Pancar üreticisi taban fiyatların açıklanmasını istiyor

Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil, şeker pancarında hasadın başlamak üzere olduğunu ancak taban fiyatların hala açıklanmadığını belirterek, "Çiftçi 16 polar şeker pancarı için 390 TL, 20 polar şeker pancarı için de 460 TL taban fiyatı istiyor" dedi.

Pancar üreticisi taban fiyatların açıklanmasını istiyor
banner200

Merhabahaber.com'dan Emre Özgül'ün haberine göre, Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil, Türkiye'deki pancar üretiminin yüzde 35'inin Konya Ovası'nda üretildiğine dikkat çekti. Şeker pancarının şeker, kolonya ve dezenfektan üretiminde çok kritik bir öneminin olduğunu ve Covid-19 sürecinde de şeker pancarının gerekliliğinin ne denli önemli olduğuna vurgu yapan Bestil, şunları söyledi: “Hasat, başlamak üzere. Taban fiyatı da henüz açıklanmadı. Şeker pancarı üreticileri bir an evvel taban fiyatının açıklanmasını istiyor. Çiftçi önünü göremiyor. Geçen yıl 16 polar şeker pancarının taban fiyatı 300 TL'idi. 20 polar ise 360 liraydı. Bu sene üreticiler 16 polar şeker pancarı için 390, 20 polar şeker pancarı için de 460 TL taban fiyatı istiyor. Hükümetimiz, bu taban fiyatını inşallan belirler. Bu ülke, üreten insanların sırtından yükselir. Beklediğimiz fiyat verilirse, çiftçinin ekim için iştahı iyice kabarır.”

TABAN FİYATI İLE BİRLİKTE KOTA DA YÜKSELTİLMELİ

“Konya, bu işin üssü olsun, şehrimizin pancar kotası da yükseltilsin” diyen Bestil, “Kota en az 100 bin ton daha artırılmalıdır. Konya çiftçisinin üretme gücü, bu fabrikaların da daha fazla pancarı işleme gücü var. Gelin çağrılarımızı karşılıksız bırakmayın. Konya'nın zaten daha fazla üretebilecek kapasitesi var. Günlük 28 bin ton pancar işleniyor iki fabrikada. 18 bin ton Çumra'da, 10 bin ton da Konya Şeker'de. Gelecek yıl kesinlikle Türkiye'de olmazsa bile Avrupa'da şeker sıkıntısı olacak. Biz, bunu fırsata çevirmeliyiz. Üretimden zarar gelmez. Kotanın artımı çiftçinin de ekonomik olarak rahatlaması demek. Hayvancılar da para kazanır. Nakliye sektörü de canlanır. Aynı zamanda ülke ekonomisi de can kazanır” şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 18:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 1 yıl Önce

Sen yetistirirsin, kan ter içinde, faize para alırsın, çoluk çocuk, gece gündüz çalışırsın, sarmaya geldimi, bunların oyuncağı olursun, Allahdan korkmazlar, malını bedava versen üste para isterler. Bunların elinde oyuncak olduk.

Asaf
Asaf - 1 yıl Önce

En az 50 krş olmalı tohum ilaç gübre mazot elektrik çekilmez bi hal aldı çekirdek geçen sene 3 liraydı bu sene 15 oldu aynı artışı şeker pancarınada istiyoruz...

ali
ali @Asaf - 1 yıl Önce

yalandan kim ölmüş çekirdek 4 lira

Mustafa
Mustafa - 1 yıl Önce

Hansın ürününe verdiklerini Hasan a vermezler yormayın kendinizi elin sünnetsiz gavuru bizden iyifiata satıyor

ali sarı
ali sarı - 1 yıl Önce

şekere zam yapılmadan pancara zam yapılırsa gelecek yıl pancarı hangi fabrikaya satacak herkes aklını başına alsın

banner151

banner251