Miras tarım arazilerine tapu harcı muafiyet süresi uzatıldı

Ölümlerde miras yoluyla yapılacak tarım arazilerinin devir veya paylaşım işlemleri tapu harçlarından muaf tutuluyor. Muafiyet süresi yeniden uzatıldı.

Miras tarım arazilerine tapu harcı muafiyet süresi uzatıldı
banner282

Konuyla ilgili olarak vatandaşı bilgilendirmek amacıyla Bayburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"15 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 6537 sayılı 'Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'a eklenen geçici madde ile; 15 Mayıs 2014 tarihinden önce gerçekleşen ölümlerde miras yoluyla yapılacak devir veya paylaşım işlemleri tapu harçlarından muaf tutuluyor. Muafiyet süresi 15 Mayıs 2016 tarihinde sona erecektir.

GAYRİ RESMİ PAYLAŞIMLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Türkiye'de miras kalan tarım arazilerinin, tapu harçlarının yüksekliği, varislerin bir araya gelememeleri veya anlaşamamaları gibi nedenlerle, tapuda intikal ve paylaşımının yapılmadığı bilinmektedir. Bunun sonucu olarak, varisler resmiyette mülk sahibi olmadığı için tarımsal desteklemelerden ve çeşitli projelerden yararlanamamaktadır.. Tapu harcı muafiyeti bu sorunun çözümüne yönelik olarak sunulmuş ekonomik bir kolaylıktır.

SON TARİH 15 MAYIS 2016

Miras paylaşımı işlemleri için, varislerin kendileri veya kanuni temsilcilerinin (avukat veya vekalet verilen kişi) vasıtasıyla, kendi aralarında düzenlemiş oldukları Rıza-i Taksim Sözleşmesi, Murise ait Veraset İlamı veya Noterden alınan Mirasçılık Belgesiyle tarım arazilerinin kayıtlı olduğu Tapu Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Tapu harcı uygulaması her parsel için, belediyelere beyan edilen gerçek arazi satış değerinin % 4'ü oranında olup 15 Mayıs 2014 tarihinden önce vefat edenlerin miras paylaşımında, harç alınmamaktadır.. 15 Mayıs 2014 tarihinden sonra vefat edenlerin miras paylaşım işlemleri ise 6537 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılmakta. Vatandaşların harç muafiyetinden faydalanmaları için son tarih 15 Mayıs 2016'dır. Kamuoyuna duyurulur."


banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Miras tarim arazi  harç muafiy
Miras tarim arazi harç muafiy - 6 yıl Önce

Neye yaradı.o kadar uğraş mücadele ver işinden ol bi dünya paran çıksın tapuya git hakkın bitti densin.tapuya konan serhleri kaldırmaya uğraş engele takil tapuya sadece babanın ismini yazsinlar tapuyu vermesinler üzerinde ev ahir ve ağaçlar olan bahçeye tarla desinler mirasçıları bir araya toplamak için o kadar uğraş il tarımdan sorularına sorunlarına yanıt bulamama çözüm olmasın ve daha birçok can sıkıcı dert le uğraş ondan sonra hakkın bitti ver şu kadar para.hiç yardım yok hiç ilgi alaka yok .benim yasadigim sorunlarin bu yasayi cijarankarinda fazlasiyla yasamasini dileri belki cozum bulurlar.verilen haklarin geri alinmamasini .istiyorum

- 6 yıl Önce

bende süresinde müraacıtımıyaptım ancak süre bitti diyerek harç istendi tapu da kimse kanuna göre iş yapmıyor

a
a - 6 yıl Önce

bu harç muafiyetini bakanlar kurulu uzatabilir

banner151