Miras tarlalar için son süreç başladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, vefat eden anne veya babasından üzerine miras tarım arazisi kalan ve kanun çerçevesinde bir yıllık sürede intikal işlemlerini yaptırmayan 83 bin 379 kişiye bu hafta tebligat yollayacak. Yıl sonuna kadar tebligat yapılacak mirasçı sayısı ise 400 bin kişiyi bulacak.

Miras tarlalar için son süreç başladı
banner200

Sabah gazetesinin haberine göre, tebligatta vatandaşlardan miras tarım arazilerini 3 ay içerisinde kanuna uygun olarak intikal ettirmesi, aksi takdirde mahkeme sürecinin başlayacağı uyarısı yapılıyor. Öte yandan Bakanlık verilerine göre, yasa ile birlikte 10 milyon dekarlık miras tarım arazisi de parçalanmaktan kurtuldu. Veriler ayrıca Türkiye'de ölen her iki kişiden birinin üzerinde tarım arazisi bulunduğunu ortaya çıkardı.

2014'DE YASA ÇIKARTILMIŞTI

Yıllık 17 milyar dolarlık kayba neden olan tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engellemek amacıyla 2014 yılının Mayıs ayında çıkarılan yasa çerçevesinde, miras arazilerin bölünmesi yasaklanmış ve arazinin "tek bir kardeşin üzerine devretme", "aile malları ortaklığı kurma", "araziyi üçüncü bir kişiye satmak" gibi seçeneklerle kullanabileceği hükmü getirilmişti. Kanun yayımlandıktan sonra ölen vatandaşlardan kalan arazileri kapsayan bu düzenlemeleri gerçekleştirmesi için de bir yıllık süre tanınmıştı.

83 BİN KİŞİYE TEBLİGAT YAPILACAK

SABAH'ın edindiği bilgilere göre, Tarım Bakanlığı, bir yıllık süreyi dolduran ve miras arazileri ile ilgili herhangi bir işlem yapmayan vatandaşlar için kolları sıvadı. Bu çerçevede 83 bin 379 kişiye bu hafta tebligatlar gitmeye başlayacak.

PTT İLE ANLAŞMA YAPILDI

Tebligatların yollanması için PTT ile anlaşma yapan Bakanlık, gönderdiği yazıda miras tarım arazilerini için kanunla öngörülen işlemleri hatırlatarak, 3 ay içerisinde intikali gerçekleştirmesi uyarısı yapıyor. Aksi halde sürecin mahkeme yoluna taşınacağı ve mahkemenin seçtiği "ehil mirasçıya" arazinin devredileceği hatırlatılıyor.

YILSONUNDA 400 BİN KİŞİYE ULAŞACAK

Türkiye'de vefat eden vatandaşların tüm bilgileri Tarım Bakanlığında kurulan veri sistemine anında düşüyor. Sistem, kimin üzerinde tarım arazisi olduğunu gösteriyor ve otomatik olarak vatandaşlar için bir yıllık bekleme süresini başlatıyor. Bir yıllık süre sonunda intikal ettirilmeyen arazilerle ilgili de sistem uyarı veriyor. Bakanlığın bu sistemine göre, yılsonu itibariyle 400 bin kişiye tebligat gönderileceği ifade ediliyor.

10 MİLYON DEKAR PARÇALANMAKTAN KURTULDU

Öte yandan geçen bir buçuk yıllık süreçte, yaklaşık 10 milyon dekarlık miras tarım arazisi parçalanmaktan kurtuldu. Yasa çerçevesinde toplamda 442 bin 631 kişinin tarım arazilerini satış yoluyla mülkiyet talebi veya miras yolu ile devir talebi başvurularına onay verildi. 10 milyon dekarlık alan ise söz konusu yasa ile parçalanmaktan kurtuldu.

ÖLEN HER 2 KİŞİDEN BİRİNİN TARIM ARAZİSİ VAR

Bakanlık verilerine göre, kanun çıktıktan sonra geçen bir buçuk yıllık süreçte Türkiye'de toplamda 595 bin 445 kişi hayatını kaybetti. Bu kişilerin 275 bin 784'ünün üzerinde tarım arazileri bulunduğu tespit edildi. Başka bir ifadeyle Türkiye'de son bir buçuk yılda hayatını kaybeden her iki kişiden birinin tarım arazisi bulunuyor.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dedelerimden kaLAN TARLALARI I
Dedelerimden kaLAN TARLALARI I - 5 yıl Önce

dEDELERİMİN ÜZERİNE KAYITLI TARLALARIN TAPUSU ANNE VE BABAMIN ÜZERİNE GEÇMEMİŞ BEN BU DURUMTA TAPUMU NASIL ALIRIM . kENDİ ARAMIZDA PAYLAŞTIK AMA TAPUMUZ YOK

- 6 yıl Önce

benim bu sözlerden ve yasadan anladım kadarıyla halkın malına el koyma ve tek ele satma yasası çıkmış bence aile fertler medeni köle ediliyor veya sayılıyor öldükten sonra bıraktığı malı mecburen başkasına satılıyor bu yasa halkın yasası deyil rantın yasası ülkede halkın mallarını ranta satmanın yasasıdır ülkeyi satmanın yasasıdır bence

Çok doğru bir uygulama
Çok doğru bir uygulama - 6 yıl Önce

Parcalanmış ve hiçbir kimsenin işine yaramayan tarım arazileri ekonomiye kazandırılmış olacak .Asıl önemli olan artık daha bilincli tarım ve hayvancılık yapılacak.Millet olarak zaten böyle mecburiyet olmazsa kimse anlaşarak çözemiyor.Kimin emegi geçti ise bu yasaya çok iyi bir iş yapmışlar, sagolsunlar.

