NASA'dan Türkiye ile ilgili kaygılandıran kuraklık haritası!

NASA'nın resmi sitesinde paylaştığı haritada, Türkiye'de ortalamanın altındaki yağışlar sebebiyle Türkiye'deki içme suyu kaynakları ve yeraltı su rezervlerinin etkilendiği belirtildi.

NASA'dan Türkiye ile ilgili kaygılandıran kuraklık haritası!
banner200

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA),Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. NASA'nın paylaşımında Türkiye'deki kuraklık tehdidinin sadece barajlarla sınırlı olmadığı aynı zamanda yer altı sularında da tehlike yaşanabileceği belirtildi. Paylaşılan haritada 11 Ocak 2021 itibarıyla Türkiye'deki yer altı sularının durumu hesaplandı. Türkiye'deki birçok şehrin barajının doluluk oranı kritik seviyelere düştüğü, İstanbul'da barajların doluluk oranı son 15 yılın en düşük seviyesine ulaştığı ifade edildi.

Barajlardaki ve yer altı su rezervlerindeki doluluk, Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On uydularıyla hesaplandı. Yayınlanan karedeki mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösteriyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
tahir gorgen
tahir gorgen - 11 ay Önce

Nasa kim oluyorbe.

Kisa keseyim iklim degisikliginin yani sera gaz birikimlerinin etkeninden birisi hava eskisine oranli istenilen parcaciklarin olmamasi.

Ozon tabakasi inceliyor anliyacaginiz. Ve bu incelmenin sebebi atmosferimizin icerisindeki 'sera gazlarin' birikiminden oluyor ama neden ozon tabakasi inceliyor diye soru yoneltseniz sadece cevabini ben biliyorum. Nasayida cok bozmus idim ve acayipte havalayim.

Gunes isini ve prisma yazin arama motoruna. Gorunmeyen renk uv en yuksek energi gucune sahip. Ayni zamanda ultra violeti bir termometre ilede olcebilirsiniz. Sicaklik dereceside var bu energinin.

Diger renkler daha az energi icerir. Bu renklerin anlaminida bilirim ben.

Simdi 1 gunes isini atmosferimiz tarafindn daha az absorbe edildigi icin yani emildigi icin, yuzeye daha guclu gunes isinlari ulasiyor.

Mantiksal olaraktan sizlerede ogreteyim: daha fazla su buharlasma (condensatie derler Hollandada misal) yolu ile havaya karisiyor diyim. Eskine oranli. Anliyacaginiz dunya geneline eskisine oranli daha cok yagis miktari dususu hakim.

Birkac yil evvel soylemis idim. İklim daha cok duzensizlesecek. Asiri uzun yani kuraklik ama biryandanda zaman zaman asiri yagis, soz konusu.

Su depolarinin gelecekte daha buyuk olmasi lazim.

Benim bildiklerimi Nasa degil fizikciler bilmez. Gerci sizlerde cahil oldugunuzdan surunursunuz.

YAllah nasa sunu demis esa sunu demis.

banner151

banner251