Osmangazi Köprüsü'nün çevresinde yatırım için alınan araziler tarıma kazandırılacak

Osmangazi Köprüsü'nün çevresinde yatırım amaçlı alınan ancak işletilmeyen tarım arazilerinin, kurulacak bir işletme modeliyle tarıma kazandırılması amaçlanıyor.

Osmangazi Köprüsü'nün çevresinde yatırım için alınan araziler tarıma kazandırılacak
banner200

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karamürsel Kaymakamlığı tarafından hazırlanan "Karamürsel'de İşlenmeyen Tarım Arazisi Kalmasın" projesinin desteklenmeye hak kazandığını belirtti. MARKA'nın her alanda çok önemli projeleri desteklediğini vurgulayan Çöpoğlu, şunları söyledi:

"Osmangazi Köprüsü'nün yapımının gündeme gelmesinden itibaren Karamürsel'de yaşamayan pek çok yatırımcı buralardan arazi satın almış. Bu araziler şu an işlenmiyor, atıl durumda. Karamürsel Kaymakamımız, MARKA'nın destek verdiği bu projeyle bu arazilerin tespitini yapacak. Daha sonra buradaki arazi sahipleriyle görüşmeler yapılacak. Onlarla büyük bir uzlaşmayla burada bir işletme modeli kurulacak. Bu atıl durumdaki araziler tespit edilecek. Bu araziler nasıl ekonomiye kazandırılır, burada hangi tür bitkiler daha iyi yetişir. Ayrıca bunların pazarlaması, çiftçilerin eğitilmesi de önemli. Türkiye'de ilk ve örnek bir proje olacak. Karamürsel ilçemiz, Kocaeli'deki tarıma elverişli arazilerin bulunduğu çok güzel bir ilçemiz, pazara en yakın ilçemiz. Yeni dönemde özellikle bu pandemi döneminde de tarımın, gıda güvenliğinin ne kadar önemli olduğu hem ülkemizde hem dünyada bir kez daha anlaşıldı."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2020, 17:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yapma böyle
Yapma böyle - 1 yıl Önce

Ülkedeki kafaya bak
Önce tarım arazilerini yol ile perişan ediyor. Sonra buraları tarıma kazandırmaya çalışıyor. Helal olsun

banner151

banner251