Nohut peşkeşi Türkşeker'de terfi getirdi! Şeker satışları şaibeli isme teslim edildi!

Türkşeker Tarım’da ortaya çıkan şaibeli arpa buğday satışı ile nohut peşkeşinin hesabı kimseye sorulmazken, bu peşkeşi çekenlerin de Türkşeker Genel Müdür Mücahit Alkan tarafından gayri resmi olarak terfi ettirildiği ortaya çıktı.

Nohut peşkeşi Türkşeker'de terfi getirdi! Şeker satışları şaibeli isme teslim edildi!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Türkşeker Tarım’da ortaya çıkan nohut peşkeşi ve şaibeli arpa buğday satışı, TÜRKŞEKER’de terfi getirdi! Kamuya ait şeker fabrikalarında üretilen şekerlerin satışı, nohut peşkeşi ve şaibeli arpa buğday satışı ile ismi gündeme gelen Ercan Yeşilyurt’a teslim edildiği ortaya çıktı. Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan’ın ortaya çıkan şaibelerden dolayı Türkşeker Tarım’da genel müdür vekilliğinden alınan Ercan Yeşilyurt’tan vazgeçememesi dikkat çekiyor.

ŞAİBELİ SATIŞ VE NOHUT PEŞKEŞİNİN HESABI KİMSEYE SORULMADI!

Çiftçinin ürününü değerinde alarak gıda piyasasını regüle etmesi için büyük umutlarla kurulan Türkşeker Tarım’da ortaya çıkan şaibeli satışların üstü örtülürken, sorumlular hakkında ise hiçbir işlem yapılmaması manidar bulunuyor. Bilindiği üzere Türkşeker Tarım’da arpa buğday satışları hiçbir duyuru ve ilana çıkılmadan toplu halde belli firmalara satılırken, piyasa fiyatı 8 lira olan nohudun da yine hiçbir duyuru ve ilana çıkılmadan Ankara merkezli bir firmaya 4.93 TL’den satıldığı ortaya çıkmıştı. Peşkeş ve şaibeli satışların ardından Türkşeker Tarım’ın Genel Müdür Vekili Ercan Yeşilyurt ise göstermelik olarak bu görevinden alınmıştı.

RESMİ GÖREVİ OLMAMASINA RAĞMEN ODA VERİLDİ

Gelinen noktada Ercan Yeşilyurt’un resmi bir görevi olmamasına rağmen Türkşeker’de bir oda verildiği ortaya çıkarken, alınan bilgilere göre şeker ve küspe satışlarının bu isim üzerinden yapılacağı kaydediliyor.

TÜRKŞEKER TARIM’DAKİ TECRÜBELERİNDEN İSTİFADE EDİLECEK!

Yeşilyurt’un Türkşeker Tarım’da iken firmalarla olan diyaloğundan istifade edileceği dile getirilirken, bu durum TÜRKŞEKER’in nasıl yönetildiğini de gözler önüne serdi.

PAZARLAMA GENEL MÜDÜRE BAĞLI

TÜRKŞEKER’de şeker satışları Türkşeker Tarım üzerinden yapılırken, gündeme gelen şaibeli satış ve peşkeş haberlerinden sonra Varlık Fonu’nun Türkşeker Tarım üzerinden şeker satışlara sınırlama getirdiği öğrenilirken, yeni durumda şeker satışlarının doğrudan TÜRKŞEKER üzerinden yapılması planlanıyor. Türkşeker’de pazarlamanın da doğrudan Genel Müdür Mücahit Alkan’a bağlı olması dikkat çekerken, Alkan’ın aynı zamanda Türkşeker Tarım’da da Yönetim Kurulu Başkanı olması, şeker satışlarında alınan kararları da tartışmalı hale getiriyor. Alkan’ın Türkşeker’de resmi bir görevi bulunmamasına rağmen Ercan Yeşilyurt’a kurumda bir oda vermesi anlamlı bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 01:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel
Personel - 3 ay Önce

Çuval şekerde devlet liste fiyatı 212 tl. Şu an piyasada Çuval şeker 145-155 tl den satılıyor. Bu fiyattan satılma sebebi ise Türk şekerin piyasaya ürün vermemesi. Geçen yıldan elinde stok olmasına rağmen piyasa ürün vermiyor. Bunu fırsat bilen özel fabrikalar kendi zammını yapmış durumda. Fahiş fiyatların konuşulduğu bir dönemde, Türk şeker piyasayı rahatlatmıyor. Çünkü Toz şekeri satan Tarım AŞ’ye Türk şeker ürün vermiyor. Sebebi ise Nohut, Arpa, Buğday ve Mısır gibi komisyoncularla satılmasından korkuyor. Bu anlamda Türk şeker Fabrikalarında halen sağduyulu birkaç GMY varki ürüne sahip çıkmaya çalışıyor. Yazınızda Ercan’a terfi demişsiniz. Terfi değil bu ama Ercan dan vazgeçemezler. Çünkü komisyonlu satışlarda hep Ercan’ın imzası var. Mücahit’in eşine dostuna komisyonlu satışları Cumhur ve Ercan yaptı. Belgeleri imzalayan; bazen Ercan ile Talip bazılarını da Ercan ile Mücahittir. Yani Mücahit’in kara kutuları Cumhur, Ercan, Taliptir. Elif tuza ayrıldı bunlarla anılmak istemiyormuş ve hırsızlıklarını sonradan farketmiş ayrıldıktan sonra konuşmaya başladı. Genel Müdür Muhammet ise tüm olanı biteni bizzat şahidi olduğu halde halen bunlarla Tarım Aş. de çalışmaya devam ediyor yani adını sen koy. Tarım Aş de olan biten her şeyin belgeleri, videoları, kayıtları var. Neden mi ortaya çıkmıyor. Herkes her şeyi bildiği halde bir şey yapmadığı ortamda elbette çıkmaz. Ama bekletilir. Yani hiç kimse bu işleri tereyağından kıl çeker gibi hallettiğini düşünmesin. Üstüne üstlük Ercan şirkette sevdiği personelleri başka kurumlara geçtiklerinde veya Belediye başkanı olduklarında oraya da götürmeyi vadediyor gülerimsin ağlarımsın.

Çalistirilmayan
Çalistirilmayan @Personel - 3 ay Önce

elifin soforu vardi bi ara.torpil bi hayli yukaridan galiba.elif isten cikti.arac gitti.sofor?insanin aklinda deli sorular

Personel 33
Personel 33 @Personel - 3 ay Önce

İşe gelmeyen herhangi bir mesai yapmayan personeller yanı bankamatik memurları da var Türk şeker Tarımda maalesef

Personel yanıt
Personel yanıt @Personel - 3 ay Önce

245 - 255 fiyat yanlış yazmışsınız

Personel 3
Personel 3 - 3 ay Önce

Tarımdan haber bence Türk şeker tarım on faaon yem ürettirdiği fabrikaları da araştırmalı nohut hikaye kalır kepek ve hammadde tedariğinde

banner151