Miras tarlalar için kritik süreç daralıyor!

Babadan kalan miras tarlalarda kritik süreç daralırken, bir çok bölgede halkı bilgilendirici toplantılar yapılıyor.

Miras tarlalar için kritik süreç daralıyor!
banner282

Babadan miras tarlalar Ağustos ayına kadar intikal ettirilmezse mahkeme yolu gözükecek. Mahkeme araziyi 'ehil mirasçı' olarak seçeceği kardeşlerden birine veya 3'üncü bir şahsa satacak. Miras tarlalar, halkın genelini ilgilendirdiği için bir çok bölgede bilgilendirici toplantılar yapılıyor.

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Kocabayramlar Köyü'nde de miras tarlalarla ilgili olarak kapsamlı bir bilgilendirici toplantı yapıldı. Marmaragazetesi.com'un haberine göre Kandıra, Kocabayramlar Köyü gençlerinden Kocaeli Barosuna kayıtlı Av. Semih Ergün, Kocabayramlar Köy meydanında “Tarım Arazilerinin Miras Yoluyla Bölünmesi" konusunda bilgi verdi. Toplantıya katılımın yüksek olması dikkat çekti.

MİLYONLARCA VATANDAŞ İÇİN KRİTİK İKİ AYIN İÇİNDEYİZ

Avukat Semih Ergün, şunları kaydetti: “Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engellemek amacıyla geçtiğimiz yıl Mayıs ayında çıkarılan kanun çerçevesinde tarla miras kalan çocuklara arazi bölünmeden aralarında anlaşmaya varmaları için bir yıllık süre tanıdı. Ve sonrasında vatandaşlara 3 ay ek süre verildi. Bu süre Ağustos'ta dolacak. Anne veya babasından miras kalan tarım arazisi olan milyonlarca vatandaş için en kritik iki ayın içindeyiz. Anlaşma sağlanamazsa ve intikal gerçekleşmezse mahkeme süreci başlayacak.

KİMSE KAFASINA GÖRE ARAZİ SATAMAYACAK

Eskiden anne ya da baba vefat ettiğinde arazi çocuklara paylaştırılıyordu. Herkes hisseli olarak tapuya yazılıyordu. Bu da tarım arazilerini parçalıyor ve parçalanan arazilerde yapılan üretim kimseye yetmiyordu. Kanundan sonra kimse kafasına göre arazi satamaz. Bu konuda üç usul belirledi. İlki, mirasçılar araziyi bedeli karşılığı tek bir kardeşin üzerine devredebilir, ikincisi tarlayı kurulacak 'aile malları ortaklığı' ile bütün mirasçılar birlikte işletebilir, üçüncüsü, arazi üçüncü şahsa satılabilecek."

Köyün gençlerinden Harita Mühendisi Vedat Acar'da; asgari tarımsal arazi büyüklüğü ve yeterli gelirli tarımsal arazi büyüklüğü kavramları, Mutlak tarım arazileri, Marjinal tarım arazileri, özel ürün arazileri, Dikili tarım arazileri, Örtü altı tarımı yapılan araziler hakkında gelen teknik soruları cevapladı.


MİRAS TARLALAR İÇİN SON ÜÇ AY UYARISI!

YORUM EKLE
YORUMLAR
verasetli araziler
verasetli araziler - 7 yıl Önce

meraba biz baba ve anneden kalan arazileri toptan satmak istiyoruz fakat dedemden babam amcalarıma kalan araziler hisseli ve müşterek diye kimse yanaşmıyor nasıl satarız 260 dekar araziler yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler ank polatlı

Babamdan kalan tarım arazisi n
Babamdan kalan tarım arazisi n - 6 yıl Önce

Babamdan kalan 1dönüm tarım arazisi var annem hayatta bize intikak için 3 ay süre diye bilgilendirme geldi nasıl olacak hiç bir fikrimiz yok yardım edermisiniz?

arazilerin değeri
arazilerin değeri - 7 yıl Önce

Bizim şuan bir sorunumuz var babadan kalan tarlalarimiz var bu tarlalar değerlerini emlak vergilerine göremi paylaşacagiz fakat ben şahsen bunları değerinin çok üstünde almak istuyorum nasıl olacak açık artırma usulüylemi satılacaklar

baba ve anneden kalan miras
baba ve anneden kalan miras - 3 yıl Önce

Kardeşler arasında anlaşamadık avukata verdik yargıtay kararı paylaşılacak dedi hukuk işlevini kaybetti.İcradan satışı hazır olan dosyayı askıya aldı .10 kardeşiz sadece iki kişi yararlanıyor adeletmi bu

banner151