Pancara üretim teşvik primi: 3 bölgede pancar eken çiftçi daha çok kazanacak

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Mücahit Alkan, kapasitelerinin çok altında pancar üreten Ağrı, Erciş ve Kars şeker fabrikalarında yıl içinde belirlenecek A kotası pancar birim fiyatının yüzde 10'u oranında ilave pancar üretim teşvik primi verileceğini söyledi.

Pancara üretim teşvik primi: 3 bölgede pancar eken çiftçi daha çok kazanacak
banner200

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü Mücahit Alkan, Erciş Şeker Fabrikasında yaptığı açıklamada, kapasitelerinin çok altında pancar üreten Ağrı, Erciş ve Kars şeker fabrikalarında 2020 yılında belirlenecek A kotası pancar birim fiyatının yüzde 10'u oranında ilave pancar üretim teşvik primi verileceğini söyledi. Bu sayede 2019 yılında üretilen 259 bin ton pancar üretimine ilaveten Erciş, Ağrı ve Kars şeker fabrikalarına toplamda 516 bin ton pancar kotası tahsis edildiğini de anlatan Alkan, "Kapasitelerinin çok altında pancar üretilen Ağrı, Erciş ve Kars şeker fabrikalarında 2020 yılında belirlenecek A kotası pancar birim fiyatının yüzde 10'u oranında ilave pancar üretim teşvik primi verilecektir. Bu sayede 2019 yılında üretilen 259 bin ton pancar üretimine ilaveten bu üç fabrikamıza toplam 516 bin ton pancar kotası tahsis edilecektir" dedi.

DOĞU ANADOLU'YA 178 MİLYON LİRA EK DESTEK 

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü Mücahit Alkan; Ağrı, Kars ve Erciş şeker fabrikalarında 2020 yılında pancar üretimindeki 516 bin ton artış veriminin üreticilere verileceğini de ifade ederek, "Pancar üretim teşvik primi ile bu bölge çiftçilerine 178 milyon TL ilave gelir sağlanmış olacağız. Bilindiği üzere, 300 TL/ton pancar fiyatı, polar artışı nedeniyle 324 TL oldu. 2019 yılında yüzde 16 polar şeker ihtiva eden bir ton şeker pancarının alım kesim fiyatı yüzde 27,66 artış ile 300 TL olarak belirlenmiş olup, Ağrı şeker fabrikasında ise polar şeker varlığındaki artış ile pancar alım fiyatı ortalama 324 TL ton olarak gerçekleşmiştir.

Uzun yıllardan beri pancar üretim kotası 2020 yılı için ilk kez Kasım ayında belirlenmiş ve taahhüt alımlarına başlanmıştı. Böylece üreticilerin tahsis edilen pancar üretim kotasına uygun miktar, sonbaharda tarla hazırlığı yapmaları ve gübrelerin sürüm öncesi toprağa verilmesi ile pancar veriminde yüzde 10 artış sağlanmış olacaktır. Bu arada, fosforlu ve potasyumlu (Kompoze) gübrelerin Türk-Şeker tarafından sonbaharda erken dönemde temin edilmesi sonucu da, çiftçi lehine 70 milyon TL tasarruf sağlanmıştır" şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 22:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
cuma. kilic
cuma. kilic - 2 yıl Önce

Toprakla. Dalga. Geçen. Hükümetler. Hep. Ömrü. Kısa. Olur çünkü oy. Deposu sanaiyicinin. Iki oyu olur. Her. Partiye. Bir. Tane verir. Cifci sabırlı. Ama. Gazabi. Ağır. Olur

Halil
Halil - 2 yıl Önce

Çiftçi olmadan ülke büyümez dışardan almayla kalkınma olmaz üretim olmayan ülke fakirlesir AKP bunu iyi bilmeli

Muşlu
Muşlu - 2 yıl Önce

Muş şeker fabrikasını satın ondan sonra hikaye anlatın durun

Zeki cesur
Zeki cesur - 2 yıl Önce

Olmayan yere teşfik ver amasyaya 100 iste 400 al teşfik verdiniz belli olsun

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Çifciyi ile dalgamı geçiyonuz belli tarım krediler ziraat Ba nkaları ilk evvela çifci in bankalar arasın dagecikmesi görün memesi lazım çifciyi AKP dönemi batırdı bunu herkes biliyor iyi tarafı var ama kötü tarafı tarım baka nı çifciyi batırdı çifci iflas etti tarlası bahcesi tıraktörünü haciz oldukta. Sonra olsa ne olur olmasa ne olur çifciyi bu hükmet kadar yok eden hükmet olmadı bide derviş oldu onlar anladı çifci in anaparahariç faizleri sildiler çifci zararda diye bunlar tuz biber ekiyolar ya çifci in tıraktörünü arabası tarlası haczedilirmi ya çifci ler düsünün ülke menfaatine emektar lar AKP kusura bakmayın canımız çokyandı çıkışın inişi vardır

OK
OK - 2 yıl Önce

Allah'ını seven suriyeden bir kibrit çöpü bile getirmesin. Tiksindim, nefret ettim artık bunlardan.

Yadigar ipek
Yadigar ipek - 2 yıl Önce

Kota cezasının bir an önce bırakılması çok mağdur durumdayız

Latif
Latif - 2 yıl Önce

Diğer iller Yunan ilimi

banner151

banner251