Sanayici buğday ekmeden buğday biçti! Gıda Komitesi'nden itiraf gibi açıklama!

Gıda Komitesi'nden itiraf gibi açıklama. Gıda Komitesi, TMO'nun görev zararını sanayiciye verilen destek olarak açıklarken, 1 ton buğdayda sanayiciye verilen destekle çiftçiye verilen destek arasında uçurum bulunması, asıl kimlerin desteklendiğini de gözler önüne serdi.

Sanayici buğday ekmeden buğday biçti! Gıda Komitesi'nden itiraf gibi açıklama!
banner282

Gıda Komitesi, gündemdeki gıda fiyatları ile ilgili olarak bugün toplandı. Toplantı, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ev sahipliğinde yapılırken, toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı ibrahim Şenel ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu katıldı. 

KAMUNUN GÖREV ZARARI SANAYİCİYE VERİLEN DESTEK GİBİ SUNULMASI DİKKAT ÇEKTİ

Toplantı sonrası yapılan açıklamada TMO’nun yaptığı görev zararının sanayiciye verilen destek gibi sunulması dikkat çekti. Yapılan açıklamada, kamu zararı karşılığı un regülasyonu kapsamında un üreticilerine, yem regülasyonu kapsamında yem sanayisine verilen düşük fiyatlı buğday, arpa ve mısırla ilgili şunlar kaydedildi: “ekmeklik buğdayda ton başına yaklaşık 1000 ile 1700 TL arasında destek sağlanmaktadır. Bugüne kadar satışı yapılan ekmeklik buğday miktarı 1.2 milyon ton olmuştur. Yem regülasyonu kapsamında ise et, süt tavuk ve yumurta üreticilerimize piyasa fiyatlarına göre, yemlik arpada ton başına yaklaşık 1000 TL, yemlik mısırda ton başına yaklaşık 800 TL destek sağlanmaktadır."

ÇİFTÇİNİN TEPKİSİNİ ÇEKTİ 

Gıda Komitesi tarafından yapılan bu açıklama çiftçinin tepkisini çekerken, Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenerek, "Kimin yanındaymışsınız?” diye sordu.

SAYIN BAKAN HANGİ KESİMİN YANINDAYMIŞSINIZ? 

1 ton buğdayda çiftçinin aldığı tüm desteklerin (Mazot, gübre, tohum, prim) 180 ile 280 TL arasında değiştiğini dile getiren Toy, “Sanayiciye ise 1 ton buğday için 1700 TL veriyoruz diye açıklama yapılmış. Sayın Bakan hangi kesimin yanındaymışsınız?” diyerek tepki gösterdi. 

SANAYİCİ BUĞDAY EKMEDEN BUĞDAY BİÇTİ!

Diğer yandan Toy’un bu paylaşımına bir takipçisi de destek vererek, "Görev zararını bile desteğe çevirmişler, bravo. Ne mutlu ki sanayici buğday ekmeden buğday biçmiş oldu nerdeyse. Çiftçinin hangi malının tonuna 1700-2100 TL destek olmuşlar acaba?" dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2021, 23:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 2 ay Önce

Bu ne demek, çiftçiden alıp sanayiciye vermek. Çiftçi mahsulü bicene kadar böyle yapıp çiftçinin malını bedavaya kapatmak. Çiftçiye gelince yok. Gübre alıp atmak yok. Çiftçi gübreye bu fiyatlarla erişmesi mümkün değil . Mahsul dahada azalacak, ne yapacaksınız? Bu işin sonu hüsran. Çiftçi bitti sendromu yasiyor. Yönetenler düşünsün.

Bohem suare
Bohem suare - 2 ay Önce

Benden 10 .ayda 3 TL den buğday alan fabrika stoğuna attığı bu buğdayı 5 TL üzerinden una çevirip satıyor.hem undan hem de buğdaydan kazanıyor.olan çiftçi ile tüketiciye oluyor.

kazım çne
kazım çne - 2 ay Önce

bu ülkede şerefli sanayiciler var ama şerefsizleri daha fazla var

Bakanlık bürokratları
Bakanlık bürokratları - 2 ay Önce

An itibariyle bakanlık bürokratları nerede ne ile uğraşıyorlar stratejik stratejik ne alıp/ne üretiyorlar/ nerede nereye ne kadar katkı sağlıyorlar.Sayıştay Denetçisi bakanlıkta sıcağı sıcağına baksa...

çiftçi
çiftçi - 2 ay Önce

yakındır pek uzak deyil 1 ekmek 5 veya 6 liraya satarsa şaşırmam gün geçtıkçe pahalılıkla uğraşiyoruz ekemiyoruz ki ekmek için güçmü bıraktılar çüktük resmen...