Pancardaki 100 yıllık sözleşmeli tarım modeli hububat, ayçiçeği, bakliyatta da uygulanacak

TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan, pancardaki 100 yıllık sözleşmeli tarım modelini hububat, ayçiçeği ve bakliyat gibi diğer ürünlerde de uygulayacaklarını söyledi.

Pancardaki 100 yıllık sözleşmeli tarım modeli hububat, ayçiçeği, bakliyatta da uygulanacak
banner200

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ Genel Müdürü Mücahit Alkan, hububat üretiminde uygulanacak "sözleşmeli tarım" modelini Bursa'da tanıttı. Yenişehir'deki Sinan Paşa Külliyesi'nde kooperatif, kamu ve tarımla ilgili sektörlerin yöneticileriyle buluşan Alkan, "Sözleşmeli Üretim ile Çiftçimizin Yanındayız" başlığıyla gerçekleştirdiği sunumda pancardaki 100 yıllık sözleşmeli tarım modelini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "1 metrekare dahi ekilmemiş tarım arazisi kalmayacak" talimatından sonra hububat, ayçiçeği ve bakliyat gibi diğer ürünlerde de uygulayacaklarını söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında bu süreci hızlandırdıklarına dikkati çeken Alkan, şöyle konuştu:

"Anadolu'da birçok yerde bölge bölge dolaşarak bu sistemi anlatıyoruz. Sistemin özü şu, gerek çiftçimizin daha çok kazanacağı, mağdur olmayacağı gerek üreticimizin, sanayicimizin daha çok kazanacağı gerekse de vatandaşa hem en kaliteli hem de en uygun fiyata ürün temin etme hedefimiz var. Bu süreçte de en büyük hassasiyetimiz şu, maalesef piyasayı speküle eden birtakım kişiler, firmaların da bir an önce ortadan kalkıp hep beraber bu ülkenin üretiminin arttırılmasına yönelik bir hedefimiz var."

Tarladan rafa olan süreçte ortadaki birçok problemin kaldırılacağı sistemi kurduklarını dile getiren Alkan, "Bu sistemin inşallah 1-2 yıl içinde sektöre bir istikrar getireceğine, piyasada bu işi yapan firmaların da TÜRKŞEKER'in ortaya koyduğu bu modelle iş yapmaya başlayacağına inanıyoruz." dedi. Uygulanmak istenen modelle kontrol mekanizması kurduklarını kaydeden Alkan, modelin Türkiye ve Türk çiftçisine büyük katkılar sağlayacağını inandığını sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2020, 00:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarim
Tarim - 1 yıl Önce

Ulkemin gecmisi bu sistemlerin cozumleriyle dolu. Yeterki liyakatli insanlar is basina gelsin. Malum tarimi ilahiyatci mimar acikogretim mezunu vb meslekten buyuklerimiz yonetiliyor

Senol
Senol - 1 yıl Önce

İyi güzelde bizim fabrikaları ozellestirdiniz, biz bu hakdan mahrum olacağız bu haksızlık. Doğru işiniz olsaydı sasirirdim.

Cuma kilic.
Cuma kilic. - 1 yıl Önce

Çok güzel düşünce bu memleket de çok şey kaybettik atesimiz var ama dumanimiz tutmedi suyumuz var ama icemedik sahlanan türkiye pek yakında hainlere fırsat vermeyelim

Murat
Murat - 1 yıl Önce

Çözümü gubreyi,mazotu ilacin fiyatini indererek yapabiliriz baska bu is olmaz 25 kili map gubresi cok faydali urunlere fiyati 180 tl bu ciftci nasil alacak bu gubreyi ki kaliteli urun yetistirip sahaya sevk etsin çözüm fiyatlarin indirilmesi.

harunarican
harunarican - 1 yıl Önce

trakyadapancarbitti simdideciceklebugdayibitirin

Aydın
Aydın - 1 yıl Önce

Bu model kısa vadede faydalı olabilir ama günü kurtarmaktan öteye geçmez.Bizim asıl sorunumuz mahsülümüzü hakettiği değerden satamamamız devlet ithalat sopasını sallamak yerine gelişmiş tarım ülkelerinde olduğu gibi tatmin edici desteklemelerle bizleri teşvik etmelidir.

Hasan uygur
Hasan uygur - 1 yıl Önce

Pancarı ve şekeri getirdiginiz nokta ortada ithalatçı konumuna düşürdünüz kendi kendine yeten türkiyede ithal edilmeyen bişey kalmadı siz gölge etmeyin başka ihsan istemez saygılarımla

Garip köylü
Garip köylü - 1 yıl Önce

Evet, nasıl pancarda kota uyguladığınız gibi, hububat ta da kota uygulanarak çiftçiyi mağdur edersiniz.


banner251