Miras Tarım Arazilerinde Bu Tarihe Dikkat!

Uzmanlar, miras tarım arazilerinin devri ile ilgili önemli bir tarihe dikkat çekti.

banner255
Miras Tarım Arazilerinde Bu Tarihe Dikkat!
banner200

Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devri, 15 Mayıs 2014 tarih ve 29001 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda, bazı düzenlemeye gidilmişti. Buna göre Kanunun yürürlük tarihi olan 15 Mayıs 2014 tarihinden önce gerçekleşen ölümlerde, intikal ve paylaşım işlemleri bu kanun hükümlerine tabi olmadığından istenildiği şekilde miras işlemleri yapılabilecek. Ancak 15 Mayıs 2014 tarihinden sonra gerçekleşen ölümlerde ise intikal ve miras işlemleri bu kanun hükümlerine tabi olacak.

Karaman'ın merkez ilçeye bağlı kasama ve köylerinde, tarım arazilerinin mülkiyet devri ve miras yoluyla devirle ilgili önemli bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Arazi Edindirme Şube Müdürü Yılmaz Büyükateş ve konu uzmanı teknik personellerin verdiği bilgilendirme toplantısına köy muhtarları ve çok sayıda köylü katıldı.

Sudurağı ve Akçaşehir kasabaları ile Kisecik, Bölükyazı, Başharman köylerinde yapılan bilgilendirme toplantısında, Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devirlerinde tarım arazilerinin bölünmesini önlemek ve arazi bütünlüğünü sağlamak amacıyla 15 Mayıs 2014 tarih ve 29001 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6537 sayılı kanunla ilgili bilgiler verildi.

Bilgilendirme toplantısında Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devri ile ilgili şu önemli bilgiler verildi:

“Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devri, 15 Mayıs 2014 tarih ve 29001 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda, bazı düzenlemeye gidilmiştir.

BU TARİHE DİKKAT!

Buna göre Kanunun yürürlük tarihi olan 15 Mayıs 2014 tarihinden önce gerçekleşen ölümlerde, intikal ve paylaşım işlemleri bu kanun hükümlerine tabi olmadığından istenildiği şekilde miras işlemleri gerçekleştirilmektedir. 15 Mayıs 2014 tarihinden sonra gerçekleşen ölümlerde ise intikal ve miras işlemleri bu kanun hükümlerine tabi olmaktadır. Buna göre; mirasa konu olan tarım arazisinin paylaşımında, paylaşımların ekonomik bütünlüğün(sulu-kuru: 10.000 m2) üzerinde olan tarım arazilerinde bölgenin istenilen norm değerlerine ve arazilerin sulu-kuru büyüklük kriterlerine göre değişkenlik gösterecektir. Ekonomik bütünlüğün(sulu-kuru: 10.000 m2) altında olan tarım arazilerinde ise her bir parseli hisselendirmeden tamamını bir kişi alabilecektir.

MİRASÇILARIN KENDİ ARALARINDA ANLAŞMALARI GEREKİYOR

Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devrinde mirasçıların kendi aralarında anlaşmaları gerekmektedir. 15 Mayıs 2014 tarihinden sonra gerçekleşen ölümlerde intikal ve miras işlemlerinin bir yıl içerisinde tamamlanması gerekmektedir.

Bu işlemlerin yapılmaması halinde mirasçılara tebligat yapılarak 3(üç) aylık ek bir sure verilmektedir. Bu sure zarfında intikal ve miras işlemleri yapılmadığı takdirde, mahkeme kanalıyla bu işlemler gerçekleştirilecek ve gerektiğinde araziler mirasçı dışındaki kişi veya işletmelere devredilebilecektir."

Toplantılarda çiftçilerin soruları cevaplandırılırken, ayrıca toplantıya katılan köylülere Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devriyle ilgili anket çalışması yapıldı. Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devriyle ilgili toplantıların ilerleyen günlerde diğer köylerde de yapılmasının planlandığı belirtildi.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Miras
Miras - 5 yıl Önce

Bu kanunda n önce ölenler için gecerlimi

malımızı satamıyoruz
malımızı satamıyoruz - 4 yıl Önce

babamdan 4 parça tarla kaldı en küçük parça 15 dönüm 4kardeşiz çifçilik yapan yok satmak istiyoruz olmuyormuş bir kişinin alması için çok para lazım fırsatçılık yapmak istiyorlar.bunun çözümü nedir

YAMAN GAYRİMENKUL
YAMAN GAYRİMENKUL @malımızı satamıyoruz - 1 yıl Önce

hepiniz anlaşırsanız satabilirsiniz

bizim mirasçılar içerisinde tek ben çiftçilik yapıyorum
bizim mirasçılar içerisinde tek ben çiftçilik yapıyorum - 5 yıl Önce

Babamın arazilerinin çoğunluğunu ben istiyorum tabiki digermirascilara kirasını veriyorum fakat bazilarininlini ise etmiyorum onlardaekmiyor ben babamın arazilerinin hepsini almakistiyorum ama ekonomik gücüm yeterlidegil bankalardan uzunvadeli fayizsiz kredi alabilirmiyim beni bilgilendirirseniz sevinirim

- 5 yıl Önce

bir daha ne zaman gelir bu yasa arkadaşlar haberim yoktu bilgisi olan varmı

İntikal olmamış tarla
İntikal olmamış tarla - 3 yıl Önce

Dedem 1986 da öldü tarla intikal olmadı bu tarlanın yarısını ben ektim diğer yarısında veresenin birisi ekti fakat benim ektigim bölümü veresenin birisi ekinimi biçtirdi suç üstü yakaladım bu mahkemeyi kazanırmıyım kaybedermiyim bana acele bir cevap verin arkadaşlarım

banner151

banner251