Pancar alım fiyatını böyle eleştirdi: Çiftçi pancar ekmek yerine dolar alsaydı ne olurdu?

Şeker pancarı taban fiyatına tepkiler gelmeye devam ederken, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dikkat çeken bir kıyaslamada bulundu. Gürer, sene başında 10 bin dolar alıp bir kenara bırakarak hiç bir iş yapmayan vatandaşın 25 bin lira kazanırken, üreterek emek veren pancar çiftçisinin ise zarar ettiğini dile getirdi.

Pancar alım fiyatını böyle eleştirdi: Çiftçi pancar ekmek yerine dolar alsaydı ne olurdu?
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkşeker tarafından açıklanan 2021 yılı şeker pancarı alım fiyatlarına tepki gösterdi. Üretim maliyetinin geçen yıla göre yüzde 50’den fazla arttığını  söyleyen Gürer, geçen yıl 300 lira olan 16 polar şeker pancarında bu yılki artış oranının yüzde 11’de kalmasının üreticilerde şok etkisi yarattığını ifade etti.

Döviz kurları ile şeker pancarı taban fiyatına yapılan artışla ilgili olarak ilginç bir kıyaslama yapan Gürer, sene başında 5.80 TL olan dolar kurunun bugün 8.30 TL’ye çıktığını hatırlatarak, “Sene başında dolar kuru 5.80 TL idi. 10 ay sonra geldiğimiz noktada dolar 8.30 TL’ye yükseldi. Dolar 2.50 TL arttı. Doların artış oranı sene başından bu yana yüzde 43’ü geçti. Ocak ayında 58 bin lira karşılığında 10 bin dolar alıp bir kenara koyan vatandaş, 10 ay önce aldığı doları bugün TL’ye çevirirse 83 bin lira alacak. Yani 10 ayda 25 bin lira kar etmiş olacak. Dolardaki artışı pancar üreticileri açısından değerlendirdiğimizde ise ortaya vahim bir tablo çıkıyor. 10 bin dolar karşılığı bir maliyetle 58 bin lira harcayarak ekim yapan üretici, ürettiği üründen, hiç çalışmadan 25 bin lira kazanan vatandaş kadar para kazanamayacağı gibi zarar edecek…”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 12:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Klas tarım
Klas tarım - 13 ay Önce

Geçmiş yıllarda T.M.O nun 2. .3.4 yıllik seferi afet v.s.durumlar için Bugday stoku bulunurdu bizde serbes tacir olarak t.m.o. dan alır fabrikalara satar istihdam olurdu ancak şimdi ucuz bugdayı sadece san.fab.lara verliyor fakat fabrikalar ucuza aldığı bugdayı piyasaya yansıtmayıp aradaki farkı ?

Ercan ozbey
Ercan ozbey - 13 ay Önce

Dolar parayla aliniyo

banner151

banner251