesi" Açıklandı

Bu kapsamda bitkisel üretimde Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli uygulanacağı belirtildi. Daha önce sayısı 17 olan fark ödeme (prim) desteği verilen ürün sayısı önce fındık ve yem bitkilerinin eklenmesiyle 19'a, daha sonra da patates ve soğanla birlikte 21'e çıkartıldı. Türkiye 81 ilin ilçeleri baz alınarak 941 havzaya bölündü ve her ilçede/havzada desteklenecek ürünler belirlendi. Çiftçinin kullanacağı mazotun yarısını devletin karşılanacağı duyuruldu. Ancak 2017 yılı bütçesine mazot için çiftçinin mazota ödediği paranın ancak yüzde 5'i kadar ödenek konuldu.

Zeytinciliğin İdam Fermanı

“Zeytincilik Kanunu'nun değiştirilerek zeytinliklerin imara açılmasını öngören düzenlemeler 2002'den bu yana 6 defa Meclis'e getirildi ve her defasında reddedildi. Zeytinciliğin idam fermanı olarak nitelendirilen düzenleme 7. kez Meclis'e getiriliyor. AKP iktidarı Meclis'e getirmeye hazırlandığı 'Üretim Reform Paketi Kanun Tasarısı' ile ülkemizde 750 bin ailenin geçimini sağlayan ve 600 milyon dolar değer yaratan zeytinlikleri talana açmaya hazırlanıyor."

Gübre ve Yemde KDV İndirimi Üreticiye Yansımadı

“Gübrede yüzde 18, yemde yüzde 8 olan katma değer vergisi yüzde 1'e düşürüldü. Gübrede daha sonra 6663 sayılı Kanunla vergi tamamen sıfırlandı. Ancak gübre ve yemde piyasada üreticinin haklarını ve çıkarlarını koruyacak etkin üretici örgütlenmesi ve piyasayı regüle edecek kamu kurumları olmadığı sürece yapılan vergi indirimlerinin amacına ulaşması mümkün değildir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu günler iyi günlerimiz
Bu günler iyi günlerimiz - 4 yıl Önce

Tarım ve hayvancılık hiç iç açıcı görünmüyor.Kimi fahiş rakamlar kazanırken kimi ise borç batağında.İthalat artmış,üretim ve verim azalmış.15 senedir iktidarda olan partiyi eleştirmek hakkımızdır umarım kardeşlerim.Biz vatanımızın kötülüğünü istemiyoruz aksine paralarımız Jonilere bilmem uruguaylara gitmesin istiyoruz.İsrail in genetiği ile oynanmış ''sertifikalı tohum''larına para vermeyelim diyoruz.Burada dertleri yazsam yazsam bitmez herkes biliyor.Amma artık bir çözüm şart.Milli Tarım projesi gözden geçirilmeli.Milli Tarım olan yerde ithalat olmaz.Çiftçi,canbaz zarar etmez,verim düşmez.Veteriner,mühendis,teknisyen gençlerimiz işsiz kalmaz.Yakında kuş gribi gelebilir.Bu yüzden hayvan sağlığı personelleri alınmalı.Şaptan çok çektik zaten.

Esrarengiz
Esrarengiz - 4 yıl Önce

Ali koyuncunun istifa etmesine şaşırmadı vatandaş ak parti bayrağı altında busuru yolsuzluk yaptı hayvan ithal etti 3yil satilmamasi gereken hayvanlarin hepsini sattilar daha busuru olay magdur olan insan...

banner151

banner251