" />

Sarıbal: Hükümet büyük tarım şirketlerini koruyor!

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, hükümetin uyguladığı tarım politikalarına sert eleştiride bulundu. Hükümetin ithalat yanlısı politika izlediğini belirten Sarıbal, “Tarım politikaları ile küçük çiftçileri korumak ve geliştirmek yerine büyük çiftçileri ve tarım şirketlerini desteklemiştir" açıklamasını yaptı.

Sarıbal: Hükümet büyük tarım şirketlerini koruyor!
banner282

Sarıbal, yaptığı açıklamada, hükümetin uyguladığı tarım politikaları ile küçük çiftçileri korumak yerine büyük çiftçileri ve tarım şirketlerini desteklendiğini belirtti. Sarıbal, “Küçük üreticilik yok olurken, yerini büyük ölçekli işletmelere ve tarım şirketlerine dayalı bir yapı almaktadır. Tarım-gıda sistemi giderek uluslararası sermayenin çıkarları doğrultusunda biçimlendirilmekte; ülkenin gıda egemenliği ulus ötesi şirketlerin güdümüne girmektedir" diye konuştu.

TARIMDA İTHALATA TEŞVİK EDİYOR

Türkiye'de çiftçilerin örgütlenme düzeyinin zayıf olduğunu savunan Sarıbal, şunları kaydetti:

“Bu nedenle aracılar çiftçilerin emeğinin büyük bölümüne el koyuyor, yani çiftçilerden daha fazla kazanıyorlar. Hükümet istikrarsız/şirketlerden yana tarım politikaları uyguluyor. Üretim yerine ithalatı teşvik ediyor. Yani bir anlamda bize tarım ürünleri satan başka ülke çiftçilerini desteklemiş oluyor. Öte yandan tarımda kullanılan girdiler hem pahalı hem de dışa bağımlıdır. Buna karşılık ürün fiyatları düşüktür. Bu durumda çiftçiye tarımı bırakmaktan başka çare kalmamıştır."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE