Rekabet Kurumu’ndan 7 gübre firmasına soruşturma açıldı!

Rekabet Kurumu, çiftçinin en çok mağdur olduğu gübrede, 7 gübre firmasına (Bandırma Gübre, Ege Gübre, Eti Bakır, Gemlik Gübre, GÜBRETAŞ, İstanbul Gübre ve Toros Tarım) yönelik kapsamlı bir soruşturma başlattı. Soruşturma sonrasında rekabet şartlarına aykırılık tespit edilirse, firmalara cirosu üzerinde ağır para cezası kesilebilecek.

Rekabet Kurumu’ndan 7 gübre firmasına soruşturma açıldı!
banner200

ÖZEL HABER / Rekabet Kurumu, gübre sektöründe faaliyet gösteren 7 teşebbüs hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, "Gübre sektöründeki fiyat artışlarının 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesi kapsamında incelenmesi amacıyla yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı" denildi. 

ÖNARAŞTIRMADA ELDE EDİLEN BULGULAR SORUŞTURMA İÇİN YETERLİ GÖRÜLDÜ  

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere ederek yeterli bulan Rekabet Kurulu, 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak; Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş., Ege Gübre Sanayii A.Ş., Eti Bakır A.Ş., Gemlik Gübre Sanayi A.Ş., Gübre Fabrikaları T.A.Ş., İstanbul Gübre Sanayii A.Ş ve Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. 

PEKİ BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

7 gübre firmasına yönelik soruşturma açılırken, bu soruşturmanın açılması doğrudan bu firmaların ceza alacakları veya yaptırımla karşı karşıya kalacakları anlamına gelmiyor. Ancak Rekabet Kurulu'nun önaraştırmanın ardından burada bir soruşturma açılmasına karar vermesi dikkat çekerken, söz konusu bu gübre firmalarının rekabeti engellemeye yönelik bir faaliyetinin olup olmadığı mercek altına alınarak kapsamlı bir şekilde incelenecek olması önemli görülüyor. Soruşturma aşamasında 7 gübre firmasından yazılı ve sözlü savunmaları alınacak ve eldeki delillerle bunlar değerlendirilerek nihayi karar verilecek.

4054 SAYILI KANUNUN 4'ÜNCÜ MADDESİ ŞU İHLALLERİ KAPSIYOR 

"Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır" 

REKABET ŞARTLARINA AYKIRILIK TESPİT EDİLİRSE NASIL BİR CEZA UYGULANACAK?

Rekabet Kurumu'nun yapacağı soruşturma sonucunda burada rekabet şartlarına aykırı bir durum tespit edilirse, firmalara bir önceki yılın cirosu üzerinde ağır para cezası kesilebilecek.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2021, 22:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alooo
Alooo - 3 hafta Önce

Diğerleri özel sektör, anladıkta Gübretaş çiftçi kuruluşu değilmi? Piyasa dengeleyicisi olması gerekmezmi? Ceza alacaklarını sanmıyorum, sihirli sözler devreye sokulur ve kurtulurlar ama olaki bu soruşturmadan ceza alınırsa, idareci ve yöneticiler bir dakika bile görevde kalmamalılar.

Üretici
Üretici - 3 hafta Önce

İnşAllah doğru bir soruşturma yapılır bireyler yapıldı demek için yapılmaz hiç güvenimiz kalmadı ama.

Rozcan
Rozcan - 3 hafta Önce

Geç kalınmış bir karar. Gübre fabrikalarının her zaman birlikte hareket ettikleri bilinen bir durum. Eğer ürünlerde döviz ve girdi fiyat artışlarının üzerinde bir artış varsa (bu zaten kolayca tespit edilir) hemen soruşturma açılmalı ki, bu fabrikaların fırsatçılığı ve birlikte hareket etmeleri önlenmelidir.

Sırada tarım kredi yem yolsuzluk
Sırada tarım kredi yem yolsuzluk - 3 hafta Önce

Bizce sırada tarım kredi yemin yolsuzluk olayının devlet denetleme kurulu tarafından denetlenmesi var inşAllah az kaldı tarım kredi kooperatifleri gerçek sahipleri çiftçi ortakları

Ali dag
Ali dag - 3 hafta Önce

Eylül ayı girmiş bütün yaz boyunca çiftçiye pahalı gübre almasına göz yumdunuz sezon bitmiş gübre fabrikalarına soruşturma açılmış milleti ....Diniz şimdi. Gel bu ......lere hesap verin diyirsunuz ayıp

Meydan muhaberesi başladı
Meydan muhaberesi başladı - 3 hafta Önce

Sayın Cumhurbaşkanı düğmeye bastı...sorunları yerinde tespit ile kararlarını verdi... Tarıma yeni yapılanma talimatı verildi tarım kredi başta olmak üzere devleti ilgilendiren tarım kuruluşları için raporlarını 5 yıldan beri oluşturan analiz eden ekibe ekibini oluştur ve sistemi akıcı hale getir denildi şimdi şu idi bu idi tartışma dönemi bitti..iş vakti haydi Anadolu !!!!

Üretici
Üretici @Meydan muhaberesi başladı - 2 hafta Önce

Genelde hep dediğiniz gibi oluyor ama hiçbir içraat yok günahkeçisi sırtına yeni yük binen yine köylü mesela halyasası dendi durdu köylümalını hale getirince ya aylık üyelik olacaksın yada her girişte ckarken ödemeye tabi oldu halende ödüyor. Allah yardımcımız olsun..

Devlet yok bitti .padişah geldi
Devlet yok bitti .padişah geldi - 3 hafta Önce

Ya devlet başa yada kuzgunlar leşe

Mehmet
Mehmet - 3 hafta Önce

Bir sorusturmada tutun ve alkol kurumuna acilsa keske cok mevcut yonetimden cok sikayet geliyor bilhassa alkol firmalarinin iki uctanesi kayirilip digerlerinin onu kesiliyor burdan kim nemalaniyor yakinda ounda kokusu cikar


banner151

banner251