Mısırda hasat zamanı nasıl anlaşılır? Tarım İl Müdüründen önemli açıklama!

Bolu'da patatese alternatif olarak ekimi yapılan dane mısırda hasat zamanı yaklaşırken Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, üreticileri danelerin olgunlaşması ve nem oranına dikkat edilmesi hususunda uyardı.

Mısırda hasat zamanı nasıl anlaşılır? Tarım İl Müdüründen önemli açıklama!
banner200

Konu hakkında açıklama yapan Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, şunları kaydetti: “Dane Mısır bitkisi, özellikle üretim maliyetleri ve verimi ile ilimizde patatese önemli bir alternatif olmuştur. İlimizde vejetasyon sürelerinin uzaması ile hasat süreleri uzamıştır. Üreticilerimizin maddi manevi kayba uğramaması adına hasat zamanına olgunlaşma ve nem oranlarına dikkat etmesi önem arz etmektedir. 

Dane Mısır Bitkisinde Hasat Zamanı

Bitkinin sap, yaprak ve tablaları tamamen kuruyup kahverengileşir. Danelik mısır ürünü için mısırda hasat zamanının geldiği koçan kavuzlarının kuruyup, danenin sertleşip normal görünen rengini alması, danenin sömeğe bağlandığı yerde siyah noktanın oluşması ile anlaşılır. Siyah nokta görülmeye başlamasından itibaren dane rutubeti atarak hasat süresini beklemeye başlamaktadır. Mısır koçanının orta kısımlarından alınan her 4 tanenin 3‘ünde siyah nokta görülürse mısır olgunlaşmasını tamamlamış, hasat olabilir demektir. 

Mısır hasadının doğru bir şekilde yapılması ürünün verimi ve kalitesi için belirleyicidir. Ayrıca Pazar fiyatları ürünün nemiyle alakadar olmasından dolayı uygun nem oranına düşmeden hasat ettirmemeleri üreticilerimizin ve alıcıların lehine olacaktır. Bu nedenlerle üreticilerimizin hasat konusunda aceleci davranmamaları, uygun hasat zamanını bekleyip daha düşük rutubet değerlerinde hasat ettirmeleri çiftçilerimizin lehine olacaktır. Üreticilerimizin hasadı bol, kazancı bereketli olsun” dedi. 

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhendis
Muhendis - 1 ay Önce

Sayin mudurum bunu emrindeki muhendis çiftçiye anlatacak. Siz ildeki tarımla ilgili politika gelistireceksiniz yanlismi dusunuyorum

banner251