Pakdemirli saman ithalatı tartışmalarına böyle cevap verdi: Kimsenin köylümün moralini bozmaya hakkı yok!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kayseri'den önemli açıklamalar yaptı. Saman ithalatı tartışmalarına cevap veren Pakdemirli, "Kimsenin bu ülkede benim üreticimin, köylümün moralini bozmaya hakkı yoktur" dedi.

Pakdemirli saman ithalatı tartışmalarına böyle cevap verdi: Kimsenin köylümün moralini bozmaya hakkı yok!
banner282

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Saman ithal ediliyor' sözlerine ilişkin, "Türkiye, kendi kendine yeterli bir ülkedir. Kimsenin bu ülkede benim üreticimi, köylümün moralini bozmaya hakkı yoktur. Klavye silahşörlerinin, bir kısım medyanın yalan yanlış haberlere ne hakkı vardır, gıda maddeleri üzerinden kimsenin de spekülasyon yapmaya hakkı yoktur" dedi.

Bir dizi programa katılmak üzere Kayseri'ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ilk olarak Kayseri Valiliğini ziyaret etti. Burada Vali Şehmus Günaydın ve il protokolü tarafından karşılanan Bakan Pakdemirli, daha sonra Melikgazi Belediyesi Toplantı Salonu'nda katıldığı sektör toplantısında Kayseri'nin meşhur pastırmasını keserek tadına baktı.

Toplantıda konuşan Bakan Pakdemirli, 193 ülkeye tarımsal ürün ihraç edildiğini belirterek, "Sürekli Kayseri'nin dertleriyle dertlendik. Son bir buçuk yıl içerisinde başlayan ekonomik taarruzla birlikte her sektörde olduğu gibi tarım ve orman sektöründe ekonomik koşullar etkilendi. Biz de mümkün mertebe çiftçimizi koruduk. Son 17 yılda tarımsal hasıla yüzde 486, bitkisel üretimimiz yüzde 20 artmış. 193 ülkeye bin 827 tarımsal ürün ihraç ediyoruz. 45 dakika şarj ile 7 saat çalışabilen elektrikli prototipini geliştirdik.

2001'de 1,8 milyar TL destek veriyorken, 9 kat artışla 2019'da destekleri 16,1 milyar TL'ye çıkardık. 2020 yılında tarımsal desteklemelerimizi bir önceki yıla göre yüzde 36 artış sağladık. Türk tarımı yıllık ortalama büyüme oranı birçok Avrupa ülkesine göre ileride. Bu başarı iktidarımızın başarısı değil. Destek bizden, gayret sizden, bereket Allah'tan. 193 ülkeye tarımsal ürün ihraç ediyoruz, 5.3 milyar dolar dış ticaret fazlası olan ülkeyiz" dedi.

BAKTIM İSVİÇRE'DEN 32 KİLO GETİRİLMİŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Saman ithal ediliyor" sözlerine de cevap veren Bakan Pakdemirli, "Bu günlerde polemik başladı, 'Efendim Türkiye saman ithal eden bir ülkedir.' Hakikatleri bükmeye çalışanlar var ülkede. Bu akıl tutulmalarını yaşıyor olmaktan vazgeçmemiz lazım. Tarım, siyaset üstü bir meseledir. CHP'nin genel başkanına bir kağıt tutuşturuyorlar, diyorlar ki 'Efendim saman ithal ediyoruz.' Baktım İsviçre'den 32 kilo getirilmiş. Türkiye, kendi kendine yeterli bir ülkedir. Kimsenin bu ülkede benim üreticimi, köylümün moralini bozmaya hakkı yoktur. Klavye silahşörlerinin, bir kısım medyanın yalan yanlış haberlere ne hakkı vardır, gıda maddeleri üzerinden kimsenin de spekülasyon yapmaya hakkı yoktur" ifadelerini kullandı.

AK PARTİ DÖNEMİNDE DESTEKLER 12 KAT ARTTI 

AK Parti döneminde tarımsal desteklerin 12 misli arttığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tarımsal destekler 12 misli arttı AK Parti iktidarı döneminde. İnşallah önümüzdeki yıllarda da üreticimizin yanında olacağız. Toplamda 44 milyar TL hayvan üretim desteği verdik. Avrupa Birliği'nde toplam hayvan varlığında birinci sıradayız, büyükbaş hayvan varlığında ikinci sıradayız. AK Parti iktidarı tarımsal toprakları koruyor, performansı son derece iyi."

ELEKTRİKLİ TRAKTÖRÜ BU SENE ÇİFTÇİYE ULAŞTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Çiftçileri bu yıl elektrikli traktörle buluşturmayı düşündüklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, "Elektrikli traktör geliştirdik. İnşallah bu sene sonlanmadan bantlardan da çıkmak üzere. 105 beygir gücünde, manevra ve dümenleme kabiliyeti olan bir prototip geliştirdik. İnşallah çiftçimize bu sene sonlanmadan seri üretim olarak ulaştırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 14:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

VAllahi ben üretici, köylüden, çiftçiden model olduğunu zannetmiyorum. Durum vahim. Üzüldüğün şey partimle, üreticinin arasının niye bu kadar acilmas iyi bir şey değil.

Musa
Musa - 2 yıl Önce

Allah aşkına bırak o koltuğu

Siyasette en iyi tartışma saman tartışmasıdır.
Siyasette en iyi tartışma saman tartışmasıdır. - 2 yıl Önce

Muhalefet saman ithal ediyorsunuz diyerek iktidara çok iyi baskı yapıyor. Üretmesi en basit bir seyi bile ithal etmek tamamen ekonominin iflas ettiğini gösteriyor. Bu bakımdan ben bu tartışma çok yerinde buluyorum.

Adalet
Adalet - 2 yıl Önce

Ben senin çiftçin değilim sen beni değil yandaşlarını temsil ediyorsun

Cengaver
Cengaver - 2 yıl Önce

2001 de 1 kilo buğday kaç lira veya 1 dolar ne kadar dı ALLAH ıslah etsin

Cuma
Cuma - 2 yıl Önce

Saman dış satımı yasaklanmalı.Yoksa içerde fiyatlar kontrolsüz artıyor

Ercan yılmaz
Ercan yılmaz - 2 yıl Önce

Sovan larımızı çöpe gidecek alan yok soran yok ne yapmak istiyorsunuz şeyin bakan cifciyi böylemi koruyorsinuz

Kadir özdemir
Kadir özdemir - 2 yıl Önce

Şov yapmaya gerekyok köylüyü zaten özel bankalara satıldı ve tarımkırediler şuan köylünün herşey i hacize kaldırmış ve köylüye tarımkırediler in yapılandırma dedikleri hazı r OLAN parayla yapılandırma istiyorlar köylü olsa yap mazmı köylünün morali diyil ölmüş seron dahi derman olmuyor bunu çokiyibiliyolar halkı kandırmasınlar köylü tarlalarını eklemedi yazık neriye gidecek bu didişme