Pancar alım fiyatı açıklandı! 2022 yılı pancar alım fiyatı çiftçi için ne anlam ifade ediyor?

Türkşeker, 2022/2023 üretim dönemi pancar alım fiyatını açıkladı. Buna göre 16 polar için şeker pancarı baz alım avans fiyatı 800 TL oldu. Çiftçiye ayrıca 50 TL yaş pancar posası bedeli ve kota taahhüdünü tamamlayanlara da 25 TL kota tamamlama primi ödenecek.

Pancar alım fiyatı açıklandı! 2022 yılı pancar alım fiyatı çiftçi için ne anlam ifade ediyor?
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkşeker 2022/2023 üretim dönemi pancar alım fiyatını açıkladı. Buna göre, 16 polar için şeker pancarı alım fiyatı 800 TL olurken, üreticinin teslim ettiği her ton pancar için 50 TL yaş pancar posası bedeli ve 25 Tl/ton da kota tamamlama primi ödenecek. Ayrıca üretimi teşvik etmek için geçen yıl 3 olan avans bedeli 4’e ve 18 TL olan avans tutarı da 36 TL’ye çıkarıldı.

MİLLİ GAZETE BİR HAFTA ÖNCE DUYURMUŞTU

Milli Gazete, 12 Ocak’ta yaptığı haberde, 2022/2023 yılı pancar alım fiyatının 800 TL olarak açıklanacağını duyurmuştu. Türkşeker’den akşam üstü yapılan açıklamada Milli Gazete’nin haberi teyit edilerek 2022/2023 yılı pancar alım fiyatının 16 polar için 800 TL olarak belirlendiği kaydedildi. 

TÜRKŞEKER PANCAR ALIM FİYATI AÇIKLAMASINDA ŞUNLAR KAYDEDİLDİ

Açıklamada şunları kaydedildi: "2022 yılında Şirketimiz ile üreticiler arasında akdedilen şeker pancarı üretim sözleşmesi kapsamında üretilen % 16 polar şeker ihtiva eden firesi düşürülmüş net 1 ton A kotası şeker pancarı baz alım avans fiyatı 800 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca üreticilerimizin teslim ettiği her ton pancar için 50 TL yaş pancar posası bedeli ve 25 TL/ton kota tamamlama primi ile birlikte 2022/2023 üretim dönemi şeker pancarı fiyatı 875 TL/ton olacaktır.

Ayrıca; 3 olan avans adedi 4’e, 18 TL/ton olan avans tutarı % 100 artırım yaparak 36 TL/ton’a, Çiftçilerimize istihkak olarak verilen posa oranı % 17’den % 20’ye, çıkarılmıştır” 

PEKALA AÇIKLANAN FİYAT VE DİĞER UNSURLAR ÇİFTÇİ İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR? 

Artan girdi maliyetlerinden dolayı çiftçi zor bir dönemden geçerken, açıklanacak pancar alım fiyatının miktarı üretim açısından büyük önem taşıyordu. 16 polar için açıklanan 800 TL/ton alım fiyatı çiftçiyi aman aman üretime teşvik edecek bir rakam olarak görülmüyor. Diğer yandan her ton pancar için 50 TL yaş pancar posasının verilecek olması çiftçiye artı bir kazanç getirmeyecek. Çiftçi zaten aldığı küspeyi piyasada satabiliyordu. Bu kararla çiftçi isterse küspeyi almayarak bunun parasını Türkşeker’den almış olacak. Yine 25 TL/Ton kota tamamlama primi, çiftçiye ek bir gelir olacak ancak bu primi taahhüt ettiği kotasını tamamlayanlar alacak, tamamlayamayanlar bu primi alamayacaklar. Örneğin geçen yıl kuraklıktan dolayı bir çok çiftçi taahhüt ettiği kotayı tamamlayamamıştı. 

AVANS ADEDİNİN VE MİKTARININ ARTIRILMASI ÜRETİMİ TEŞVİK İÇİN ÖNEMLİ BİR KARAR

Daha önce çiftçiye ödenen çapa, sulama ve söküm avans sayısının 4’e ve avans başı ödenecek miktarın yüzde 100 artırılarak 18 TL’den 36 TL’ye çıkarılması üretimi teşvik etmek açısından önemli görülüyor. Çiftçi üretim aşamasında piyasaya fazla muhtaç olmadan, avans ödemeleri ile girdilerini temin edebilecek. 

