Nohut ve yeşil mercimekte yapılan iki müdahale üretimde rekor artış getirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, nohut ve yeşil mercimekte desteğin artırılması ve TMO'nun alım garantisi vermesinden dolayı üretimin rekor seviyede arttığını belirtti.

Nohut ve yeşil mercimekte yapılan iki müdahale üretimde rekor artış getirdi
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, her yıl 10 Şubat’ta kutlanılan Dünya Bakliyat Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Bakan Pakdemirli mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Dünyada 2 milyardan fazla insan için protein kaynağı olan yemeklik baklagiller, insan beslenmesindeki bitkisel proteinlerin %22’sini, karbonhidratların %7’sini, hayvan beslenmesindeki proteinlerin %38’ini, karbonhidratların ise %5’ini sağlamaktadır.

Ülkemiz baklagillerin gen merkezi olup, tarla bitkileri ekim alanları içinde tahıllardan sonra ikinci sırada gelmektedir.

Baklagiller, istihdama olan katkıları, ihracat potansiyelleri, ekim nöbetine kolayca girebilmeleri, nadas alanlarının azaltılmasında etkili olmaları, besin değeri yönünden zengin olmaları nedeniyle üretim ve tüketimde önemli bir ürün grubudur.

Üretim avantajımızın olduğu bu ürünlerde ihracatçı konuma gelebilmek için 2017 yılına kadar 300 TL/ton olan pirim desteklerini, 2018 yılından itibaren 500 TL/ton olarak vermeye başladık. Ayrıca 25 yıl aradan sonra TMO’nun görev alanına bakliyat ürünlerini dahil ederek alım garantisi vermeye başladık.

Tüm bu politikalar sayesinde nohut ve yeşil mercimek üretimimiz rekor seviyelere çıkmıştır. Nitekim son iki yılda nohut ekim alanlarımız  %32, yeşil mercimek ekim alanlarımız  %72 oranında artmış, üretimimiz ise 2019 yılında 2017 yılına göre nohutta %34 artışla 630 bin tona, yeşil mercimekte %45 artışla 44 bin tona yükselmiştir.

Özellikle nohutta artan üretim sayesinde ülkemiz net ihracatçı konumuna gelmiştir. Nohut ihracatımız; 2017 yılında 23 bin ton iken 2018 yılında 117 bin tona, 2019 yılında ise 127 bin tona yükselmiştir”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 16:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eyup gedik
Eyup gedik - 2 yıl Önce

Tarım Bakanı olmadık işlerle urasıyor cifci icralık onlardan haberiyok kalıba

Abdullah
Abdullah - 2 yıl Önce

Merhaba başkanım herşey zamanında güzel masulummuz çıkıyor fıyat duşuyor destekler zaman sız yatıyor

banner151

banner251