Pancar üreticisi nakliye ücretinden mağdur!

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde pancar üretimi yapan çiftçi Abdi Ege, Türkşeker’in belirlediği nakliye ücretine tepki gösterdi.

Pancar üreticisi nakliye ücretinden mağdur!
banner200

ÖZEL HABER / Pancarda nakliyesinin 2 yıl öncesine kadar fabrikaya ait olduğunu ve çiftçinin ekstra bir ücret ödemek zorunda kalmadığını vurgulayan Ege, ancak 2 yıldır nakliye ücretinin düşük belirlenmesinden dolayı çiftçinin büyük bir mağduriyet yaşadığının altını çizdi. Bu yıl nakliye ücreti olarak 82 kuruş belirlendiğini ancak kendilerinin 110 kuruştan taşıttırdıklarını dile getiren Ege, “buna fire bedelini de eklediğimizde tonda kaybımız 400-500 lirayı buluyor” dedi. 

40 GÜNDE POLAR 16.5'DAN 13.5'A DÜŞTÜ

Diğer yandan Elazığ Şeker Fabrikasında 40 gün önce verdikleri pancarın polarının 16.5 geldiğini ancak şuanda polar değerinin 13.5, 14’e kadar düştüğünü ifade eden Ege, “Aynı pancar, şimdi nasıl oluyor da poları bu kadar düşüyor anlamış değilim” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan pancar alım fiyatına da tepki gösteren Ege, “Sayın Cumhurbaşkanımız pancar alım fiyatını yüzde 25 artırarak iyi bir fiyat verdiklerini söylüyor. Peki geçen yıl aldığımız gübre 2 bin liradan 5500 liraya çıkmış durumda. Pancar alım fiyatına yüzde 25 zam yapıldı ama gübreye yüzde 300 zam geldi, Cumhurbaşkanımız bunu niye söylemiyor” diye tepki gösterdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
üretici
üretici - 4 hafta Önce

organik yumurta ekmeklazım nasıl olsa hizmet aracları koli koli bedava taşıyormuş,,,,,,,

banner151

banner251