yanlış uygulama
yanlış uygulama - 6 yıl Önce

bakın şimdi araziler bölünmesin diye çıkarılan uygulamanın nasıl yanlış olduğunu ve ekonomiye nasıl zarar verdiğini anlatayım....bizim komşu arıcılık yapıyor ve yatırım yapmış çok arısı var ama kadere bakınki adamın bir metre kare desen arılarını koyacak ve barındıracak yeri ve tarlası yok....her gün gidiyor çatalcada ve hadımköy cıvarında bir dönümlük bir arazi veya tarla arıyor satın alıp arılarını koyacak ne yazıkki bu bir dönümlük yerler iki üç beş dönümlük yerlerin hepsi emlakcıların eline geçmiş satılığa bile çıkarmıyorlar....çünkü emlakcılar diyorlarki efendim biz bu küçük müstakil parça tarlayı elimizden çıkarırsak birdaha bu şekilde küçük parça bulamayız diyorlar bizim arıcıya diyorlarki efendim size 40 dönüm arazi var onun içinden bir dönüm verelim ama hiç bişey yapamazsın çünkü senin yerin kırk dönümün içinde bir dönüm neresi olduğu belli değil sadece 40 dönümün içinden bir dönüm pay almış olursun bekleyeceksin 20 yıl 30 yıl imar geçerse yerin belli olur diyorlar.....oysaki arıcı arkadaşın yaptığı yatırım var hemen yeri belli bir yer alacakki etrafını çevire arılarını muhafaza ede neticede böyle bir yer bulunmadığı için şimdi bal üretimine son veriyor ve arılarıda satabilirse satılığa çıkardı diyorki bu ülkede üretim yapmakmı lanet olsun bırakalım bize tüketim toplumu olmak yaraşır diye ülke ekonomisine katkıda bulunan üretici bu şekilde ağlayarak üretime son veriyor.....oysa hükümetin başında bulunanlar ne diyor aman vatandaşlar üretin hatta kendi işini kuracak lara devlet 30 milyar 50 milyar destek verecek masalları anlatıyorlar.....bırak vermeyi şu anda üreten adama yardımcı olup bir dönüm yer bulmasını engeleyen kanun çıkarmışın tarla bölünmesin diye....şimdi soralım bu vatandaşın bir dönüm yer bulup alamadığı veya üretim yapacak insaanların üretim yapmaları için 500 metrekare veya bir dönüm veya iki dönüm yer bulamadığı bir ülkede siz olsanız nasıl üretim yapardınız.....oysa miras yoluyla veya parçalar halinde bölünmüş ve küçük müstakil parçalara ayrılmış yerler olsaydı bakın bu vatandaş veya bunun gibi binlerce vatandaş alacak bir dönüm yer kendi işini kuracak ve ülke için üretim yapacak.....işte gördüğünüz gibi böyle bir yanlış vatandaş yatırım yapacak küçük yer arıyor devlette tarlayı bölmem aşırı zenginler gelsin alsın kırk dönümü diyor öylece herkes bekliyor bu yanlış düzeltilsin diye

karışılmadık neremiz kaldı
karışılmadık neremiz kaldı - 6 yıl Önce

kaç çocuk yapacağımıza, çocuğu nasıl yapacağımıza evimizi ne yapacağımıza ,tarlamızı ne yapacağımıza , evden dışarı çıkıp çıkmayacağımıza vs.vs. bırakın artık insanlara baskı yapılmasın .insanları şaşırtarak elinde ne var yok satılması için bir çaba sarf edilmesin lütfen. Ünal uygur kardeşim sen çiftçilik veya hayvancılık yaptın mı. O insanların ne halde olduğu hakkında bir fikrin var mı ki çok doğru bir uygulama diyorsun.Doğru düzgün ne çiftçi ne de hayvancılık yapan kaldı.Bu sistem ne oluyor biliyormusun AĞALIK düzeninin modern hali. Küçük çiftçi elinde ne varsa büyüğüne devretsin sonra ona ömür boyu ırgatlık yapsın. lütfen kimse kimseyi kandırmasın, insanlar özgür hallerine bırakılsın, tarlasına ne ekmek istiyorsa onu eksin ve devlet olarak ta bi zahmet kendi küçük katkısı büyük olan bu çiftçi kardeşlerimizi desteklensin ve onlara pazarlar bulunsun.

MİRASLI  TARLALAR
MİRASLI TARLALAR - 6 yıl Önce

Tarlalar babamızın üzerinde.Paylaşamadık. Hepsi rahmetlik oldu. Şimdi nasıl olcak bazı kardeşler tarlaları işliyor ve geçimi bu yüzden. Ben okudum tarla falan istemiyorym. Bu güzel , bir ağbime hisselerimi devrettim. O da çiftçiliği bıraktı, tarlalar hicarda. Onda da bir sürü evlat var. Çiftçilik yapan yok. Hadi bakalım çözün problemi?....

Tapu annemin ozerinde
Tapu annemin ozerinde - 6 yıl Önce

Slm arkadaşlar köyde bir arsamIZ VAR yalnız bu arsa annemin ozerinde annemde vefat etti ama o arsa bana kalmış bir pay. Ve biz dokuz kardeşiz kendi ozerime almam için herkesten vekaletname lazım. Ve benim bladeren bu na yanasmiyorlar. Ne yapılması lazım bu konuda bana haberdar etseniz memnun olurum. Ve bu arada herkes pay sahibi olmuş tapularida var annem ölmeden.

2 b arazisi
2 b arazisi - 6 yıl Önce

Silivri çayirdere deki 2 b tapularimiz henuz verilmedi


banner151

banner251