AÇIKLANAN 800 TL ALIM FİYATI TAM BİR YIL SONRA ÇİFTÇİNİN ELİNE GEÇECEK! BİR YIL İÇİNDE YAŞANACAK KAYIPLAR ÇİFTÇİYE ÖDENECEK Mİ?

Pancar alım fiyatında çiftçiyi tedirgin eden konuların başında, açıklanan fiyatın çiftçiye bir yıl sonra ödenecek olması geliyor. Pancar alım fiyatının geçen yıla göre yaklaşık yüzde 100 artırılarak 800 TL/Ton olarak açıklanması çiftçinin lehine gibi görünse de bu para çiftçiye gelecek yıl Şubat, Mart ayında ödenecek. Yani önümüzdeki bir yıl içinde enflasyonda yaşanacak her bir puanlık artış, mazot, gübre ve elektrik fiyatlarındaki her bir kuruşluk zam, çiftçinin pancar alım fiyatını da bir yıl içinde eritip gidecek. 

SEKTÖR YETKİLİLERİ UYARIYOR

Sektör yetkilileri işte bu konuda çiftçiye kesin bir taahhüt verilmesi gerektiğini aksi takdirde bu belirsizliklerden dolayı çiftçinin pancar üretiminden uzaklaşabileceğine dikkat çekiyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2022, 22:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi
çiftçi - 4 ay Önce

Zaten fiyat açıklamasını türkşekere bırakmalarından belliydi yoksa epey yaygara yaparlardı bu fiyatı açıklayanların artık insanlıkla vicdan merhametle işleri kalmamış girdi maliyetlerinin zam oranına bak üstüne birde parayı bir yıl sonrasına bırak su desen ayrı sıkıntı pancar çiftçisi yeni fiyatın hayırlı olsun

EMRE
EMRE - 4 ay Önce

EKSİNDE GÖRELİM,PANCARI TESLİM ETTİKTEN SONRA HERŞEYE %300 ZAM GELİNCE FULL ZARAR EDER,ERTESİ SENEDE ZARARI ÇIKARACAM DİYE AYNI OYUNA DEVAM,NİYR DİYEMİYOR 800 TL ARTI ENFLASYON FARK ÖDEMESİ YAPACAM DİYE,DOLARCIYA ÔDÜYOR,FAİZCİYE ÖDÜYOR ÇİFTÇİYE ANANIDA ALGİT,BİZ EKMEYECEZ,SANDIĞI BEKLEYECECEĞİZ,BU SENE ÇİFTÇİ SANDIK GELENE KADAR,KAZANDIĞI PARAYI TARLAYA YATIRMAYACAK,BU SENE ÇİFTÇİ ANTALYADA TATİL YAPACAK,EKİM İŞİNİ SENEYE KEYFİMİZ İSTERSE YAPARİZ.

Pancar çiftçisi
Pancar çiftçisi - 4 ay Önce

Geçen yıl zorlu şartlarda borçlanarak pancar ekimi yaptık verim alamadık verdiğimiz pancarın parasını alana kadar paramız pul oldu hiçbir değeri kalmadı borçlar mazota litre olarak yazıldığından iki katına çıktı alacağımız para yerinde sayıyor bu şartlarda kimse ekim yapmaz artık birçok insan pancar üretimini bıraktı artık pancar şekeri yerine nişasta bazlı şeker tüketeceğiz ülke olarak 2021 yılı pancar çiftçisini bitirdi ismini dahi duymak istemiyoruz pancarın artık...

Ali
Ali - 4 ay Önce

Elektirik gübre mazot ya yükselirse yine 875 den mi alacaksınız

hamdolsun
hamdolsun - 4 ay Önce

konyalılar hedin ekin gari reisinize dua edin ..

enevsehirlileri unutma
enevsehirlileri unutma @hamdolsun - 4 ay Önce

hamdolsun

Seçkin
Seçkin - 4 ay Önce

Yağ ve şeker seneye altın olur. Çiftçi nin helvasını yeriz

Emir koken
Emir koken - 4 ay Önce

Herseye % 125 %200 zam geliyor neden pancar fiyatını % 100 zam yapıyoruz elektrik.%125 zam mazota %120 zam hele birde gübre %400 zam bu şekil zamla kimse pancar ekmez ekse bili yarı yarı düşer

Seçkin
Seçkin - 4 ay Önce

İlk önce 2021 in paralarını ödeyip sonra açıklasanız daha şık olmazmı?


banner151