Samsun'da tarım ve çiftçiye verilecek destekler

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal üretimde Samsun'un önemli bir yeri olduğunu belirterek, yeni dönemde Samsun'da çiftçiye verilecek destekler ve yapılacak tarımsal yatırımlarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Samsun'da tarım ve çiftçiye verilecek destekler
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Covid-19 salgını tedbirleri dolayısıyla illerde gerçekleştirdiği tarım orman sektör toplantılarını videokonferans yöntemiyle gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Bu çerçevede Samsun tarım orman sektör temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Pakdemirli, Samsun'da tarım ve çiftçiye yönelik yeni dönem projelerini açıkladı. 

SAMSUN'A BAKAN PAKDEMİRLİ TARAFINDAN AÇIKLANAN YENİ MÜJDELER ŞÖYLE: 

“Samsun’a bu yıl içerisinde, 7 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu daha kazandırmış olacağız.

Yine bu yıl Samsunlu vatandaşlarımızın kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlere ulaşması için Samsun’da 4 adet Tarım Kredi Kooperatif Marketi kuracağız.

Ekonomik durumu zayıf olan 10 ailemize, 100 ton beyaz şapkalı mantar kompostu dağıtacağız.

Tarımın Sultanlarıyla Bal ve Polen Üretimi Projesi Kapsamında; 19 Mayıs, Salıpazarı, Havza, Vezirköprü ilçelerimizde kırsalda yaşayan 60 kadın çiftçimize, 10’ar adet arılı kovan dağıtımı yapacağız.

Vezirköprü ilçemizde 5 adet Süpürge Dikim Evi kuracağız. 

Arı yetiştiricilerimize ana arı ve arı sütü üretimi için 1,1 milyon Liralık malzeme ve ekipman desteği vereceğiz.

İsrail sazanı ile mücadele kapsamında kullanılmak ve kooperatifleri güçlendirmek maksadıyla, 1,4 milyon Liralık malzeme temin edeceğiz. 

Manda ıslahı ve verimliliğin arttırılması maksadıyla, ekipman alımı ve uygulama giderleri için 1,5 milyon Liralık destek sağlayacağız.

Meralarda verim ve kaliteyi arttırmak maksadıyla, yaklaşık 1,5 milyon Lira maliyetle, 895 ton kilogram gübre uygulaması yapacağız. 

5 dekar alanda, yıllık 5.000 ton turşu yapım kapasiteli, 2.000 m2‘lik kapalı fabrika kurulması için yaklaşık 1,9 milyon lira destekleme yapacağız. 

Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında, 21 ton ayçiçeği ve kuru fasulye tohumu ile 1.670 paket dane mısır tohumu dağıtacağız.

Yem bitkileri ekiliş alanlarını artırma, üretimi çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi maksadıyla, çiftçilerimize yaklaşık 2,2 milyon Lira maliyetle, 220 ton yem bitkisi tohumluğu dağıtacağız.

4,1 milyon Liralık bütçe ile takribi 9.000 dekar alanda mera ıslah çalışması yürüteceğiz. 

Gelir seviyesi düşük bireyleri modern ve yeni örtü altı yetiştiricilik tekniği ile buluşturmak maksadıyla 100 üreticimiz için 100 adet tam sistemli modern sera kuracağız. 

Doğduğum Yerde Doymak İstiyorum Projesi kapsamında, çiftçi ve üreticilerimizin istifadesine sunulmak üzere, 10,8 milyon Lira değerinde ekipman alımı yapacağız. 

KKYDP 13. Etap kapsamında hibe almaya hak kazanan ve toplam yatırım tutarı yaklaşık 23,2 milyon Lira olan 29 projeyi hayata geçiriyor olacağız. 

IPARD hibeleri kapsamında 8. Başvuru Çağrısında, yatırım miktarı 53 milyon Lira ve hibe miktarı 20 milyon Lira olan toplam 10 proje başvurusu aldık. Bu projelerinizin de değerlendirme sürecine hiç vakit kaybetmeden başladık”

Ormancılık faaliyetlerimiz kapsamında da 350 bin adet fidanı toprakla buluşturacaklarını belirten Bakan Pakdemirli “3,3 milyon fidan üreteceklerini ve orman köylüsü 36 aileye, 2,4 milyon Lira ORKÖY kredi ve hibe desteği sağlayacaklarını söyledi.

19 MAYIS BARAJI İSALE HATTI BU YIL İHALE EDİLECEK

Samsun’da su yatırımlarına da bütün hızıyla devam ettiklerini vurgulayan Pakdemirli “126 milyon Lira maliyetli, 19 Mayıs Barajı İsale Hattı inşaatını bu yıl içerisinde ihale edeceğiz.  51 km uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile 69 mahalleye, yıllık toplam 22,27 milyon m³ içme suyu temin edeceğiz. 

Çarşamba Ovası Sağ Sahil 2.Kısım Yüzeysel Drenajı ile Pompalı Drenajı işinin sözleşmesi geçtiğimiz hafta imzaladık ve en kısa zamanda inşaat çalışmalarına başlıyor olacağız. İnşaatına başlanacak bu tesisimiz ile 211.000 dekar tarım arazisinin drenaj sorunu çözeceğiz. 

64.700 dekar zirai araziyi sulamaya açacağımız 124 milyon Lira maliyetli, Bafra Ovası Sulaması 2. Kısım inşaatında çalışmalara başlıyoruz. Terme ilçesi okullar bölgesini taşkın zararlarından korumak amacıyla inşaat çalışmalarına başladık” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 17:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dost
Dost - 2 yıl Önce

Sayin bakan buzagi desteklerini niye bir an once odemiyorsunuz

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

tarım bakanımıza saygı duyuyorum ama döneminde.ithalat politakısıyla lafdan başka bir şey göremedim.

Adil dinc
Adil dinc - 2 yıl Önce

Bu isler bos laflar ozde yapikan birsey yok ...hani hazine bakani ocak ayinda faizlerin dusurulup 5 yil vade yapilacagini soylemisti ..4 ay gecti hicbir gelisme yok sadece umut etmekten caresizce beklemekten baska care yok ..esnafa diyorlar zenginin cebine ..hayvanciliga diyorlar...yemcinin fabrikatorun cebine ...sonumuz hic iyi deyil arkadaslar

Hanifi Düşmez
Hanifi Düşmez - 2 yıl Önce

Temennim yazdıklarınızın süresinde yapılıp bitirilmesidir. Çiftçiler bu ülkenin temel dinamik gücü milleti doyuran ve üreten fertleridir. Önemli olan milletin kazanmasıdır. Sanayinin de gelişmesi ücretime bağlıdır.

yusuf gökçe
yusuf gökçe - 2 yıl Önce

ardahanda niye yok bi karış edilmeyecek yer kalmasın ama çifçiye hiç destekte vermiyorsunuz

Mustafa karaduman
Mustafa karaduman - 2 yıl Önce

Sayin bakanim tarim kiredilerede bi cözum istiyoruz faizinin pesinden yetisemiyoz i

Metin
Metin - 2 yıl Önce

Buzağı desteği ne zaman yatacak sayın bakanım

Çiftci genc
Çiftci genc - 2 yıl Önce

Secim yaklasio demek trakyaya neden destek yok bu ulkenin bugday ayciciegi cikaran bolge demekki maksat baska


banner251