Pamuk nasıl hasat edilir?

Diyarbakır'da Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerince görevlendirilen teknik personellere pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı.

banner255
Pamuk nasıl hasat edilir?
banner200

İlçe Müdürlüklerince görevlendirilen teknik personellere, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünce 09-13 Eylül 2019 tarihleri arasında İl Müdürlüğümüz konferans salonunda kontrolörlük eğitimi verilerek; 12.09.2019 tarihinde Makine başında pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar uygulamalı olarak anlatıldı.  

Diyarbakır'da 2019 pamuk toplama sezonunda İVA verilerine dayanılarak tahmini 56300 Ha. Pamuk ekilişi yapıldığı.  Ekimi yapılan pamuğun yaklaşık  % 95'inin pamuk toplama makineleri ile hasat edilmesi bekleniyor.

İl Müdürlüğü Kırsal kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü Eğitim Birimi personeli, Ziraat Teknikeri Necati Alban ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personeli Ziraat Mühendisi Siracettin Altındağ tarafından Pamuk ekiliş alanlarının yoğun olduğu ve Pamuk Toplama Makinası ile hasat yapılan Bismil, Çınar, Ergani, Kayapınar, Silvan, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde; İlçe Müdürlüklerince görevlendirilen teknik personellere yönelik pamuk toplama Makinası ile hasatta uygulamalı ölçüm yöntemleri anlatıldı. 13.09.2019 tarihinde Kursiyerlere katılım belgeleri İl Müdür Yardımcısı Mehmet Şefik Türker ile Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Naide Erdoğmuş tarafından takdim edildi.

Gerçekleştirilen eğitimde kontrolörlere;  Pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta, pamuğun kalitesini koruyarak tarladaki pamuğun zamanında, en az ürün ve kalite kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek, pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta meydana gelen ürün kayıp ve hasarlarını en alt seviyede tutmak, eğitimsiz ve donanımsız makineli hasat hizmeti verilmesinin önüne geçerek kamu düzeni ve kamu güveninin korunması amacıyla Diyarbakır İli mülki hudutları dâhilinde; pamuk toplama makinelerinin çalıştırılmaları, kullanımları, kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251