Pamukta üretim değil ithalat teşvik ediliyor: 3 yıldır prim desteği artmıyor!

Ziraat Mühendisi Ergin Kahveci sonhaber16.com'daki yazısında pamuk üretiminde yaşanan çelişkiye dikkat çekti. Kahveci, pamukta üretim azalırken ithalatın arttığını ancak üretimi teşvik edecek prim desteğinin de 3 yıldır arttırılmadığını vurguladı.

Pamukta üretim değil ithalat teşvik ediliyor: 3 yıldır prim desteği artmıyor!
banner200

Sonhaber16.com yazarı ziraat mühendisi Ergin Kahveci, 'Tarım ve Tekstil' başlıklı yazısında Türkiye'nin pamuk üretiminde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Türkiye'nin kendisinin üretme imkanı bulunmasına rağmen 1 milyon ton pamuk ithalatı yaptığına vurgu yapan Kahveci, uygulanan yanlış politikalara işaret etti.

Pamukta ithalatın Türkiye için ciddi bir sorun olmasına rağmen üretimi teşvik edecek bir politikanın uygulanmadığını dile getiren Kahveci, pamuk prim desteklerinin de 3 yıldır arttırılmadığını kaydetti. Pamukta ufak tefek dokunuş ve tişvikler ile üretimin arttırılmasının mümkün olduğunun altını çizen Kahveci, "Biz ne yapıyoruz: 3 yıldır ayni primi uyguluyoruz. 80 krş/kg. Verim miktarını da 600-kg dan 450 kg'ma düşürüyoruz. Yani prime tabi verim miktarını standart uyguluyoruz. Yani üretme diyoruz sanki!" değerlendirmesinde bulundu. 

Pamukta hasat sezonunun geldiğini ancak hala fiyat açıklanmadığını belirten Kahveci, pamuk için prim dahil 6, 6.5 TL fiyat olmazsa gelecek yıl ithalatın daha da artmasından endişe ettiğini kaydetti. Kahveci, şunları kaydetti: "Pamuk hasat sezonu geldi. Hâlâ fiyat yok ortada. Üstelik bu yıl Pamuk üretiminde farkedilir azalma bekleniyor. Ve Pamuk için prim dahil 6-6,5 TL fiyat olmazsa gelecek yıl ithalat rakamı 7,5 milyar doları geçer diye korkuyorum. Oysa bizim bunu bir iki yıl içinde 2,5 milyara çekmemiz mümkün. Soruluyor ya büyüyoruz biz görmüyoruz diye işte böyle büyüyoruz. İthalat üzerinden yani. Haliyle Hasan'a umut Gringo'ya dolar düşüyor" 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 21:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 1 yıl Önce

Pamukta 203 krş destek çiftçiyi rahatlatır,bir dönüm pamuk 1000 liraya üretiliyor,,tarla kirası hariç,,gringoyu destekleyen akpe nın pamuğa 200 krş destek vermiyeceği kesin ,,tıpkı ANAP gibi tarım düşmanı bunlar,,padişahlığı mı ilan etmiş kişilerden halk ne bekler,,,,

Osman
Osman - 1 yıl Önce

Bu ülkenin tarım ile uğraşan bütün kesimi bu iktidar partisinin amacının ne olduğunu anlamış olduk bunlar bir kaç yandaş zengin paralı ağaları tarım ithalatı üzerinden ihya etmek bu ülkede tarım üretim bitmiştir bu anlayış sürdüğü sürece

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

80 binlira olan araba 300 binlira olmuş bide enflasyon artmıyor diyorlar

banner151

banner251