Patates ekenden 100 pancar ekenden 70 lira! MHP'li vekil şok iddiayı Tarım Bakanına sordu

MHP Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri’de çiftçilerden verilmeyen hizmet karşılığı para talep edildiği yönünde kendisine bilginin yansıdığını belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Özdemir, verdiği soru önergesi ile Tarım Bakanı Pakdemirli’ye, bu iddiaların doğru olup olmadığını sordu.

Patates ekenden 100 pancar ekenden 70 lira! MHP'li vekil şok iddiayı Tarım Bakanına sordu
banner200

Kayseriolay.com'dan Cafer Zengin'in haberine göre, MHP Milletvekili İsmail Özdemir, sıkıntılı günler geçiren çiftçilerle ilgili dikkat çeken bir iddiayı gündeme taşıdı. Kayseri’de çiftçilerden verilmeyen hizmet karşılığı  para talep edildiği yönünde kendisine bilginin yansıdığını kaydeden Özdemir, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, “DSİ talimatı ile Sulama Birliği patates ekenlerden (her dekar için) 100 TL, pancar ekenlerden de 70 TL olarak hiçbir hizmet verilmeden ücret talep edildiği iddia edilmektedir. Çiftçilerimizin zor bir dönemden geçtiği bu günlerde verilmeyen hizmet karşılığı alınan bu bedeller çiftçilerimizin belini bükmekte ve büyük sıkıntılar çekmelerine neden olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle bazı sorular yöneltti.

VERİLMEYEN HİZMET KARŞILIĞI ALINAN BU BEDELLER ÇİFTÇİLERİMİZİN BELİNİ BÜKMEKTE

Özdemir, Kayseri’de çiftçilerden verilmeyen hizmetin bedelinin istendiği yönünde iddiaların olduğunu belirterek, “Seçim bölgem Kayseri ilinde bulunan Zamantı Irmağı bölgenin en önemli akarsuyu olup, Pınarbaşı ilçesinde bulunan 1500 metre yükseklikteki Uzunyayla'da yer alan Şerefiye mahallesinden doğmaktadır. Pınarbaşı'ndan başlayarak Kayseri'nin Tomarza, Develi, Yahyalı ilçelerinden geçmektedir. ırmağın geçtiği bölgedeki çiftçilerimiz yıllardır bu ırmaktan kendi imkanları ile su alarak sulama yapmaktadırlar.

Sulama yapan bu çiftçilerimiz tarafından, DSİ talimatı ile Sulama Birliği patates ekenlerden 100 TL/da, pancar ekenlerden de 70 TL/da olarak hiçbir hizmet verilmeden ücret talep edildiği iddia edilmektedir. Çiftçilerimizin zor bir dönemden geçtiği bu günlerde verilmeyen hizmet karşılığı alınan bu bedeller çiftçilerimizin belini bükmekte ve büyük sıkıntılar çekmelerine neden olmaktadır. Bu kapsamda; Yaşanan sorun hakkında Bakanlığınıza intikal etmiş şikayet bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa sorunun çözümü için hangi çalışmalar yapılmıştır? Irmak kenarındaki çiftçilerin kendi imkanları ile hiçbir hizmet almadan yaptıkları sulamadan dolayı ücret alınması hangi gerekçelerden kaynaklanmaktadır? Sorunun çözümü hakkında Bakanlığınız görüşü nasıldır? Çözümü için neler yapılması planlanmaktadır?”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2020, 01:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ortağınız Neden Soruyorsun!
Ortağınız Neden Soruyorsun! - 1 yıl Önce

AKP sizin ortağınız değilmi, neden soruyorsunuz! Siz değilmisiniz emme basma tulumba gibi herşeye el kaldıran? Hem Devlet beyden izin aldıniz mi soru önergesi vereyim mi diye, bakın sizi de çizer, yada ihraç eder, oturun maaşınızi alın, sizin işiniz bu.

sedat
sedat - 1 yıl Önce

sayın vekil cemal ım şarkısını duydunuzmu

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Sayın vekilim, bahçeli duymasın.

Yasin turp
Yasin turp - 1 yıl Önce

Bakan mee mee sesini hiç duydu mu?

İbrahim hayta
İbrahim hayta - 1 yıl Önce

Ben Denizli Çal.dan aynı sorun bizede var biden büyük menderes geçiyor yıllardır burdan kendi imlâmızla sulama yapıyorduk hem mazot parası birde su şimdi para alıyorlar buna bir çare bulunması lazım

banner151

banner251